15:08 | 03.11.23 | Հարցազրույցներ | exclusive 17782
Արմեն Աղաջանյանը Meta AI-ի գիտաշխատող է։ Համագործակցում է YerevanNN թիմի հետ, ղեկավարում ուսանողների հետազոտական խմբերը եւ աշխատում Հայաստանում մեքենայական ուսուցման ոլորտը զարգացնող նախագծերի վրա, ներառյալ՝ դրա համար համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծումը։
Itel.am-ն Արմեն Աղաջանյանի հետ զրուցել է AI հեղափոխության պատճառով առաջացած մարտահրավերների, Meta AI-ում աշխատանքի եւ հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի զարգացման նախաձեռնությունների մասին։
- Ինչպե՞ս եք մուտք գործել տեխնոլոգիական աշխարհ:
- Մեծացել եմ տեխնոլոգիական ընտանիքում։ 12 տարեկանում սկսել եմ ծրագրավորել։ 16 տարեկանում Սթենֆորդի մի քանի դասախոսության մասնակցեցի մեքենայական ուսուցման կիրառությունների մասին, եւ դա այն ժամանակ, երբ ինչ-որ մեկն այն կդիտարկեր այնքան կարեւոր, որքան հիմա է:
Ավագ դպրոցում սովորելու տարիներին հետաքրքրված էի առցանց դասընթացներով: Մի հրապարակում գրեցի, բախտս բերեց եւ Microsoft-ի մեքենայական ուսուցման թիմի ղեկավար Միշա Բիլենկոն կապվեց ինձ հետ՝ պրակտիկա առաջարկելով Microsoft-ում: Հիանալի անցավ։
Ավագ դպրոցից հետո սկսեցի աշխատել ստարտափում, զուգահեռ սովորում էի Վաշինգտոնի համալսարանում: Հետո լավ առաջարկ ստացա Կանադայի մի թիմից, որն աշխատում էր լեզվական մոդելների հետ նախքան Open AI-ի գոյությունը: 2018-ին միացա Meta-ի (այն ժամանակ Facebook) հետազոտական թիմին: Այս տարիների ընթացքում ունեցել եմ բազմաթիվ հրապարակումներ, հանդիպել բազմաթիվ կարկառուն պրոֆեսորների, աշխատել նրանց հետ ու մասնակցել գիտաժողովների։ Գրեթե 5 տարի է, ինչ Meta-ում աշխատում եմ AI հետազոտական թիմում:
- Դուք կենտրոնացած եք Meta AI նախագծերի վրա: Ներկայում ի՞նչ նախագծերի վրա եք աշխատում:
- Երբ ChatGPT-ն թողարկվեց, մոտավորապես այդ ժամանակ գիտեինք, որ Meta-ն (Facebook) նույնպես զբաղվում է այդ ամենով: Չենք կենտրոնացել միայն տեքստի վրա, աշխատել ենք միանգամից մի քանի տարրի վրա՝ տեքստ, պատկեր, աուդիո, վիդեո, կոդ եւ այլն: Մենք սկսեցինք դրա հիմքը դնել ամբողջ աշխարհում:
Վերջերս ներկայացրել ենք CM3Leon-ը՝ որոնման վրա ընդլայնված, նշանների վրա հիմնված, միայն ապակոդավորող բազմամոդուլ լեզվական մոդել, որն ունակ է ստեղծել եւ լրացնել ինչպես տեքստը, այնպես էլ՝ պատկերները: Այն նորագույն տեխնոլոգիա է սահմանում տեքստից պատկեր ստեղծելու համար: Կարող է ճշգրտորեն կարգավորվել, որպեսզի կատարի պատկերի + տեքստի բավականին բարդ առաջադրանքներ, ներառյալ՝ տեսողական հարցերի պատասխանը, տեքստով առաջնորդվող պատկերի խմբագրումը, մարդկային դիրքով պատկերի ստեղծումը:
- Ի՞նչ գիտեք Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի մասին: Խոսեք YerevaNN-ի եւ հայ ուսանողների, ինժեներների հետ համագործակցության մասին։
- YerevaNN-ի համահիմնադիր Հրանտ Խաչատրյանին հանդիպել եմ Ֆլորենցիայում ACL 2019 կոնֆերանսի ընթացքում: Կարճ զրուցեցինք, փոխանակվեցինք կոնտակտային տվյալներով։
Այդ ժամանակ ինձ համար Հրանտն էր ողջ հայկական տեխնոլոգիական համայնքի հենակետը, որ ճանաչում է գրեթե բոլորին համայնքում։ Նրա միջոցով սկսեցի ծանոթանալ ու հասկանալ, թե ինչ տեխնիկական հնարավորություններ, համակարգեր կան Հայաստանում։ Տպավորություններս դրական էին։
