14:12 | 25.01.13 | Նորություններ | 5043
“Իզվեստիա” թերթն այսօր գրել է, որ Հայաստանի բնակիչները ռուսաստանյան օրենքների եւ նորմերի ազդեցության տակ են ընկել, քանի որ ՀՀ հիմնական ինտերնետ-թրաֆիկը անցնում է Ռուսաստանի տարածքով:
Թերթը նշում է, որ դրա հետեւանքով հայաստանյան օգտատերերը երբեմն չեն կարողանում այցելել այն կայքեր, որոնք գտնվում են ռուսաստանյան “սեւ ցուցակում”:
«Մենք արդեն սկսել ենք դիմումներ ստանալ բաժանորդներից: Մենք փոխում ենք երթուղին դեպի այն կայքերը, որոնց վրա հայաստանյան օգտագործողները ռուսաստանյան «խոչընդոտ» կտեսնեն: Հետագայում, ամենայն հավանականությամբ, մենք կկարգավորենք հայաստանյան թրաֆիքի երթեւեկությունն այնպես, որպեսզի դրանից անմիջապես հանվեն Ռուսաստանում արգելքի տակ գտնվող բոլոր կայքերը: ԱրմենՏել-ը Հայաստանում աշխատում է բացառապես Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով»,- թերթի հետ զրույցում ասել է Վիմպելկոմ-ի ԱՊՀ երկրներում հասարակական կապերի ղեկավար Արտյոմ Մինաեւը:
«Իր գործունեության յուրաքանչյուր երկրում ՄՏՍ-ը կազմակերպում է ցանցերի աշխատանքը տեղական օրենսդրության համաձայն: Մենք ՄՏՍ-Հայաստան-ի բաժանորդներից բողոքներ չենք ստացել որեւէ ռեսուրս մուտք գործելու սահմանափակումերի վերաբերյալ եւ մեր ցանցում նման բան չենք տեսել:
Թրաֆիքի երթեւեկության համար մենք օգտագործում ինչպես մեր սեփական մայրուղային ալիքները, այնպես էլ գործընկերներինը»,- ասել է ՄՏՍ-ի մամուլի քարտուղար Վալերիա Կուզմենկոն:
Եթե թրաֆիքի երթեւեկության խնդիրները պետական մակարդակի հասնեն, ապա Ռոսկոմնադզորը պատրաստ է միանալ խնդրի լուծմանը:
«Մեզ դեռեւս չեն դիմել Հայաստանի գործընկերները, եւ մենք հուսով ենք, որ այդ խնդիրները կլուծվեն օպերատորի մակարդակով: Սակայն, եթե նման դիմում լինի, մենք պատրաստ ենք այն դիտարկել եւ աջակցել խնդիրների լուծմանը»,- ասել են Ռոսկոմնադզորից:

14:12 | 25.01.13 | Новости | 4976
Газета «Известия» пишет сегодня, что жители Армении попали под действие российских законов и норм, поскольку основной интернет-трафик республики идет через территорию России.
Газета отмечает, что вследствие этого армянские абоненты порой не могут посещать зайты, которые находятся в российском «черном списке».
«К нам уже начали поступать обращения от абонентов. Мы меняем маршрутизацию к тем сайтам, на которых армянские клиенты увидели российскую «заглушку». В перспективе, скорее всего, мы настроим маршрутизацию армянского трафика таким образом, чтобы из нее сразу исключались все сайты, попавшие под запрет в России. «Арментел» в Армении работает исключительно по армянским законам», - сказал газете менеджер по связям с общественностью по СНГ «ВымпелКом» Артем Минаев.
«В каждой из стран присутствия МТС организует работу сетей в соответствии с локальным законодательством. Мы не получали жалоб от абонентов «МТС-Армения» по ограничению доступа к каким-либо ресурсам и не наблюдали этого на своей сети.
Для транспортировки трафика мы используем как собственные магистральные каналы, так и партнерские», - сообщила пресс-секретарь МТС Валерия Кузьменко.
Если проблемы с маршрутизацией трафика выйдут на государственный уровень, то к решению проблемы готовы подключиться в Роскомнадзоре.
«К нам пока коллеги из Армении не обращались, и мы рассчитываем, что эти вопросы будут решаться на уровне операторов. Однако если такое обращение появится, мы готовы его рассмотреть и оказать содействие в решении возникших проблем», - отметили в Роскомнадзоре.