09:52 | 09.06.15 | Նորություններ | 12387
Հայկական Triada Studio-ն արժանացել է Apple ընկերության ամենամյա Apple Design Awards մրցանակին՝ ս.թ. հունվարին թողարկված Shadowmatic համակարգչային խաղի համար:
Մրցանակաբաշխությունը կայացել է հունիսի 8-ին ԱՄՆ-ում: Shadowmatic-ից բացի Apple Design Awards-ին են արժանացել եւս 9 ընկերություններ տարբեր երկրներից:
Apple-ի պաշտոնական կայքում Shadowmatic-ը հաղթողների շարքում առաջինն է ներկայացված:
Ս.թ. փետրվարին Մեդիամաքսը զրուցել էր Triada Studio ընկերության տնօրեն Արա Աղամյանի հետ՝ հարցազրույցը կարող եք կարդալ այս հղումով:
Shadowmatic-ը ստեղծող թիմը բաղկացած է չորս հոգուց. ծրագրավորող Բագրատ Դաբաղյան, դիզայներ Արսեն Ավոյան, կոմպոզիտոր Սերգեյ Մելքոնյան եւ Արա Աղամյան:
Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում Արա Աղամյանը պատմել էր, որ Apple դեռ մեկ տարի առաջ էր հետաքրքրություն ցուցաբերել Shadowmatic-ի հանդեպ:
«2014 թվականի ամռանը մեզ հետ անսպասելիորեն կապվեցին Apple-ի ներկայացուցիչները եւ ասացին, որ իրենց խմբագրերին շատ է դուր եկել մեր կոնցեպտը եւ իրենք պատրաստ են մեկնարկի ժամանակ մեզ որոշակի օգնություն ցուցաբերեն: Աշնանը Apple-ը մեզ հանդիպման հրավիրեց, որի ընթացքում մանրամասն ներկայացրեցինք Shadowmatic-ը եւ ասացինք, որ ցանկանում ենք այն App Store-ում տեղադրել դեկտեմբերի երկրորդ կեսին` Սուրբ Ծննդյան օրերին:
Նրանք էլ խորհուրդ տվեցին չշտապել եւ խաղի թողարկումը կազմակերպել 2015 թվականի սկզբին: Կարծում եմ, պատճառն այն էր, որ իրադարձություններով լի Սուրբ Ծննդյան օրերին նրանց ավելի դժվար կլիներ Shadowmatic-ին տրամադրել իրենց նախատեսած ուշադրությունը ողջ ծավալով:
Վերջնական փուլում եւս լարված աշխատանք էր տարվում եւ մենք խաղը Apple-ին ներկայացրեցինք պաշտոնական թողարկումից ընդամենը երեք օր առաջ: Արդյունքում նախապես մամուլի հետ չաշխատեցինք եւ հրապարակումները սկսվեցին արդեն թողարկումից հետո:
Սակայն Apple-ի աջակցության ծավալը գերազանցեց մեր բոլոր սպասելիքները` թողարկման օրը Shadowmatic-ը հայտնվեց գրեթե բոլոր երկրների
Apple Store-ի Editor’s Choice հատվածում: Դա էլ, բնականաբար, առաջացրեց ոչ միայն օգտատերերի, այլեւ առաջատար լրատվամիջոցների հետաքրքրությունը»,- ասել էր Արա Աղամյանը:

09:52 | 09.06.15 | News | 15099
Yerevan/Mediamax/. Armenian Triada Studio was awarded Apple’s annual Apple Design Award for Shadowmatic computer game released this January.
The awards ceremony took place in the U.S. on June 8. Nine other companies from various countries also received Apple Design Awards.
Apple’s official website has listed Shadowmatic as first among the winners.
Mediamax’s interview with Triada Studio Director Ara Aghamyan in February this year is available here.
The team of Shadowmatic developers is comprised of four people – technical artist Bagrat Dabaghyan, game designer Arsen Avoyan, sound designer Serge Melkonyan and Ara Aghamyan.
Ara Aghamyan told Mediamax that Shadowmatic had evoked Apple’s interest a year before.
“In summer 2014, Apple representatives contacted us. They said their editors liked our concept very much and were willing to give us some assistance upon the launch. In fall, Apple invited us to a meeting during which we presented Shadowmatic in details. We said we wanted to place it on App Store in the second half of December, during Christmas.
They recommended us not hurrying and organizing the launch in early 2015. I think the reason was that it would be hard for them to give their full attention to Shadowmatic during Christmas.
We worked hard in the final phase as well and presented the game to Apple only 3 days before the official launch. As a result, we didn’t work with the media beforehand and the publications were written only after the launch.
But Apple’s assistance exceeded all our expectations. On the day of the launch, Shadowmatic was placed on Apple Store’s Editor’s Choice section in almost all the countries. Naturally, it aroused the interest of not only users but also leading media outlets,” said Ara Aghamyan.