Կան ուժեղ ինժեներներ, բայց շատ չեն, հաճելի է տեսնել նրանց ներքին շարժիչ ուժը։ Տղամարդկանց եւ կանանց միջեւ կա հավասարակշռություն, ինչը նույնպես լավ է։ Խնդիրն իրատեսորեն հնարավորությունների բացակայությունն է, ինչը դժվարացնում է հետագա զարգացումը։
Խոսելով հատկապես մեքենայական ուսուցման եւ դրա վրա հիմնված հիմունքների մասին՝ Հայաստանում անհրաժեշտ կարողությունների բացակայություն կա: YerevaNN հետազոտական լաբորատորիան ֆանտաստիկ քայլ է, սակայն կան շատ էական խնդիրներ. ամենահիմնարարը համակարգիչների, GPU-ների բացակայությունն է: Հավատացեք, իմ պրակտիկանտներից մեկն ավելի շատ GPU ունի, քան ամբողջ Հայաստանը: Կարծում եմ՝ սա ռազմավարական սխալ է։
Մենք մի քանի նախաձեռնություն ունենք կապիտալ ներգրավելու ուղղությամբ, որպեսզի փորձենք Հայաստանում ստեղծել հաշվողական ենթակառուցվածք:
ChatGPT-ի մեկնարկից ի վեր սկսել ենք աշխատել այս շատ բարձր հաշվարկային ռեժիմում: Հարցն այն է՝ ցանկանո՞ւմ եք, որ YerevaNN-ը մնա շատ ակադեմիական փոքր շրջանակում, թե՞ առաջիկա հինգ տարում դառնա աշխարհի լավագույն լաբորատորիաներից մեկը:
Ինչպես ասացի, Հայաստանում մեքենայական ուսուցման մասնագիտացած ինժեներները քիչ են, դրա պատճառներից մեկն այն է, որ ոլորտը նոր է ու համալսարաններում չկան պաշտոնական ծրագրեր եւ կրթական աստիճան ստանալու հնարավորություն:
- Աճող հետաքրքրություն կա AI / ML-ի, հատկապես Generative AI-ի նկատմամբ: Այն փոխակերպում է արդյունաբերությունն ու հնարավորությունները: Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը հաղթել այս մրցավազքում եւ առաջարկել համաշխարհային մրցունակ արտադրանք:
- Իմ պատկերացմամբ, այն փոխակերպում է այնպես, ինչպես ինտերնետը, երբ առաջին անգամ գործարկվեց: Մենք կարող ենք տեսնել երկու երեւույթ. մեկն այն է, որ որոշակի դաշտեր կարողությունների առումով շատ արագ կպայթեն։ Օրինակ, ծրագրավորողներն այժմ ունեն մոդել, որը կարող է օգնել նրանց ծրագրավորել, ինչպես նաեւ հիմնովին կփոխվեն կենսատեխնոլոգիաները, ռոբոտաշինությունը, պաշտպանական ոլորտը: Մեր ապրելակերպը կփոխվի։
Մյուսը՝ ոչ տրիվիալ ազդեցությունն է տնտեսության վրա։ Առաջիկա մի քանի տարվա ընթացքում տեղի կունենա սարսափելի բաներից մեկը, որ նույնիսկ GPT4-ն արդեն իսկ աշխատուժի մի մասը հեռացնելու հնարավորություն ունի:
Ամենավատը, որ կարող է պատահել Հայաստանում տեխնոլոգիական դաշտի հետ եւ պարադոքսալ կերպով կարող է արագ աճել, ծառայությունների վրա հիմնված տնտեսություն դառնալն է, ինչպես Հնդկաստանի դեպքում: Դուք կարող եք գումար վաստակել, լավ կյանքով ապրել՝ կատարելով ծառայություններ մատուցող աշխատանք, բայց սա իրականում շատ բացասական է, քանի որ Հայաստանը չունի բավականաչափ բնակչություն՝ աջակցելու ծառայությունների վրա հիմնված տնտեսությանը, այս պահին չունի նաեւ խորը տեխնոլոգիաների (deep tech) կարողություն։
Այսպիսով, հիմնական ուշադրությունը պետք է լինի այս կամ այն կերպ խորը տեխնոլոգիայի մեջ մտնելը՝ լինի դա մեքենայական ուսուցումը, թե կենսատեխնոլոգիաները: Deep tech-ը լինելու է Հայաստանի հիմնարար անջատիչը ցանկացած այլ երկրից։ Ծառայությունների մեծ մասը շատ շուտով կվերանա, եւ մենք կունենանք բնակչություն, որն աշխատանք չունի, քանի որ իրական խորը տաղանդ չկա, ուստի սա ամենամեծ մտահոգություններից մեկն է տեխնոլոգիական համայնքի մարդկանց համար:
