09:20 | 06.07.09 | Նորություններ | 7056
Վահան Վարդանյանը «Ռենեսանս Կապիտալ»-ում սկսել է աշխատել 2004 թվականին` գլխավորելով ռազմավարական նախագծերի բաժինը: 2005 թվականից նա ղեկավարում է «Ռենեսանս Կապիտալ» խմբի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչությունը:
Այդ պաշտոնում Վահան Վարդանյանը IT-գործառույթը վերափոխել է ռազմավարական բիզնես գործընկերոջ: Դա, իր հերթին, խմբին թույլ է տալիս ամեն տարի կրկնապատկել վաճառքի ծավալները, ընդլայնել ներկայությունը ԱՊՀ, Աֆրիկայի եւ Մերձավոր Արեւելքի երկրներում, գործարկել ինտերնետ թրեյդինգի բիզնեսը, ընդլայնել դերիվատիվներով գործառնությունների բիզնեսը եւ այլն:
Մինչեւ «Ռենեսանս» գալը Վահան Վարդանյանն աշխատել է BearingPoint եւ KPMG ընկերություններում, զբաղվել է ԱՄՆ-ի եւ ԱՊՀ-ի ֆինանսական հատվածի համար ռազմավարությունների եւ ՏՏ լուծումների մշակմամբ: 2002 թվականին Վահանը USAID-ի մաքսային եւ հարկային բարեփոխումների ծրագրի աջակցման նախագծի շրջանակներում խորհրդատվություն է տրամադրել Հայաստանի մաքսային կոմիտեին նոր տեխնոլոգիական հարթակի ստեղծման հարցերում:
2008 թվականին Վահան Վարդանյանը դարձել է «IT-ԼԻԴԵՐ» ամենամյա ռուսաստանյան ազգային մրցանակաբաշխության դափնեկիր` «Ներդրումային-ֆինանսական ընկերություններ» անվանակարգում: Նույն թվականին «Կոմերսանտ» թերթը Վահանին անվանել է ֆինանսական ծառայությունների բնագավառի լավագույն ՏՏ տնօրեն:
Վահան Վարդանյանն ավարտել է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը, ունի բոստոնյան McCallum Graduate School of Business-ի Bentley համալսարանի MBA աստիճան: 2009 թվականին Վահանը Հարվարդի բիզնես դպրոցում ավարտել է Advanced Management Program-ը:
«Ռենեսանս Կապիտալ» ներդրումային խումբը հիմնվել է 1995 թ-ին Մոսկվայում: Վերջին տասնամյակի ընթացքում խումբն ընդլայնել է իր ներկայությունը եւ առաջատարի դիրք է զբաղեցրել հեռանկարային զարգացող շուկաներում, այդ թվում` Սահարայից հարավ ընկած աֆրիկյան, Մերձավոր Արեւելքի եւ ԱՊՀ երկրներում, ինչպես նաեւ Ռուսաստանում:
Վահան Վարդանյանի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը, Banks.am եւ Itel.am պորտալներին
- Տպավորություն կա, որ ՏՏ-ն դեռեւս կարեւոր դերակատարություն չունի Հայաստանում բիզնեսի զարգացման գործում: Ո՞րն է պատճառը:
- Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները հաջողությամբ զարգանում են այն երկրներում, ուր կա լավ զարգացած ներքին շուկա: Հայաստանի չափսերը եւ երկրի տնտեսական զարգացման մակարդակը ՏՏ ոլորտին խոչընդոտող օբյեկտիվ գործոններ, որոնք թույլ չեն տալիս զարգանալ այն ծավալով, որ գոյություն ունի ԱՄՆ-ում եւ եվրոպական զարգացած երկրներում:
Կա եւս մեկ խնդիր. մենք շատ ենք խոսում այն մասին, որ ՏՏ-ն հայաստանյան տնտեսության առաջնահերթություններից է, սակայն քանակի առումով այդ հատվածում գործունեություն են ծավալում ոչ շատ մեծ թվով մարդիկ:
- Բիզնեսում ՏՏ-ի լիարժեք զարգացումն անհնար է առանց ինտերնետի բավարար զարգացվածության: Այս տարի ՀՀ շուկա են մտել մի քանի նոր պրովայդերներ, իսկ գործող դերակատարներն ընդլայնում են իրենց ծառայությունների շրջանակը: Կարո՞ղ է դա նպաստել Հայաստանի բիզնես գործընթացներում ՏՏ-ի ավելի ակտիվ ներդրմանը:
