12:09 | 15.10.15 | Հոդվածներ | exclusive 36921
787 դասընթաց, 2327 հարցաշար. ծրագրավորում սովորեցնող՝ հայ-ամերիկյան SoloLearn պլատֆորմն ավելի քան 3 միլիոն օգտատեր ունի:
Վեբ տարբերակից բացի՝ SoloLearn-ը հասանելի է Windows Store-ում, Google Play-ում եւ App Store-ում:
Itel.am-ի հետ զրույցում SoloLearn-ի համահիմնադիր Դավիթ Քոչարյանը պատմում է, որ հարթակն ամբողջովին անվճար է: Այստեղ կարելի է շատ կարճ ժամանակահատվածում ծրագրավորման բազային գիտելիքներ սովորել:
«Դեռ մոնետիզացիա չենք անում, դրա փոխարեն աշխատում ենք օգտատերերի մեծ բանակ հավաքելու ուղղությամբ: Ավելի ուշ մոնետիզացիան ինքն իրեն կստացվի: Ամենաշատ օգտատերերն այս պահին ԱՄՆ-ից են, քանի որ պլատֆորմն անգլերեն է: Առաջիկայում նախատեսում ենք այն հասանելի դարձնել նաեւ այլ լեզուներով»,- նշում է նա՝ հավելելով, որ իրենց աջակցում են «Գրանատուս Վենչուրս» հիմնադրամն ու որոշ ներդրող-հրեշտակներ:
Դավիթ Քոչարյանի խոսքով՝ այսօրվա համալսարանները հիմնականում կենտրոնացած են տեսական գիտելիքներ հաղորդելու վրա:
«Բացակայում է ավելի պրակտիկ մասը, ինչը շատ կարեւոր է տեխնիկական մասնագիտությունների, օրինակ՝ ծրագրավորման դեպքում: Համալսարանում ուսանողը կարող է սովորել տեսական ծրագրավորում եւ չունենալ պրակտիկ փորձ: Դա հաշվի առնելով՝ 2013թ. վերջերին որոշվեց ստեղծել կրթական պլատֆորմ, որը նպատակ ուներ ծրագրավորողներին եւ տեխնիկական այլ մասնագետներին պրակտիկ գիտելիքներ հաղորդել»,- պատմում է Դավիթ Քոչարյանը:
Նա հիշում է, որ առաջին դասընթացը եղել է HTML-ը:
«Տեսանյութերը բաժանում էինք մասերի, ստեղծում կարճ հարցաշարեր. 30-40-վայրկյանանոց տեսանյութին հաջորդում էին թեմային առնչվող հարցեր: Հարցերն ինտերակտիվ էին՝ հիմնված կոդ գրելու հմտությունների զարգացման վրա»,- պատմում է նա:
SoloLearn-ի համահիմնադրի խոսքով՝ սկզբնական փուլում ծրագրավորման դասընթացներին զուգահեռ առաջարկել են լուսանկարչության, դիմահարդարման դասընթացներ, սակայն որոշ ժամանակ անց հասկացել են, որ ամենամեծ հետաքրքրությունը նկատվում է ծրագրավորման դասընթացների նկատմամբ:
«Մեկ դասընթացի պատրաստումը տեւում է միջինում 2-3 շաբաթ, այն դեպքում, եթե բովանդակությունը նախապես հավաքված է: Փորձում ենք դասերը հնարավորինս կարճ պատրաստել, քանի որ երկար լինելու դեպքում դրանք պարզապես արդյունավետ չէին լինի»,- նշում է Դավիթ Քոչարյանը:
Անդրադառնալով հավելվածի 3 միլիոն ներբեռնումների ցուցանիշին՝ նա ընդգծում է, որ մարքեթինգի վրա առանձին գումարներ չեն ծախսել:
«Ընդամենը օրգանիկ աճ է եղել: Գուցե պատճառներից է այն, որ միշտ լսում ենք մեր օգտատերերի կարծիքները եւ հաշվի առնում դրանք»,- նկատում է նա:
SoloLearn-ի թիրախն ամերիկյան շուկան է: Ընկերությունը ներկայում համագործակցում է աշխատանքի հայտարարությունների ամենահայտնի հարթակներից մեկի՝ UPwork-ի հետ՝ վերջինիս հայտարարությունները տեղադրելով նաեւ SoloLearn-ում:
«Ապագայում նախատեսվում է մեր լավագույն ուսանողներին հնարավորություն տալ այդ աշխատանքներին դիմելիս միանգամից մասնակցել հարցազրույցի փուլին՝ առանց նախնական փուլեր հաղթահարելու»,- ամփոփում է Դավիթ Քոչարյանը:
Հիշեցնենք, որ SoloLearn-ը Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր հիմնադրամի  կազմակերպած՝ տեխնոլոգիաների ոլորտի համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի հաղթողներից մեկն է:

12:09 | 15.10.15 | Articles | exclusive 38472
Davit Kocharyan, cofounder of SoloLearn, told Itel.am that the platform is completely free. Basic programming knowledge can be acquired here for a short period.
“We aren’t monetizing yet: instead, we are trying to get a large number of users. Monetizing will happen by itself later. The largest number of users is currently from the U.S. as the platform is in English. We are planning on making it available in other languages in the near future”, he said noting as well that they are supported by Granatus Ventures Fund and some angel-investors.
Davit Kocharyan thinks that the universities nowadays are more focused on the theoretical knowledge.
“More practical part is missing which is very important in technical specialties like programming. The student can learn theoretical programming at the university and have no practice. Taking into consideration this we decided to create a new educational platform at the end of 2013 that aimed at giving practical knowledge to programmers and other technical field specialists”, Davit Kocharyan tells.
He recalls that the first lesson was HTML.
“We were dividing the video into parts and were making short quizzes. The 30-40 seconds video was followed by relevant questions. The questions were interactive and based on code writing capacities”, he says.
SoloLearn cofounder mentions that at the beginning they also offered photo and make-up courses but understood shortly that programming courses gained the most interest.
“One course takes 2-3 weeks to complete if the content is ready beforehand. We are trying to make the lessons as short as possible, because if they are long they will be simply ineffective”, Davit Kocharyan mentions.
Talking about 3 mln downloads of their app, he highlights that they didn’t spend separate amount of money on marketing.
“It just grew organically. Maybe one of the reasons is that we listen to our users’ opinions and take them into consideration”, he notices.
SoloLearn’s target is the American market. The company is currently cooperating with UPwork, one of the most popular platforms for recruitment, and posts its announcements on the SoloLearn website.
“In future we are planning to allow our best students to get interviewed for work at once, without the qualifying round”, concludes Davit Kocharyan.
It should be recalled that SoloLearn is one of the winners of the co-funded grants contest organized by Enterprise Incubator Foundation.