10:54 | 19.05.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 29700
Մայիսի 25-26-ը Սիլիկոնյան հովտում կկայանա Silicon Valley Open Doors (SVOD) տեխնոլոգիական ներդրումների կոնֆերանսը, որի շրջանակում ներդրողներին ներկայանալու իրավունք ունեցող (pitching) հայկական միակ ստարտափը Treescale-ն է:
Այն 35 այլ ստարտափների թվում ընտրվել է՝ իր գործունեությունը ներկայացնելու (pitching) Սիլիկոնյան հովտի հրեշտակ ներդրողների եւ վենչուրային հիմնադրամների դատին:
Կոնֆերանսի նախաշեմին Itel.am-ը զրուցել է Treescale-ի հիմնադիր Տիգրան Բայբուրցյանի հետ:
- Ինչպե՞ս ընտրվեցիք SVOD-ին մասնակցելու համար, եւ ինչպիսի՞ հնարավորություններ է այս մասնակցությունը ընձեռում Treescale-ին:
-Անցած տարվա հոկտեմբերին Երեւանում կայացած Գիտության, տեխնոլոգիաների եւ ձեռներեցության ծրագրի (STEP) վենչուրային կոնֆերանսի հաղթողներից էինք, որը կազմակերպել էին CRDF Global կազմակերպությունը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը եւ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը:
Մրցույթից հետո կազմակերպիչները հաղթողների միջեւ կազմակերպեցին մրցույթ, որի արդյունքում հաղթեցի եւ SVOD-ին մասնակցելու հնարավորություն ստացա:
Կոնֆերանսին ներկա են լինելու 300-ից ավելի հրեշտակ ներդրող եւ վենչուրային հիմնադրամի ներկայացուցիչ, 800-ից ավելի փորձագետ տեխնոլոգիական ոլորտից, ինչպես նաեւ շուրջ 1000 համաշխարհային ստարտափի հիմնադիր, որոնք այսօր եղանակ են թելադրում ոլորտում եւ զարգացնում համաշխարհային ստարտափ էկոհամակարգը:
Միայն պատկերացրեք, թե ինչ է նշանակում լինել այդ միջավայրում՝ սկսած նոր կապերի հաստատումից մինչեւ հնարավոր ներդրումներ:
Հնարավորություն կունենամ նաեւ 35 այլ նախապես ընտրված թոփ ստարտափների շարքում փիչինգի մասնակցել Սիլիկոնյան հովտի գլխավոր հրեշտակ ներդրողների եւ վենչուրային հիմնադրամների ներկայացուցիչների առջեւ: Հաշվի առնելով, այն, որ արդեն կան մի շարք հետաքրքրված ներդրողներ, սա լավ հնարավորություն է գտնել նոր ներդրողների, որոնք կունենան հատուկ հետաքրքրվածություն:
Զարգացման առաջին շրջանում արդեն ստացել եմ $40 հազ. համաֆինանսավորման դրամաշնորհ ՁԻՀ-ի եւ Համաշխարային բանկի համատեղ ծրագրից եւ $6000՝ CRDF Global կազմակերպությունից, ինչպես նաեւ իրականացրել եմ շուկայի եւ պրոդուկտի գնահատում, ստեղծել եմ միկրոծառայությունների վրա հիմնված ամպային տարածման համակարգի տեխնոլոգիա:
Այսօր ես լիովին գիտակցում եմ, թե որն է լինելու վերջնական լուծումը, ով է թիրախային օգտատերը, եւ ժամանակն է՝ անցնելու ներդրումների ավելի խոշոր ռաունդի, որը կօգնի մեծացնել թիմը եւ ավելացնել լրացուցիչ գործառույթներ: Ժամանակն է նաեւ ստեղծելու վաճառքով զբաղվող փոքր թիմ:
- Որքա՞ն եք գնահատում Treescale-ի շանսերը՝ ամերիկացի ներդրողներին հետաքրքրելու տեսակետից: ԱՄՆ-ն ձեր առաջնայի՞ն շուկան է:
- TreeScale-ն ամպային տեխնոլոգիա է, որը թույլ է տալիս հեշտ ղեկավարել ամպային միկրոսերվիսները եւ օգտագործելով մաթեմատիկական ծառի ալգորիթմները՝ խնայողաբար օգտագործել ռեսուրսները՝ հասնելու առավելագույն արդյունավետության։
