13:10 | 28.12.18 | Նորություններ | exclusive 16554
Բլոկչեյնի եւ կրիպտոարժույթների նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծ էր դեռեւս 2017թ. վերջից, երբ բիթքոինի փոխարժեքը հասավ $20.000-ի: Հունվարին Հայաստան այցելեց բիթքոինի միջազգային փորձագետ, Blockchain Technologies Corporation-ի տնօրեն Նիք Սպանոսը՝ ծանոթանալու երկրի բլոկչեյն եւ կրիպտո ներուժին ու հեռանկարներին:
Այցի արդյունքներով ոգեւորված՝ նա որոշեց Հայաստանում իր ընկերության մասնաճյուղը բացել:
Սպանոսը նաեւ Երեւանում առաջին անգամ անցկացվող Yerevan Blockchain Hackathon-ի ժյուրիի կազմում էր: Հաքաթոնին մասնակցեց 7 թիմ, որից 4-ն արժանացավ մրցանակի:
Օգոստոսին Սպանոսը նորից վերադարձավ Հայաստան՝ ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներին առաջիկա ընտրությունները բլոկչեյն տեխնոլոգիայով անցկացնելու վերաբերյալ խորհուրդներ տալու նպատակով:
Այս շրջանում ակտիվացան Հայաստանում բլոկչեյնին եւ կրիպտո աշխարհին նվիրված լոկալ միջոցառումները: Ներկայում հայկական ՏՏ-ում գործում է զարգացման տարբեր մակարդակ ունեցող մեկ տասնյակից ավելի ստարտափ, որոնք նմանատիպ լուծումներ են առաջարկում:
Նոյեմբերին էլ Երեւանում կայացավ Chainpoint 18 միջազգային բլոկչեյն համաժողովը, որին մասնակցեց շուրջ 350 մասնակից եւ 35-ից ավելի խոսնակ՝ 20 երկրից:
Միջազգային ընկերությունների մուտքը Հայաստան
Հոկտեմբերի սկզբին Հայաստանում գրասենյակ բացելու մասին հայտարարեց ՏՏ ոլորտի ամերիկյան DISQO ընկերությունը:
Ամռանը $13.5 մլն ներդրում ստացած ընկերությունն ունի հայ հիմնադիրներ: DISQO-ն սպառողների առաջնային տվյալների հավաքագրման ու հետազոտության ոլորտում աշխարհի առաջատարներից է:
Հայաստանում մասնաճյուղ բացելու մասին գրեթե միաժամանակ հայտարարեց նաեւ տնային ծառայությունների ոլորտում բիզնես կառավարման լուծումներ առաջարկող ամերիկյան ServiceTitan ընկերությունը: Itel.am-ի հետ զրույցում լուրը հաստատեց ServiceTitan-ի համահիմնադիր Վահե Կուզոյանը:
Նրա խոսքով՝ նպատակը պրոդուկտի զարգացմամբ զբաղվող թիմի մեծացումն է:
Կանադական ISB ընկերությունը եւս արտասահմանյան այն ընկերությունների թվում է, որոնք այս տարի ներկայություն հաստատեցին Հայաստանում: ISB-ն արդեն գործում է Ինժեներական քաղաքում:
1972-ից գործող ընկերությունն առաջատար դիրք է զբաղեցնում էլեկտրոնային անվտանգության եւ ավտոմատացման արտադրանքի, մետաղի դրոշմման եւ արտադրության մեջ:
Հայաստանի «հետքը» միջազգային ՏՏ ոլորտում
Փետրվարին Հնդկաստանի Հայդերաբադ քաղաքում կայացած ՏՏ համաշխարհային համաժողովում Հայաստանին փոխանցվեց 2019թ. համաժողովը Երեւանում անցկացնելու էստաֆետը:
Արդեն հայտնի են համաժողովի անցկացման օրերը: 2019թ. հոկտեմբերի 6-ից 9-ը Երեւանում կայանալիք համաժողովը կհամախմբի տեխնո ոլորտի 2500 ներկայացուցչի ավելի քան 80 երկրից:
Հնդկաստանում կայացած միջոցառման ժամանակ նաեւ հայտնի դարձավ, որ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների փորձնական ծրագիրը կներդրվի Հնդկաստանի դպրոցներում։
Նույն միջոցառման ժամանակ «Թումո» կենտրոնն արժանացավ համաժողովի նախագահ Իվոն Չյուի մրցանակին՝ «Թվային դարի խորհուրդը իրագործելու համար»։
Սեպտեմբերին էլ Փարիզում բացվեց «Թումո Փարիզ»-ը՝«Թումո»-ի առաջին միջազգային կենտրոնը: Այնտեղ սովորում է շուրջ 1500 պատանի:
«Բարի գալուստ, Հայաստան»