- Ինչպե՞ս դիմակայել այդ սպառնալիքներին: Կանոնակարգերի կարիք կա՞։
- Կանոնակարգերը չեն գործելու։ Վերջերս Իսրայելը եւ Ճապոնիան հայտարարեցին, որ իրենք ունեն արհեստական ինտելեկտի որոշ օրենքներ, եւ որ մարդիկ կարող են մոդելին վարժեցնել այն ամենը, ինչ ցանկանում են: Դա շատ խելացի մոտեցում է, որովհետեւ եթե ես պատրաստվում եմ ստեղծել արհեստական ինտելեկտի ընկերություն, կգնամ այնտեղ, որտեղ պաշտպանում են ինձ հնարավոր կորուստներից: Պարտադիր չէ, սակայն, որ ուժեղ կանոնակարգերը գործեն, եթե տնտեսության համար էքզիստենցիալ սպառնալիք կա: Առաջընթացը հնարավոր չէ կանգնեցնել, մենք հարմարվում ենք առաջընթացին: Այսքան փոքր բնակչությամբ Հայաստանի օգուտն այն է, որ կարող ենք արագ ադապտացվել փոփոխություններին այնպես, ինչպես արել է Իսրայելը։
Հայաստանում հաշվողական ենթակառուցվածքներ, GPU-ներ կառուցելու համար կապիտալ ներգրավելու ծրագրեր ունենք: Կսկսվի տեղական կարողությունների նախագծերով, մարդկանց վերապատրաստմամբ: Այն հայ մասնագետներին հնարավորություն կտա հասկանալ, թե ինչպես վարժեցնել ChatGPT-ի նման խոշոր լեզվական մոդելներ։ Գեներատիվ AI-ը կարեւոր է, մենք կարող ենք սպեկուլյատիվ կերպով Հայաստանում մարդկանց կրթել, եւ երբ համապատասխան հզորության հնարավորություններ ստեղծվեն, հետաքրքիր ինչ-որ բան անել:

Armen Aghajanyan is a research scientist at Meta AI. He collaborates with the YerevaNN team, leads student research groups and works on projects developing the field of Machine Learning in Armenia, including the creation of relevant infrastructure for it.
Itel.am talked to him about the AI revolution-caused challenges, work at Meta AI and the Armenian tech ecosystem development initiatives.
Tell us about your background. How did you get into the tech industry?
I grew up in the tech family. When I was young, maybe 12 years old, I started programming. Then at the age of 16 I had some Stanford lectures about using Machine Learning to drive a car and that was before anyone was looking at this as specific as it may be.
I actually got interested in online courses available when I was in high school. I wrote a publication, and I got really lucky, Misha Bilenko, a guy from Microsoft reached out to me and we talked and he offered me an internship in Microsoft. The internship was great.
After high school I started working at a startup, and part time I was studying at Washington University. Then I got a nice offer from a team that was working with language models before Open AI existed, this was pretty much earlier. In 2018 I joined Meta (Facebook at that time) in a peer research team. During these years we had many publications, I also met a lot of outstanding professors, worked with them and attended many conferences. It is going to be almost 5 years since I have worked in the AI research team here in Meta.