- Տեղեկատվական ցանցերի եւ ինտերնետի զարգացումը աշխարհում աութսորսինգային ծառայությունների ակտիվ զարգացման պատճառ դարձավ: Հեռահաղորդակցային կապուղիները հնարավորություն տվեցին ստեղծել եւ շահագործել աշխատանքային հարթակներ երկրի սահմաններից դուրս:
Հայաստանում երկար ժամանակ գոյություն ուներ հեռահաղորդակցային ծառայությունների մենաշնորհ, ինչը դարձավ երկրի տեխնոլոգիական զարգացման դանդաղեցման լուրջ պատճառ ընդհանրապես եւ ՏՏ արդյունաբերությունում` մասնավորապես:
Ինտերնետային ծատայությունների ապամենաշնորհումը, անկասկած, ընկերություններին հնարավորություն կտա դուրս գալ զարգացման որակապես նոր մակարդակ: Դա բացում է ոչ միայն ծրագրային լուծումների աութսորսինգի, այլեւ բիզնես գործընթացների կազմակերպման հեռանկարներ: Այս դեպքում խոսքը կարող է գնալ call-կենտրոնների կազմակերպման, ֆինանսական գործարքների իրականացման մասին, եւ ալն: Կարծում եմ, որ հենց բիզնես գործընթացների աութսորսինգը կարող է լրացուցիչ խթան հաղորդել հայաստանյան տնտեսության մեջ ՏՏ ներդրումն ընդլայնելուն:
- Ո՞վ պետք է նախաձեռնի բիզնես գործընթացների աութսորսինգի զարգացումը` մասնավոր ընկերություննե՞րը: Գուցե կառավարությու՞նը պետք է դրա համար ստեղծի որոշակի պայմաններ:
- Նախաձեռնությունը պետք է բխի մասնավոր հատվածից, իսկ պետության խնդիրն է ստեղծել միջավայր եւ նախնական փուլում` բարենպաստ ռեժիմ: Ես չգիտեմ այնպիսի երկրներ, բացառությամբ Սինգապուրը, որոնցում նման բիզնես նախաձեռնությունները պետական կառույցների կողմից են առաջ քաշվում:
Ցավոք, վերջին տարիներին Հայաստանում բիզնեսը չափից շատ է ներփակվել իր մեջ եւ բավարար ուշադրությամբ չի հետեւում նրան, թե ինչ է տեղի ունենում երկրի սահմաններից դուրս: Երբ խոսում ենք աութսորսինգի մասին, շատ հաճախ շեշտադրում ենք միայն ծրագրավորումը: Բիզնես գործընթացների աութսորսինգի դեպքում կան մի քանի լավ օրինակներ: Օրինակ, ամերիկյան որոշ կլինիկաներ աութսորսինգի միջոցով կատարում են նախնական ախտորոշում կամ ռենտգենային լուսանկարների վերլուծություն: Հայաստանի համար հետաքրքիր կարող է լինել նաեւ աութսորսինգային ինժեներային, ճարտարագիտական կամ դիզայներական ծառայությունների մատուցման օրինակը:
Կարծում եմ, որ բիզնես գործընթացների աութսորսինգի զարգացմանը կարող է նպաստել դրա նկատմամբ հայկական սփյուռքի հաջողակ ներկայացուցիչների հետաքրքրությունը, ովքեր կարող են Հայաստանում ստեղծել տարբեր տեսակի հարթակներ:
- Ենթադրենք, բիզնես գործընթացների աութսորսինգը այս կամ այն կերպ կդառնա ՀՀ տնտեսական զարգացման առաջնահերթություններից մեկը: Պակաս կարեւոր չէ նաեւ մեկ այլ հարց` մրցունա՞կ է արդյոք Հայաստանը միջազգային դերակատարների աչքերում:
- Կարծում եմ, որ Հայաստանի թույլ կողմը անբավարար փորձն է եւ բիզնես կարգապահության հարաբերական ցածր մակարդակը: Պետք է հասկանալ, որ բիզնես գործընթացների աութսորսինգը ենթադրում է աշխատանք խիստ վերահսկողության եւ ժամանակային պրեսինգի պայմաններում:
