12:54 | 23.01.13 | Նորություններ | 4047
ԱրմենՏել, Ղ-Տելեկոմ (ՎիվաՍել-ՄՏՍ) եւ Օրանժ Արմենիա ընկերությունները մինչեւ 2014թ. հունվարի 23-ը ՀՀ 18 բնակավայրերում եւ միջպետական ավտոճանապարհային առանձին հատվածներում, որոնք GSM ծածկույթի բացակայության պատճառով զրկված են շարժական բջջային կապի ծառայությունից, պետք է ապահովեն շարժական հեռախոսակապի եւ լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին ասվում է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի այսօրվա նիստում ընդունված`ԱրմենՏել, Ղ-Տելեկոմ եւ Օրանժ Արմենիա ՓԲԸ-ների կողմից իրենց հանրային շարժական բջջային կապի ցանցերը զարգացնելու եւ արդիականացնելու մասին որոշման նախագծում:
ԱրմենՏել, Ղ-Տելեկոմ եւ Օրանժ Արմենիա ՓԲԸ-ներից յուրաքանչյուրին  հանրային շարժական բջջային կապի ծածկույթով ապահովելու համար ենթակա բնակավայրերը  6-ն են:
ԱրմենՏել` Գեղարքունիքի մարզի Անտառամեջ, Կալավան, Բարեպատ, Ներքին Շորժա, Վերին Շորժա եւ Վայոց ձորի մարզի Մոզրով;
Ղ-Տելեկոմ` Լոռու մարզի Հալավար, Հայդարլի, Սյունիքի մարզի Թանահատ, Վայոց ձորի մարզի Գնիշիկ, Հորս եւ Տավուշի մարզի Գողատափ;
Օրանժ Արմեինա` Լոռու մարզի Կաճաճկուտ, Անտառամուտ, Սյունիքի մարզի Բնունիս, Գեղանուշ, Գոմարան եւ Դիցմայրի:
Որոշման համաձայն, օպերատորները պարտավորեցվել են նաեւ մինչ 2013-ի ապրիլի 1-ը միջպետական ավտոճանապարհների հանրային շարժական բջջային կապի ծածկույթ չունեցող հատվածների բացահայտման նպատակով իրականացնել հատուկ աշխատանքներ եւ ներկայացնել դրանք հանձնաժողովի քննարկմանը:
Ղ-Տելեկոմ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն  Ռալֆ Յիրիկյանը  նշել է, որ այս տարվա ընթացքում ընկերությունը չի սահմանափակվելու նշված տարածքներով. «Մենք լինելու ենք նաեւ նշված 18 գյուղերում, որոնցից երկուսում արդեն կանք` Հալավար եւ Հորս»:
Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը կարեւորել է ծածկույթի ապահովումն ու դրա վերաբերյալ համաձայնության գալը:

12:54 | 23.01.13 | Новости | 4043
Компании “АрменТел”, “К-Телеком” (ВиваСелл-МТС) и “Оранж Армения” до 13 января 2014 года должны будут обеспечить мобильной связью и широкополосным интернетом 18 сельских местностей, а также отрезки межгосударственных автодорог, лишенные из-за отсутствия GSM-покрытия услуг мобильной связи.
Как сообщает Медиамакс, об этом говорится в принятом сегодня на заседании Комиссии по регулированию общественных услуг законопроекте о развитии и модернизации сетей общественной мобильной связи со стороны ЗАО “АрменТел”, “К-Телеком” и “Оранж Армения”.
Каждая компания обязана заняться обеспечением покрытия сети общественной мобильной связи в 6 местностях.
“АрменТел”: Антарамеч, Калаван, Барепат, Неркин Шоржа, Верин Шоржа (все в Гегаркуниском марзе), Мозров (Вайоц Дзор).
“К-Телеком”: Алавар, Адарли (оба в Лорийском марзе), Танахат (Сюник), Гнишик, Хорс (обе в Вайоц Дзоре), Гогатап (Тавуш).
“Оранж Армения”: Качачкут, Антарамут (оба в Лорийском марзе), Бнунис, Гегануш, Гомаран, Дицмайри (все в Сюникском марзе).
Согласно решению, операторы должны также сделать замеры, чтобы до 1 апреля 2013 года выявить те участки межгосударственной автодороги, где нет покрытия мобильной сети, и представить их на обсуждение Комиссии.
Гендиректор “К-Телеком” Ральф Йирикян отметил, что в этом году компания не ограничится только отмеченными территориями. “Мы будем также в отмеченных 18 селах, из которых в двух мы уже присутствуем – Алаваре и Хорсе”.
Гендиректор “Оранж Армения” Франсис Желибтер отметил важность обеспечения мобильного покрытия и достижение консенсуса по этому вопросу.