Ակնկալվում է, որ մինչեւ 2018թ. շուկան կաճի մինչեւ $200 մլրդ. զարգացումը շատ արագ է ընթանում: Միայն վերջին 3 տարիների ընթացքում հանրային ամպային համակարգեր (public cloud services) օգտագործողների 35%-ը սկսել է օգտագործել Treescale-ի առաջարկած լուծման նմանությամբ լուծումներ:
Ամերիկյան շուկայում նմանատիպ նոր լուծումների՝ հաջողության հասնելու հավանականությունը բավական բարձր է: Դա նշանակում է, որ կարիք չկա ընկերություններին համոզել. նրանք արդեն իսկ կարիք ունեն լավ լուծման, եւ հասկանում են, որ դա կլուծի իրենց խնդիրները, հետեւաբար՝ համեմատաբար ավելի հեշտ է վաճառք իրականացնել ամերիկյան ընկերությունների շրջանում:
Այս տեսանկյունից հիմա կարեւոր է գտնել հետաքրքրված այլ ներդրողների, որոնք գումարի տրամադրումից բացի՝ կաջակցեն Treescale-ին եւ ընկերությունը կտեղափոխեն զարգացման հաջորդ մակարդակ:
Մենք կապի մեջ ենք Techstars ստարտափ աքսելերատորի մենթորներից մեկի հետ: Նա հետաքրքրված էր Treescale-ում ներդրումներով, սակայն Արցախի շուրջ վերջին զարգացումները նրան ստիպեցին վերանայել այդ գործարքը՝ «ռիսկային երկիր է» արդարացումներով:
Սակայն, միեւնույնն է, ես հիասթափված չեմ, ավելին՝ համոզված եմ, որ ապագայում շատ կլինեն հայկական ստարտափում ներդրումներով հետաքրքրվողներ՝ մասնավորապես՝ հայկական տեխնոլոգիական համայնքի շրջանում:
-Արդեն խոսեցինք, որ SVOD կոնֆերանսին ներկա կլինեն բազմաթիվ վենչուրային հիմնադրամների ներկայացուցիչներ: Treescale-ը պատրա՞ստ է արդյոք զարգացման այս փուլում վենչուրային հիմնադրամներից ներդրումներ ներգրավելուն:
- Լավ հարց է, ճիշտն ասած, այս պահին մենք պատրաստ չենք վենչուրային հիմնադրամից ֆինանսավորում ստանալուն, քանի որ դրա համար հարկավոր է ունենալ հաստատուն եւ լավ աճի ցուցանիշ, եւ բացի այդ՝ վենչուրային հիմնադրամները փնտրում են IP-ներ եւ պատենտներ, իսկ ես այսօր չեմ ցանկանում դրանց վրա կենտրոնանալ:
Այնպես որ, SVOD-ի շրջանակում մենք ավելի շատ կփնտրենք ներդրող հրեշտակների, քան վենչուրային կապիտալիստների:
- Գիտենք, որ նախկինում էլ եք այցելել Սիլիկոնյան հովիտ: Որքանո՞վ են կարճատեւ այցերն արդյունավետ փորձի տեսանկյունից:
-Վերջին անգամ Սիլիկոնյան հովիտ այցելել եմ 2015թ. ամռանը եւ այդ ընթացքում հանդիպել մի շարք հիանալի մարդկանց Battery Ventures-ից եւ AME Cloud Ventures-ից, ինչպես նաեւ Cloudera, Docker հայտնի ընկերությունների հիմնադիրներին:
Docker ընկերության հիմնադիր Սոլոմոն Հայքսը ծանոթանում է TreeScale-ի մշակած տեխնոլոգիային
Ինձ համար դա հիանալի փորձ էր: Սովորեցի այն, որ մարդիկ բաց են զրուցելու եւ կարծիք հայտնելու համար: Իսկ դու պետք է բաց լինես՝ նոր կարծիքներ լսելու եւ հասկանալու, թե որքանով են դրանք համապատասխան քո պարագայում:
Հույս ունեմ, որ այս անգամ ավելի կարեւոր բաներ կսովորեմ, ինչպես նաեւ նոր կապեր կհաստատեմ ներդրողների եւ գործընկերների հետ, ինչը կօգնի Treescale-ին հաջորդ քայլն անել եւ մի քանի տարի անց այն դասել հայկական հաջողակ ստարտափների թվում, ինչպիսիք են PicsArt-ը, Teamable-ը, Joomag-ը, Renderforest-ը, Sololearn-ը, Codefights-ը եւ այլն:

10:54 | 19.05.16 | Interviews | exclusive 29689
Silicon Valley Open Doors (SVOD) technology investment conference will take place in Silicon Valley on May 25-26, where TreeScale will be the only Armenian pitching startup.