Հայաստանի դրական կողմը բավականաչափ որակյալ մասնագետների առկայությունն է մի շարք բնագավառներում: Սակայն նրանց խնդիրն այն է, որ աշխատում են հիմնականում սահմանափակ ներքին շուկայի համար, եւ աճի խնդիրը լուծելու համար պետք է «թեքվեն» դեպի արտաքին շուկա: Ներկայումս Հայաստանը դեռեւս մրցունակ է ծառայությունների արժեքի եւ անձնակազմի տեսանկյունից, սակայն անհրաժեշտ է մշտապես հետեւել այլ երկրներում նման ծառայությունների արժեքի հետ կապված շուկայական պայմաններին եւ այդ շուկայում այնպիսի նոր խաղացողների ի հայտ գալուն, ինչպիսիք են, օրինակ, Վիետնամը կամ Արգենտինան:
- Ինչպիսի՞ն է ՏՏ թափանցելիության մակարդակը ՀՀ ֆինանսական հատվածում, եւ որքանո՞վ են շուկայի մասնակիցները բաց նոր տեխնոլոգիական լուծումների օգտագործման համար:
- Հայաստանի ֆինանսական հատվածը տնտեսության այլ ոլորտների համեմատ բավականաչափ զարգացած է: Որքան գիտեմ, դեռեւս չի կարելի պնդել, որ հայաստանյան բանկերի մեծամասնությունն այսօր համապատասխանում է միջազգային լավագույն չափանիշներին գործընթացների ավտոմատացման եւ ՏՏ ներդրման առումով: Մյուս կողմից, բանկերը հանդես են գալիս որպես տնտեսության իրավիճակի լակմուսային թեսթ: Եթե տնտեսությունն ուժեղ է, այն ուժեղ ֆինանսական համակարգի կարիք ունի եւ ավելի խիստ պահանջներ է առաջադրում: Կարծում եմ` այդ ոլորտի վրա ազդող դրական գործոնը Հայաստանի բանկերում արտասահմանյան մասնակցության եւ կապիտալի ներգրավումն է, ինչն, անկասկած, նպաստում է մրցունակության բարձրացմանը, նոր ծառայությունների մատուցմանն ու նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը:
ՀՀ ֆինանսական համակարգի առանձնահատկությունն այն է, որ բանկերը մեծամասամբ սպասարկում են երկի սահմաններում կատարվող գործառնությունները, նրանք չունեն բավարար թվով միջազգային հաճախորդներ եւ գործառնություններ, եւ դա խիստ սահամանափակում է նրանց ուժեղացված տեխնոլոգիական զարգացման անհրաժեշտությունը: Հաշվի առնելով գործարքների եւ հաճախորդների քանակը` հայաստանյան բանկերում ավտոմատացման մակարդակը, ըստ իս, ընդունելի մակարդակում է:
- Սպասվում է, որ Համահայկական բանկը կդառնա գլոբալ մանրածախ բանկ, որը կսպասարկի հայերին` անկախ նրանց բնակության երկրից: Ի՞նչ եք կարծում, կարո՞ղ է արդյոք նման ինստիտուտի ստեղծումը խթանել ֆինանսական ոլորտի տեխնոլոգիական զարգացումը:
- Համահայկական բանկի գաղափարը շատ հետաքրքիր է: Բանկային տեխնոլոգիաների ոլորտը վերջին 10-15 տարիներին շատ ակտիվ զարգացել է, եւ կան մի շարք միջազգային լուծումներ, որոնք օգտագործում են մեծ բանկերը: Կարծում եմ, Համահայկական բանկի պարագայում արժե օգտագործել կուտակված փորձը, այլ ոչ թե զրոյից նոր բան ստեղծել: Դժվար է ակնկալել, որ Համահայկական բանկի ստեղծումը մեծ խթան կհանդիսանա Հայաստանում ՏՏ-ի զարգացման համար, բայց, անկասկած, դա կնպաստի հեռահաղորդակցության, վերահսկողության համակարգերի եւ գործընթացների որակի նկատմամբ պահանջների բարձրացմանը: Բանկի կողմից օտարերկրյա հաճախորդների սպասարկումը, հավանաբար, պետք է համապատասխանի այն երկրների կարգավորիչների պահանջներին, որոնց քաղաքացիները կհանդիսանան բանկի հաճախորդները:

09:20 | 06.07.09 | Новости | 5833
Ваган Варданян пришел в «Ренессанс Капитал» в 2004 году, возглавив отдел стратегических проектов. С 2005 года он возглавляет управление информационных технологий группы «Ренессанс Капитал».
