10:04 | 14.12.09 | Նորություններ | 2759
Երեւան /Մեդիամաքս/. Կարելի է վստահորեն պնդել, որ Ճանապարհային Ոստիկանության տուգանքների վճարման Telcell-ի նախագիծը հաջողվել է:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է «Թել-Սել» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Արամ Ազատյանը:
Նոյեմբերի 30-ին Telcell վճարային համակարգը հայտարարել էր ինքնասպասարկման տերմինալների միջոցով Ճանապարհային ոստիկանության տուգանքների վճարման նոր ծառայության գործարկման մասին:
«Առաջին երկու շաբաթների ընթացքում գրանցված հաճախորդների քանակը գերազանցեց ամենալավատեսական կանխատեսումները»,- ասել է Արամ Ազատյանը: Գրանցվել կարելի է Telcell-ի հաճախորդների սպասարկման կենտրոն զանգահարելով. ողջ ընթացակարգը զբաղեցնում է 30 վայրկյան:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպիսի՞ն էր Ճանապարհային ոստիկանության ղեկավարության արձագանքը Telcell-ի նորարարական առաջարկի նկատմամբ, Արամ Ազատյան ասել է.
«Մենք արեցինք առաջարկը, կատարեցինք փորձնական ծրագրի շնորհանդեսը, եւ համաձայնագիրը ստորագրվեց: Ճանապարհային ոստիկանությունում կան պրոֆեսիոնալներ, ովքեր միանգամից հասկացան ինքնասպասարկման տերմինալների միջոցով տուգանքների վճարման առավելություններն ու հարմարավետությունը, եւ համատեղ ջանքերով մենք կարողացանք հասնել արդյունքի: Առիթից օգտվելով` կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել մեր գործընկերներին համագործակցության համար»:
«Թել-Սել» ՓԲԸ գործադիր տնօրենը նշել է, որ նախագիծը շատ բարդ եւ ոչ ստանդարտ է եղել: «Դրա իրականացման գործընթացում լուծվել են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են տուգանքների վճարման միասնական համակարգի ստեղծումը վճարողների ակնթարթային գրանցմամբ, դրամական միջոցների փոխանցումը պետբյուջե, տվյալների փոխանցումը Ճանապարհային ոստիկանության տվյալների բազա եւ այլն»,- ասել է Արամ Ազատյանը:
Նա հիշեցրել է, որ տուգանքները վճարելով Telcell տերմինալների միջոցով` անհրաժեշտություն չի առաջանում վճարման անդորրագիրը ներկայացնել Ճանապարհային Ոստիկանություն:

10:04 | 14.12.09 | News | 4981
Yerevan /Mediamax/. One can state with confidence that Telcell’s project on payment of fines for the Traffic Police has been successful.
Executive Director of “TelCell” CJSC Aram Azatyan said this in an interview to Mediamax.
Telcell payment system announced the launch of a new service on October 30: payment of fines for the Traffic Police via self-service terminals.
“The number of customers registered within the first two weeks exceeded the most optimistic forecasts”, Aram Azatyan stated. One can get registered by making a single telephone call to Telcell customers’ service center, and the entire procedure takes 30 seconds.
Answering the question on the reaction of the Traffic Police to Telcell’s innovative offer, Aram Azatyan stated:
“We made the offer, presented the pilot project, and the agreement was signed. There are professionals in the Traffic Police, who immediately realized the advantages and the convenience of paying fines via self-service terminals, and we managed to achieve results by joint efforts. Using the opportunity, I would like to thank our partners for cooperation”.
Executive Director of “TelCell” CJSC noted that the project was quite a complex and non-standard one. “In the process of its implementation, tasks, such as setting up a single system of fine payment with instantaneous registration of payers, transferring the financial means to the state budget, transferring data to the Traffic Police database and many others were solved”, Aram Azatyan stated.
He reminded that, while paying a fine through Telcell terminal, one does not need to present a receipt to the Traffic Police.