17:06 | 27.07.09 | Նորություններ | 4340
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ ֆիզիկայի ինստիտուտը կարող է վերակազմավորվել ազգային գիտական լաբորատորիայի. այսպիսի առաջարկությամբ հանդես է եկել ֆիզիկոսների միջազգային փորձագիտական խումբը, որը Երեւանում է հուլիսի 23-ից:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսում տեղեկացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը` հավելելով, որ փորձագիտական խումբը միջուկային ֆիզիկայի մասնագետ, ՌԴ ԳԱ ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ ուսումնասիրում է ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկայի ինստիտուտի զարգացման հեռանկարները:
Նախարարի խոսքերով, ինստիտուտն ունի գիտական մեծ ներուժ, որը ճիշտ օգտագործման կարիք ունի: Ներսես Երիցյանը նկատել է, որ փորձագետների նախնական գնահատականների համաձայն, ինստիտուտում հիմնախնդիրների շեշտադրման խնդիր կա` ռեսուրսների ավելի արդյունավետ օգտագործման նպատակով:
Փորձագետների խումբն արդեն նախանշել է Հայաստանում ֆիզիկայի զարգացման հեռանկարային եւ արդիական ուղղությունները: Ներսես Երիցյանը հատկապես նշել է ֆիզիկայի զարգացման կարեւորությունը` ընդգծելով, որ հենց այդ գիտությունն է հիմնական գիտատար տնտեսության զարգացման համար:

17:06 | 27.07.09 | News | 4333
Yerevan /Mediamax/. Institute of Physics in Armenia may be transformed into a national scientific laboratory: international expert group of physicists, which has been in Yerevan since July 23, made such a suggestion.
Mediamax reports that the Minister of Economy of Armenia Nerses Yeritsyan informed on this at a news conference today, adding that the expert group, headed by nuclear physicist, academician of Russia’s Academy of Sciences Yuri Hovhannisyan, studies the prospects to develop the Institute of Physics of Armenia.
According to the Minister, the Institute possesses high scientific potential, which needs to be made correct use of. Nerses Yeritsyan noted that according to preliminary assessment by experts, the Institute has the problem of focusing on tasks for more efficient use of resources.
The expert group has already outlined promising and topical directions for developing physics in Armenia. Nerses Yeritsyan highlighted the importance of promoting physics, stressing that this very science is the basis for developing science intensive economy.