На этом посту Ваган Варданян трансформировал IT-функцию в стратегического бизнес-партнера. Это, в том числе, позволило группе ежегодно удваивать объемы продаж, расширить присутствие в странах СНГ, Африки и Ближнего Востока, запустить бизнес интернет трейдинга, расширить бизнес по операциям с деривативами и др.
До прихода в Ренессанс Ваган Варданян работал в компаниях BearingPoint и KPMG, занимаясь разработкой стратегии и ИТ решений для финансового сектора в США и СНГ.  В 2002 году Ваган, в рамках проекта USAID по содействию программе таможенной и налоговой реформ, консультировал таможенный комитет Армении в вопросах построения новой технологической платформы.
В 2008 году Ваган Варданян стал лауреатом ежегодной Российской национальной премии «IT-ЛИДЕР» в номинации «Инвестиционно-финансовые компании». В том же году газета «Коммерсант» назвала Вагана лучшим IT-директором в индустрии финансовых услуг.
Ваган Варданян окончил Армянский государственный инженерный университет, имеет степень MBА от бостонской McCallum Graduate School of Business университета Bentley  В 2009 году Ваган закончил Advanced Management Program в Гарвардской бизнес-школе.
Инвестиционная группа «Ренессанс Капитал» основана в 1995 году в Москве. За последнее десятилетие группа существенно расширила свое присутствие и заняла лидирующие позиции на перспективных развивающихся рынках, в том числе в странах Африки, расположенных к югу от Сахары, Ближнего Востока, а также в России и странах СНГ.
Интервью Вагана Варданяна агентству Медиамакс, порталам Banks.am и Itel.am
- Создается впечатление, что IT пока не играет важной роли в развитии бизнеса в Армении. В чем причина?
- Информационные технологии успешно развиваются в тех странах, в которых есть сильно развитый внутренний рынок. Масштабы Армении и уровень развития экономики страны являются объективными факторами, препятствующим развитию IT в том объеме, в котором они существуют в США и развитых европейских странах.
Есть и другой аспект - мы много говорим о том, что IT является одним из приоритетов армянской экономики, однако в количественном отношении в данном секторе занято пока еще не так  много людей.
- Полноценное развитие IT в бизнесе, скорее всего, невозможно без нормального развития интернета. В этом году в Армении на рынок вышли несколько новых провайдеров, те игроки, которые давно присутствуют на рынке, расширяют спектр своих услуг. Может ли это стать катализатором более активного внедрения IT в бизнес-процессах в Армении?
- Развитие информационных сетей и интернета стало причиной активного развития аутсорсинговых услуг в мире. Коммуникационные каналы дали возможность создавать и эксплуатировать рабочие площадки за пределами страны.  В Армении очень долго существовала монополия на телекоммуникационные услуги, что стало причиной серьезного замедления технологического развития страны в целом и IT- индустрии в частности.
Демонополизация интернет-услуг, несомненно, даст компаниям возможность выхода на качественно новый уровень развития. Это открывает перспективы для организации аутсорсинга не только программных решений, но и бизнес-процессов. Речь в данном случае может идти об организации колл-центров, проведении финансовых транзакций и так далее. Думаю, что именно аутсорсинг бизнес-процессов может дать дополнительный импульс расширению внедрения IT в армянской экономике.