Hanson Robotics ընկերության արհեստական բանականությամբ օժտված ռոբոտ Սոֆյան հոկտեմբերին ժամանեց Երեւան՝ մասնակցելու Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովին:
Սոֆյան որպես խոսնակ մասնակցեց Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակում կազմակերպված բիզնես ֆորումին եւ մի շարք այլ միջոցառումների:
Աշնան վերջին Հայաստան ժամանեց «Նեյշնլ Ինսթրումենթս» ընկերության համահիմնադիր եւ նախագահ Ջեյմս Թրուշարդը՝ ստանալու ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակը:
Նա նաեւ մասնակցեց «Ինժեներական քաղաք»-ի հիմնարկեքի պաշտոնական արարողությանը:
Ինչպես ամեն հոկտեմբերին, այս տարի էլ ավանդաբար Երեւանում կայացավ HIVE Ventures-ի ամենամյա տեխնո համաժողովը: Այն միավորեց հայաստանյան ՏՏ համայնքի ներկայացուցիչներին եւ Սիլիկոնյան հովտից խոսնակների:
Դրամաշնորհներ՝ ստարտափներին
Հունիսին Վանաձորում կայացավ ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող Նորարարական համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի (IMG) եզրափակիչ փուլը:
Ծրագրի նախնական փուլում ընդգրկված էր 16 թիմ, որոնցից 6-ը ստացավ €35 հազ. դրամաշնորհ՝ նախատեսված 9 ամիս տեւողությամբ ծրագրերի համար։
Նոյեմբերի 27-ին հայտնի դարձան ԵՄ Գիտական եւ տեխնոլոգիական ձեռներեցության դրամաշնորհային ծրագրի (EU4Business STEP2) հաղթողները։
Ծրագրի հաղթող դարձավ 15 ստարտափ՝ արժանանալով €6 հազ.-ից €15 հազ. արժողությամբ եւ 6 ամիս տեւողությամբ դրամաշնորհի:
Դեկտեմբերին էլ հայտնի դարձան STEP ծրագրի «Գաղափարից դեպի բիզնես» ամենամյա մրցույթի վենչուրային համաժողովի հաղթողները:
Ստարտափ էկոհամակարգը եւ բուհերը
Աստիճանաբար, Հայաստանի բուհերը եւ ՏՏ-ն սկսում են ավելի ակտիվ համագործակցել: Այդ համագործակցության շրջանակում բացվում են ինկուբատորներ հենց բուհերի ներսում, որոնք աջակցում են սաղմնային փուլում գտնվող ստարտափներին:
Այդ ծրագրերից էին՝
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնի ինկուբացիոն ծրագիրը:
Հունիսին Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում բացված Պոլիտեխնիկի ինովացիոն ինկուբատորը:
Startup Boost Weekend միջոցառումն այս տարի անցկացվեց երկու անգամ: Նախ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում, ապա դեկտեմբերին՝ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում: Նպատակն էր խթանել ձեռնարկատիրական մտածելակերպի տարածումը ուսանողների շրջանում։
ՏՏ միջոցառումներ
ԲարՔեմփ Երեւան - արդեն 10-րդ տարին կազմակերպվող երկօրյա (Չ)կոնֆերանսի նպատակն է գիտելիքների, հմտությունների եւ փորձի փոխանակումը, ինչպես նաեւ ՏՏ ոլորտում նոր կապերի ստեղծումը:
ԴիջիԹեք 2018, որն ունեցավ 80 հազ. այցելու եւ 120 մասնակից ընկերություն:
DevFest ամենամյա տեխնոլոգիական կոնֆերանս – միջոցառումը 7-րդ անգամ միավորեց Google-ի եւ բաց կոդով տեխնոլոգիաներով հետաքրքրված ՏՏ ոլորտի շուրջ 250 մասնագետի եւ ներդրողի։
«Սեւան Ստարտափ Սամմիթ, որը Սեւանում հյուրընկալեց ավելի քան 1000 մասնակցի՝ աշխարհի 35 երկրից:
Seedstars միջազգային մրցույթի հայաստանյան եզրափակիչ, որի հաղթող D'efekt ստարտափը 2019թ. Հայաստանը կներկայացնի մրցույթի միջազգային փուլում:
«ՆերՈւժ» ստարտափ ծրագիր, որին մասնակցեց 70 ստարտափ, որոնցից 50-ը՝ Սփյուռքից:
