17:06 | 27.07.09 | Նորություններ | 4340
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ ֆիզիկայի ինստիտուտը կարող է վերակազմավորվել ազգային գիտական լաբորատորիայի. այսպիսի առաջարկությամբ հանդես է եկել ֆիզիկոսների միջազգային փորձագիտական խումբը, որը Երեւանում է հուլիսի 23-ից:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսում տեղեկացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը` հավելելով, որ փորձագիտական խումբը միջուկային ֆիզիկայի մասնագետ, ՌԴ ԳԱ ակադեմիկոս Յուրի Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ ուսումնասիրում է ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկայի ինստիտուտի զարգացման հեռանկարները:
Նախարարի խոսքերով, ինստիտուտն ունի գիտական մեծ ներուժ, որը ճիշտ օգտագործման կարիք ունի: Ներսես Երիցյանը նկատել է, որ փորձագետների նախնական գնահատականների համաձայն, ինստիտուտում հիմնախնդիրների շեշտադրման խնդիր կա` ռեսուրսների ավելի արդյունավետ օգտագործման նպատակով:
Փորձագետների խումբն արդեն նախանշել է Հայաստանում ֆիզիկայի զարգացման հեռանկարային եւ արդիական ուղղությունները: Ներսես Երիցյանը հատկապես նշել է ֆիզիկայի զարգացման կարեւորությունը` ընդգծելով, որ հենց այդ գիտությունն է հիմնական գիտատար տնտեսության զարգացման համար:

17:06 | 27.07.09 | Новости | 4384
Ереван /Медиамакс/. Институт физики Армении может быть трансформирован в национальную научную лабораторию - с таким предложением выступила международная экспертная группа физиков, которая находится в Ереване с 23 июля.
Как сообщает Медиамакс, об этом сообщил сегодня на пресс-конференции министр экономики Армении Нерсес Ерицян, добавив, что экспертная группа во главе физиком-ядерщиком, академиком Российской академии наук Юрием Оганесяном изучает перспективы развития Института физики Армении.
По мнению министра, Институт имеет высокий научный потенциал, который нуждается в правильном использовании. Нерсес Ерицян заметил, что согласно предварительным оценкам экспертов, в институте есть проблема акцентирования задач для более эффективного использования ресурсов.
Группа экспертов уже наметила перспективные и актуальные направления развития физики в Армении. Нерсес Ерицян особо отметил важность развития физики, подчеркнув, что именно эта наука является основой для развития наукоемкой экономики.