17:58 | 26.02.19 | Նորություններ | 11746
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու Համահայկական աշխարհագրական ասոցիացիան գործակցության տասներկուամյա ժամանակահատվածում մի շարք ծրագրեր են իրականացրել:
Դրանցից մեկի շնորհիվ ինը տարի շարունակ տպագրվել է ճանաչողական բնույթի գիրք՝ յուրօրինակ հանրագիտարան հանդիսանալով Հայաստանի ու արտերկրի ընթերցողների համար: Հային ու հայկականությանն առնչվող շարքի շրջանակում առ այսօր արդեն հրատարակվել է ինը հատոր:
Գործընկերներն այդ գրքերի շնորհանդեսը կազմակերպել են Հայաստանի ազգային գրադարանի Գրատպության թանգարանի՝ Հայ գրատպության առաջնեկներին նվիրված սրահում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ՝ մշակութային արժեք ներկայացնող գրքերի ստեղծման աշխատանքները 2011 թվականից իրականացրել է Համահայկական աշխարհագրական ասոցիացիան: Առաջին 4 հատորում ներկայացված են աշխարհի հայկական հուշարձաններից 800-ը:
«Նպատակը, որի շուրջ գործակցել ենք տարիներ շարունակ, ոչ թե մյուսների նկատմամբ մեր ազգի առավելությունն ընդգծելն է, այլ ինքնաճանաչողությունն ու մեր մշակույթն աշխարհին հասանելի դարձրած հայորդիների գործը գնահատելը: Պիտի արձանագրեմ, որ մեր գործունեության հաջողությունը պայմանավորված է ոչ միայն թիմային աշխատանքով ու նվիրմամբ, այլեւ այս ինը հատորում տեղ գտած անվանի հայերից յուրաքանչյուրի անցած ճանապարհով: Ուզում եմ հավատալ, որ շարքը հաճույքով կընդունվի նաեւ գրադարանի այցելուների կողմից»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հինգերորդ եւ վեցերորդ հատորներում զետեղված տեղեկություններն առնչվում են աշխարհի հայ երաժիշտներին:
Հաջողված գործընկերության արդյունքում հաջորդիվ տպագրվել է աշխարհի հայ նկարիչների մասին պատմող եւս երկու հատոր: Սկզբունքը մնացել է նույնը. ներկայացնել ճակատագրի բերումով աշխարհով մեկ սփռված տաղանդավոր հայերի ավանդը մշակույթի մեջ: 8-րդ գրքի տպագրությունը համընկել է հայ մեծ ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակի հոբելյանին եւ նվիրվել նրան:
2018թ. գործընկերներն անդրադարձել են հայ կինոգործիչներին: Այդ թվականին տպագրված հատորը՝ իններորդը, նվիրվել է Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան 110-ամյակին: Դրանում ներկայացված է կինեմատոգրաֆի արվեստին տիրապետող՝ Հայաստանից դուրս ապրած եւ ապրող հայ կինոգործիչների գործունեությունը:

17:58 | 26.02.19 | Новости | 11669
ВиваСелл-МТС и Всеармянская географическая ассоциация за 12 лет своего сотрудничества осуществили ряд программ.
Благодаря одной из них в течение 9 лет издавались книги ознакомительного характера, которые являлись уникальной энциклопедией для читателей из Армении и из других стран. На сегодняшний день опубликовано 9 томов книг, рассказывающих об армянах и армянской культуре.
Презентация книг была организована партнерскими организациями в зале, посвященном первооткрывателям армянского книгопечатания, Музея книгопечатания Национальной библиотеки Армении.
При поддержке ВиваСелл-МТС работы по изданию книг, представляющих культурную ценность, с 2011 года осуществляла Всеармянская географическая ассоциация. В первых 4-х томах рассказывается о 800 армянских памятниках мира.
«Наше многолетнее сотрудничество нацелено не на то, чтобы подчеркнуть преимущества нашего народа перед другими, а на то, чтобы познать свою культуру и оценить дело тех армян, которые представили нашу культуру миру. Должен отметить, что успех нашей деятельности обусловлен не только командной работой и преданностью, но и пройденным путем каждого армянина, нашедшего место в этих девяти томах. Хочу верить, что эта серия с удовольствием будет принята посетителями библиотеки»,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В пятой и шестой томах свое место нашла информация об армянских музыкантах мира.
Затем были опубликованы еще два тома, рассказывающих о художниках-армянах со всего мира. Принцип остался тот же: показать вклад в культуру армян, рассеянных по всему миру. Издание 8 книги совпало с 200-летним юбилеем великого армянского мариниста Ованнеса Айвазовского и была посвящена ему.
В 2018г. партнеры обратились также к армянским кинодеятелям. Девятый том, опубликованный в этом году, посвящен 110-летию Уильяма Сарояна. В нем представлена деятельность армянских кинематографистов, живущих за пределами Армении.