14:28 | 24.02.16 | Հոդվածներ | exclusive 14260
Հրաչիկ եւ Թաթուլ Աջամյանների ստեղծած Wakie մոբայլ հավելվածը, որը հնարավորություն է տալիս արթնացնել անծանոթին, փոխել է հայեցակարգը (կոնցեպտ):
Հավելվածն այսուհետ հնարավորություն կտա ընտրել ցանկացած թեմա եւ առավելագույնը 7 վայրկյանում կապ հաստատել աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող մեկի հետ, որն այդ թեմայի շուրջ կարող է ձեզ հետ խոսել:
Itel.am-ի հետ զրույցում Հրաչիկ Աջամյանը պատմել է, որ ծառայությունը հասանելի է 184 լեզվով, այդ թվում՝ հայերեն:
«Այս պահին Wakie-ում շատ հայեր չկան, սակայն «կարգավորումներ» բաժնից հնարավոր է այնպես անել, որ կապ հաստատեք հենց հայերեն խոսողների հետ»,- նշել է Հրաչիկ Աջամյանը:
Նրա խոսքով՝ մարդիկ, որոնք որեւէ խնդիր ունեն կամ ցանկանում են կիսվել, օրինակ, էմոցիաներով, կարող են Wakie-ի միջոցով անանուն կերպով վայրկյանների ընթացքում օգնություն ստանալ մարդկանցից, որոնք անտարբեր չեն եւ պատրաստ են կիսվել իրենց փորձով:
Հրաչիկ Աջամյանն ընդգծել է, որ եթե Wakie-ով մեկ տարի առաջ շաբաթական շուրջ 10 հազ. զանգ էր իրականացվում, ապա այսօր այդ թիվը 1 մլն է: Wakie-ից օգտվողների միջին տարիքը 26-ն է:
«Երբ հայտնվեց Google-ը, պարզ դարձավ, որ անհրաժեշտություն չկա ինչ-որ բան որոնել սենյակում կամ մոտակա գրադարանում: Աշխարհը շատ մեծ է լավ պատասխանների համար: Կարելի է ասել, Wakie-ն խորհրդատվության հարցում կատարում է նույն գործառույթը, ինչ Google-ը` տեղեկատվական որոնումների դեպքում»,- ընդգծել է նա:
Վերջին շրջանում ընկերությունը տարբեր ներդրողներից եւ բիզնես հրեշտակներից ներգրավել է $1 մլն: Մինչ օրս ընկերության ստացած ներդրումները կազմում են $4.5 մլն: Վերջին նորություններից է նաեւ այն, որ Wakie-ն ներառվել է Y Combinator-ում:

14:28 | 24.02.16 | Articles | exclusive 14286
Wakie mobile application created by Hrachik and Tatul Adjamians, which allows to wake a stranger, has changed its concept.
From now on, the app will allow to choose any subject and in 7 seconds maximum to connect to any person anywhere in the world, who can talk to you on that subject.
Hrachik Adjamian told Itel.am that the service is available in 184 languages, including Armenian.
“Not many Armenians use Wakie at present, but you can arrange the settings so that you connect to Armenian speakers exactly,” noted Hrachik Adjamian.
According to him, those who have a problem or want to share their emotions, for example, can use Wakie to get help from people who care and are ready to share their experience in mere seconds.
Hrachik Adjamian stressed that if around 10,000 calls were made with Wakie a year ago, today the number is 1 million. The average age of Wakie users is 26.
“Since we have Google we understood there’s no meaning to search something in the room or the nearest library. The world is big enough to have better answers. You could say that Wakie does with human consultations what Google made with information search,” emphasized he.
The company got over USD 1 million from various investors and business angels recently. Investments received by the company up till now make $4.5 million. One of the latest news is that Wakie was included in Y Combinator.