It was picked along with other 35 startups to pitch their work for Silicon Valley angel investors and venture foundations.
Ahead of the conference, Itel.am talked to TreeScale founder Tigran Bayburtsyan.
- TreeScale will be the only Armenian startup in SVOD (Silicon Valley Open Doors) technology investment conference. How you were selected and what opportunities will the participation open for you?
- There was a STEP startup competition organized by EIF, CRDF Global and Armenian Ministry of Economy, and I was one of the winners.
Later the organizers arranged a selection process among the top winners, and I was selected to represent my startup at SVOD.
There will be 300+ top angel investors and VC representatives, 800+ experts in technology field and from top SV companies, and around 1000 world class startup founders who are shaping tech industry and ecosystems.
Just imagine, being among this environment by itself is a great value in terms of making new connections, discover new partnership opportunities and get connected with potential investors.
I will also have an opportunity to be one of 35 pre-selected top startups to pitch on stage in front of the premier Silicon Valley angels & VCs, and considering the fact that there are several interested investors, it’s a good opportunity to find other investors with specific domain interest such as mine.
I have already received USD 40,000 from EIF and the World Bank, and USD 6000 from CDRF Global for the first development stage, validated the product/market fit and built a great technology of cloud distribution system based on microservices.
Now I clearly know what the final solution is going to be and who the target user is, and now it’s time for closing another bigger round of funding in order to scale the development team and add additional features that customers want, and also start to build a small sales team.
- How do you estimate TreeScale’s chances to attract American investors? Do you consider the U.S. market your priority market?
- TreeScale is a deep technology product which is based on recent Docker and cloud container microservices.
The market there is expected to grow more than 200 billion dollars by 2018 and now is growing super-super fast, only in 3 years 35% of enterprises using public cloud started to use other solutions like TreeScale.
The adoption rate of such new solutions in the U.S. is very good, it means there is no need to convince companies, they just need a good solution and understand that it’s solving their pain, and hence it’s comparably easier to close sales deal with US clients.
Within this perspective, it is now important to find another investor in this domain who besides money will support TreeScale to take the company to the next level.
We are now talking with a Techstars mentor. He is interested and committed to invest in TreeScale, but recent situations in the frontline in Karabakh made him review this deal due to some “country risk”.
However, I am not disappointed as I am sure there will be others especially among Armenian tech community who might be thinking to invest in an Armenian startup.
-There will be many VC representatives at SVOD. Do you think TreeScale is ready for VC investments in this stage of development?
- Good question, frankly speaking, we are not ready for VC investment now, as for that we need to have a constant and good growth rate, and also in my area the VC-s are looking on IP-s and patents regarding technology, but I am not focusing on that.
I would say we will look for smart angels rather than VC-s during SVOD.
- We know that you visited Silicon Valley before. What do short-term visits contribute to experience?
- I was in San Francisco last time in Summer 2015 and managed to somehow meet lots of cool people from Battery Ventures, Founders of Cloudera, the founder of Docker, AME Cloud Ventures.
Docker founder Solomon Hykes is getting familiar with TreeScale technology
It was a great lesson for me, a very good lesson to learn that people are open to talk and give feedback or opinion, the only thing is that you should be open to listening to new opinions and then think of how relevant are they for your case.
I hope this time I will learn even more important things and make new connections with potential investors and partners in order to take TreeScale to the next step, and in a few years to put TreeScale success with current success stories as Picsart, Teamable, Joomag, Renderforest, Sololearn, Codefights, etc.