«Մարզերի հզորացումը բարձր տեխնոլոգիաների խթանմամբ» համաժողով, որի նպատակն էր ներկայացնել բարձր տեխնոլոգիաների միջոցով Հայաստանի մարզերը հզորացնելու հեռանկարը:
«Գիտության եւ տեխնոլոգիաների մերձեցում» երկօրյա գիտաժողով, որի շրջանակում հոկտեմբերին ներկայացվեցին զեկույցներ, անցկացվեցին նիստեր՝ վերականգնվող էներգետիկայի, կիբեռանվտանգության, միկրոէլեկտրոնիկայի, մեքենայական ուսուցման եւ քվանտային հաշվարկների թեմաներով։
JavaScript Conference Armenia 2018, որին մասնակցեց ոլորտի 700-ից ավելի մասնագետ, ինչպես նաեւ ավելի քան 20 խոշոր ՏՏ ընկերություն՝ Հայաստանից, Գերմանիայից, Ֆինլանդիայից եւ ԱՄՆ-ից։
Այլ իրադարձություններ
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) հայտարարեց Հեռանկարային լուծումների կենտրոնի (ASCENT) գործարկման մասին: FAST-ը անցնող տարում նաեւ ՀՀ-ում հրեշտակ ներդրողների ցանց գործարկեց:
Այս տարի նաեւ բացվեց Beeline Ստարտափ Ինկուբատորը, որի գլխավոր նպատակն է օգնել հայկական ստարտափներին առաջին քայլերն անել շուկայում։
Armenia Startup Academy - նախաաքսելերացիոն ծրագրի մի քանի շրջաններին այս տարի մասնակցեց երկու տասնյակից ավելի ստարտափ՝ 12 շաբաթների ընթացքում զարգացնելով իրենց պրոդուկտը:

Itel.am summed up tech 2018 and presents the most important events and people this year.
The interest towards blockchain was significant even in 2017, when the value of bitcoin reached USD 20,000. Blockchain Technologies Corporation CEO Nick Spanos visited Armenia in late January as a head of the delegation of international experts on bitcoin in order to get familiar with blockchain, crypto potential and prospects of the country.
Being motivated by the results of the visit, he decided to open a branch of his company in Armenia.
10:57 | 08.02.18 |
Spanos was also a member of Yerevan Blockchain Hackathon jury. The hackathon involved 7 teams, of which 4 received monetary prizes.
11:26 | 30.01.18 |
Founder and CEO of Blockchain Technologies Corporation Nick Spanos returned to Yerevan in August to advise Armenian government officials on conducting upcoming elections using paper ballots with blockchain technologies.
Further local events on blockchain and crypto world activated. Currently more than 10 startups at different stages of development operate in Armenia, offering similar solutions.
In November Chainpoint 18 International Blockchain Conference took place in Yerevan, involving about 350 participants and more than 35 speakers from 20 countries.
Establishment of international companies in Armenia
At the beginning of October American IT company DISQO announced the opening of its branch in Armenia.
15:12 | 01.10.18 |
The company, which attracted USD 13.5 million, was founded by Armenians. It provides first-hand consumer data to the world’s largest market research and analytics companies.
Leading provider of workflow management software for home-service businesses ServiceTitan announced the opening of an office in Armenia. Co-founder Vahe Kuzoyan confirmed the information in an interview to Itel.am.
According to him, the primary goal is extending the team, which is working on product development.