- Кому должна принадлежать инициатива развития аутсорсинга бизнес-процессов - частным компаниям, или правительство должно создать для этого определенные условия?
- Инициатива должна идти от частного сектора, а задача государства - создать благоприятную среду и режимы наибольшего благоприятствования на начальном этапе. Я не знаю таких стран, за исключением, наверное, Сингапура, в которых подобные бизнес-инициативы шли бы от государственных структур.
К сожалению, в последние годы армянский бизнес слишком замкнулся внутри себя и недостаточно внимательно следит за тем, что происходит за пределами страны. Когда мы говорим об аутсорсинге, то очень часто фокусируемся только на программировании. В случае с аутсорсингом бизнес-процессов есть несколько хороших примеров. Например, некоторые американские клиники дают на аутсорсинг первичную диагностику, или анализ рентгеновских снимков. Для Армении может быть интересным и пример предоставления аутсорсинговых инженерных, архитектурных, или дизайнерских услуг.
Думаю, что развитию аутсорсинга бизнес-процессов может посодействовать интерес к этому направлению со стороны успешных представителей армянской диаспоры, которые могут создать в Армении разного рода площадки.
- Предположим, что аутсорсинг бизнес-процессов в той или иной форме станет одним из приоритетов экономического развития Армении. Немаловажным является и другой вопрос - насколько конкурентоспособной выглядит Армения с точки зрения крупных международных игроков?
- Думаю, что слабым местом Армении является нехватка опыта и относительно невысокий уровень бизнес-дисциплины. Следует понимать, что аутсорсинг бизнес-процессов предполагает работу под очень жестким контролем и в условиях временного прессинга.
Плюсы Армении заключаются в наличии достаточно квалифицированных специалистов в ряде областей. Но их проблема заключается в том, что они работают главным образом на достаточно ограниченный внутренний рынок, и для решения задачи роста их следует «развернуть» в сторону внешнего рынка. В настоящее время Армения пока еще является конкурентной с точки зрения стоимости услуг и персонала, но необходимо постоянно отслеживать рыночные условия, связанные со снижением стоимости подобных услуг в других странах и появлению других новых игроков на этом рынке, таких как Вьетнам или Аргентина.
- Каков уровень проникновения IT в финансовый сектор Армении и насколько участники рынка открыты для использования новых технологических решений?
- Финансовый сектор Армении достаточно развит в сравнении с другими областями экономики. Насколько мне известно, пока ещё нельзя утверждать, что большинство армянских банков сегодня соответствуют лучшим мировым стандартам в области автоматизации процессов и внедрения IT. С другой стороны, банки всегда выступают в роли лакмусового теста состояния экономики. Если экономика сильна, она нуждается в сильной финансовой системе и ставит более жесткие требования. Я считаю, что положительным аспектом влияющим на эту индустрию является вовлечение иностранного участия и капитала в банках Армении, что несомненно способствует повышению конкурентоспособности, появлению новых услуг и внедрению новых технологий.
Специфика армянской финансовой системы такова, что банки в большинстве своём обслуживают операции только в пределах страны, у них недостаточно  международных клиентов и операций, и все это сильно ограничивает необходимость их усиленного технологического развития. С учетом количества транзакций и клиентов уровень автоматизации в армянских банках, на мой взгляд, находится на приемлемом уровне.
- Ожидается, что Всеармянский банк станет глобальным розничным банком, обслуживающим армян независимо от страны их проживания. Как Вы считаете, может ли создание такого института стимулировать технологическое развитие финансовой сферы?
- Идея Всеармянского банка выглядит очень интересной. Сфера банковских технологий очень активно развивалась последние 10-15 лет, и существует ряд глобальных решений, которые используют большие банки. Думаю, в случае с Всеармянским банком следует использовать этот наработанный опыт, а не создавать что-то с нуля. Сложно ожидать, что создание Всеармянского банка станет большим толчком для развития IT в Армении в целом, но, несомненно, это будет способствовать повышению требований к качеству телекоммуникаций, систем и процессов контроля  и процессов контроля. Обслуживая зарубежных клиентов, банк, скорее всего, должен будет соответствовать регуляторным требований тех стран, гражданами которых будут являться его вкладчики.