You’re focused on Meta AI projects. Tell us about your projects that you're working on these days.
When ChatGPT came out, around that time we knew that Meta (Facebook) was following it all as well, but behind the space. We skipped the text only, but focused on multiple modalities at once (text, image, audio, video, code, etc.). We started to lay the foundation around the world for this.
And we presented CM3Leon (pronounced “Chameleon”), a retrieval-augmented, token based, decoder-only multi-modal language model capable of generating and infilling both text and images. It sets a new state-of-the-art for text-to-image generation. It can be fine-tuned to perform quite complex image + text tasks, including visual question answering, text-guided image editing, image generation given a human pose.
What do you know about the Armenian tech ecosystem? Tell us about the collaborations with YerevaNN and with the Armenian students, engineers.
I met Hrant Khatchatrian, co-founder of YerevaNN in ACL 2019 conference that was held in Florence. We had just a brief talk and exchanged our contacts.
In that time for me Hrant was the central point of all Armenian tech, he is the one who knows almost everyone in the tech community. Through him I started to get to know and understand what technical capabilities, systems there are in Armenia. In general I was surprised more positively.
There are strong engineers, but there are not a lot of them. It is nice to see the internal drive they have. There is a balance between men and women, which is also good. But the problem is the lack of opportunities realistically and this makes growth hard.
Talking specifically about Machine Learning and the fundamentals on it, capacities in Armenia that needs to be done. YerevaNN is the first and fantastic step, but there are very significant problems. The most fundamental is the lack of computers, GPUs. One of my interns has more GPUs than all of Armenia, believe me. I think this is strategic misjudgement.
So we have a couple of plans to raise a capital to at least try to build out this type of computing infrastructure in Armenia.
Since the launch of ChatGPT, we’ve started to work in this very high compute regime. So the question is whether you want YereavNN to stay in a very academic niche group or to become one of the top ten lab in the world in the next five years.
As I said, Armenia in general lacks machine learning engineers. Part of this is that the field is new and there are no formal programs in institutes, and there is not an actual degree that you can get.
There is a growing interest in AI / ML and especially Generative AI. Obviously it is transforming industries and possibilities. How can Armenia win this race and become competitive and offer competitive global products?
From my understanding I think it does transform as the Internet did when it first came online. We are going to start seeing two things happen. One thing is that certain fields will explode very quickly in terms of capabilities. For example, programmers now have a model that can help them program etc. Biology, robotics, defense and the other industries will fundamentally be changed. It will change the way that we’re living.
Another thing is the nontrivial impact it has on the economy. One of the scary things which will happen in the next couple of years is that even GPT4 has the capability to remove part of the workforce.
The worst thing that could happen to the tech scene in Armenia is that paradoxically it can grow quickly to become a service based economy like in case of India. You can earn money, live a good life doing a service job, but this is actually a very negative thing, because Armenia doesn’t have enough population to support a service based economy and right now it doesn't have the capacity for deep tech.
So the key focus for anyone should be to try to get into deep tech in one way or another: whether it is like machine learning or biotech. The deep tech is going to be a fundamental separator of Armenia with any other country. The way like GPT4 is going most of the service stuff is going to disappear very soon and we’re going to have a population that does not have a job because there is not actual deep talent, so this is one of the biggest worries for the tech community.
Now we can't say that Armenia should be the part of this game but it can’t be far behind.
How to counter those threats? Is there a need for regulations?
Regulations are not going to work. Recently Israel and Japan said that they have some AI laws and it says you can train your model on whatever you want and that is very smart. Because if I’m going to start an AI company, I will go to a place that defends me from possible loss. But strong regulations are not necessarily going to work if there is an existential threat to the economy, the regulations will be left in. The progress can’t be stopped, historically we are adapting to the progress. The benefit of Armenia with such a small population is that we can adapt quickly in the same way as Israel has done.
As I said we have plans to raise capital to build computing infrastructures, GPUs in Armenia. It has been an ongoing process for a couple of months since this February. It will start with local capacity projects, training people. It will give a chance to Armenian specialists to understand how to train large language models like ChatGPT. Generative AI is important and we can speculatively teach people in Armenia and when capacity comes we can start doing something cool.