Canadian ISB is also among companies that provided their presence in Armenia and it already operates at Engineering City.
Founded in 1972, the company has a leading position in electronic security and automated production.
Armenia’s “trace” in international IT
In February the Estafeta of the World IT Forum 2019 was passed to Armenia at the World Congress on Information Technology (WCIT) in Hyderabad, India.
15:18 | 26.02.18 |
The event to be held on October 6-9 of 2019 will unite 2500 tech representatives from more than 80 countries.
The congress also revealed that the experience of Armath engineering laboratories will be then implemented at schools of India.
16:41 | 19.02.18 |
Armenia’s Tumo Center for Creative Technologies has received the WITSA Chairman Yvonne Chiu’s award for “Fulfilling the Promise of the Digital Age”.
Tumo Paris opened in September, Tumo’s first international center, which has around 1500 students.
Welcome to Armenia
In October UN in Armenia hosted a meeting with Sophia, the AI-based robot by Hanson Robotics, who arrived in Yerevan to participate in XVII Francophonie Summit.
17:07 | 10.10.18 |
Sophia participated as a speaker in the business forum within the frames of the Francophonie Summit.
At the end of autumn, President and CEO, co-founder of the National Instruments James Truchard visited Armenia to receive the 2018 State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through IT.
He also attended the stone-laying ceremony of the Engineering City.
The same as every October, Yerevan hosted the annual tech conference held by HIVE Ventures. The event gathered representatives of Armenia’s IT sector and speakers from Silicon Valley.
Grants for startups
In June, the EU-supported Innovation Matching Grants (IMG) contest concluded in Vanadzor.
17:39 | 03.07.18 |
There were 16 teams in the initial stage of the program, 6 out of which were awarded grants of EUR 35,000 each for 9-month programs.
On November 27, the EU4Business Science and Technology Entrepreneurship (EU4Business STEP2) program announced the winners.
17:06 | 28.11.18 |
15 startups received grants between EUR 6,000 and EUR 15,000, provided with project duration of 6 months.
December revealed the winners of the venture conference held in the scope of STEP’s From Idea to Market annual contest.
Startup ecosystem and higher education
Armenia’s higher education institutions and the IT sector are starting to cooperate more closely with time. Some universities are already opening incubators to support seed-stage startups.
These are the programs realized in the scope of that cooperation:
The incubator program of Entrepreneurship and Product Innovation Center (EPIC) at the American University of Armenia (AUA);
The incubator at the Armenian National Polytechnic University, which opened in June;
Startup Boost Weekend, held twice in 2018. First it was hosted by American University of Armenia and by the Polytechnic University later, in December. The event was aimed at encouraging entrepreneurial thinking among students.
IT events
BarCamp Yerevan is a two-day (anti)conference held for the 10th successive year, which focuses on exchange of knowledge and skills as well as establishment of new connections between IT sector actors.
2018 DigiTec Expo registered 80,000 visitors and 120 participating companies this year.
Annual tech conference DevFest gathered 250 experts and investors (including Google representatives) interested in open code in Yerevan for the 7th year.
Sevan Startup Summit hosted over 1000 participants from 35 countries in the camp on the shores of Lake Sevan.
There was also the national stage of Seedstars, where D’efekt took the first place and won the opportunity to represent Armenia in the global stage of the contest.
“Neruzh” (“Potential”) startup program had 70 participants, 50 of which arrived from the Armenian Diaspora.
“Empowering Regions through High Tech” conference in Gyumri was aimed at empowering Armenia’s marzes through the latest technologies.
There was also the two-day Science and Technology Convergence Forum, held in October, which included reports and sessions on renewable energy, cybersecurity, microelectronics, machine learning, and quantum calculations.
JavaScript Conference Armenia 2018 had over 700 participating experts and more than 20 large IT companies from Armenia, Germany, Finland and USA.
Other events
This year the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) announced the launch of the Advanced Solutions Center (ASCENT) and created an angels network.
Another big opening of 2018 was Beeline Startup Incubator, which focuses on assisting Armenian startups with their first steps in the market.
Armenia Startup Academy is a pre-acceleration program that had two dozen participating startups, which were to develop their products over the period of 12 weeks.