13:03 | 04.03.14 | Նորություններ | 5677
Այս մասին Մեդիամաքս-ին ասել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) Շարունակական կրթության կենտրոնի տնօրեն Արթուր Զապրոսյանը: Microsoft-ի ՏՏ ակադեմիան այդ կենտրոնի մի մասն է կազմում:
Նրա խոսքով, սովորողների հիմնական մասն են կազմում ՀՊՃՀ-ի ուսանողները: Գիտելիքներ ստանալու համար դիմում են նաեւ Երեւանի պետական համալսարանից, Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) պետական համալսարանից եւ Եվրոպական ակադեմիայից:
Ակադեմիայում ստացած գիտելիքների շնորհիվ 25 շրջանավարտ աշխատանքի է տեղավորվել, եւս 30 ուսանող ՏՏ որակավորման սերտիֆիկատներ է ստացել:
«Պոլիտեխնիկի ղեկավարության եւ Microsoft ընկերության հայաստանյան ներկայացչության ղեկավարության հավաստմամբ, ակադեմիան հաջողված նախագիծ է»,- ասել է Արթուր Զապրոսյանը՝ հավելելով, որ Ակադեմիայի ուսանողների ծնողները նույնպես դրական կարծիք են արտահայտում նախագծի վերաբերյալ:
Microsoft-ի ցանկացած ծրագրի համար ուսանողը պետք է 20 հազար դրամ վճարի: Դասընթացները տեւում են 1,5 ժամ, շաբաթական երկու օր: Պոլիտեխնիկի ուսանողների եւ դասախոսների համար գործում է 50 տոկոս զեղչ: Դասընթացները սկսվում են բուհում դասերի ավարտից հետո:
«Բազմաթիվ արտասահմանյան տեխնիկական բուհերում գործում են նմանատիպ կենտրոններ: Բուհական կրթությունը հետ է ընկնում նորարարություններից: Օրինակ, լույս է տեսնում ՏՏ ոլորտի նոր արտադրանք, դասախոսը պետք է, առաջին հերթին, ծանոթանա այդ ծրագրին, դասընթաց մշակի ուսանողների համար, հետո ներկայացնի բուհի ղեկավարության եւ նախարարության հաստատմանը: Մինչ այդ ամենը տեղի է ունենում, արտադրանքը կորցնում է իր նորարարությունը: Ակադեմիայի նպատակն է լրացնել ֆունդամենտալ կրթության եւ նորարար տեխնոլոգիաների ի հայտ գալու միջեւ բացը»,- ասել է կենտրոնի տնօրենը:
Բացի ՏՏ ոլորտի համար ապագա կադրերի պատրաստումը, Ակադեմիան վերապատրաստման դասընթացներ է կազմակերպում այնպիսի ընկերությունների համար, ինչպիսին է ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ-ը: 2013 թվականին ակադեմիայում վերապատրաստվել են նաեւ ՏՏ ոլորտի պետական ծառայողները: Ակադեմիայում օգտագործվում է միայն լիցենզավորված ծրագրեր, իսկ դասընթացների ծրագրերը մշակված եւ հաստատված են Microsoft-ի կողմից:
Խոսելով ապագա պլանների մասին՝ Արթուր Զապրոսյանն ասել է, որ նախատեսվում է դասավանդվող ծրագրերի ցանկի ընդլայնում: Վերջերս Ակադեմիայի ծրագրերը համալրվեցին դիզայնի դասընթացով, որը եւս պոպուլյար է ուսանողների շրջանում: Կենտրոնի տնօրենը հավելել է, որ մոտ ապագայում նախատեսվում է Microsoft-ի սերտիֆիկացիոն կենտրոնի ստեղծումը:

13:03 | 04.03.14 | Новости | 5652
Об этом в беседе с Медиамакс сказал директор Центра дополнительного профессионального образования Государственного инженерного университета Армении (Политехник) Артур Запросян. IT-Академия Microsoft входит в состав Центра.
По его словам, основную часть студентов составляют студенты непосредственно Политехнического университета. В академию обращаются также студенты из Ереванского государственного университета, Российско-Армянского (Славянского) государственного университета и Европейской академии.
После обучения в академии 25 студентов нашли работу, 30 студентам после сдачи экзамена был выдан сертификат об успешном владении курсом.
«По мнению руководства вуза, а также армянского представительства Microsoft, IT академия зарекомендовала себя как успешный проект»,- сказал Артур Запросян, добавив, что от родителей студентов также поступают многочисленные положительные отклики.
Стоимость обучения в академии составляет 20 тысяч драмов для всех программных пакетов Microsoft. Занятия проходят два раза в неделю по 1,5 часа. Для студентов и сотрудников Политехнического университета действует 50-процентная скидка. Занятия в академии начинаются после окончания основных уроков в вузе.
«За границей во многих технических вузах действуют аналогичные центры. Вузовское образование не успевает за новаторствами. Например, выходит новый продукт, преподаватель должен ознакомиться с ним, разработать курс для студентов, затем представить на утверждение руководства вуза, министерства. Пока проходят все эти этапы, продукт устаревает. Академия пытается заполнить эту нишу между фундаментальным образованием и появлением на рынке новейших технологий», - сказал директор центра.
Кроме подготовки будущих кадров Академия проводит переподготовку кадров таких компаний, как ВиваСелл-МТС. В 2013 году Академия была признана победителем в тендере по переподготовке госслужащих в сфере ИТ. Преподаватели академии используют лицензионное программное обеспечение, а методические пособия разработаны непосредственно компанией Microsoft.
Говоря о планах, Артур Запросян сказал, что Академия постоянно работает над расширением списка курсов для обучения. Недавно в программу был включен курс дизайна, который также пользуется популярностью у студентов. Он также добавил, что в планах Академии – открытие Сертификационного центра Microsoft.