17:03 | 29.02.24 | Նորություններ | 16075
Հայաստանում այս ծառայությունը դարձել է չափազանց անհրաժեշտ եւ պահանջված՝ միջին եւ ծանր հաշմանդամություն ունեցող երեխաների եւ նրանց ընտանիքների համար։
Գյումրեցի 12-ամյա Ջուլիետայի ծնողները մանկական ուղեղային կաթվածով (ՄՈՒԿ) իրենց երեխայի վարքագծում դրական դինամիկա են նկատում: Երկու տարվա մեջ՝ ութ ամսվա ընթացքում իրականացված ծրագրի արդյունքում, աղջկա մոտ գրեթե վերացել է մեկուսանալու, միայն սահմանափակ շփումների ձգտումը եւ բացառապես մայրիկից կախվածությունը:
Անհատական օգնականի նեղ մասնագիտական աջակցության շնորհիվ նա սոցիալացվել է, զարգացրել է մանր մոտորիկան, դարձել ավելի հանգիստ ու կենտրոնացված: Փոփոխություն կա նաեւ ընտանիքում. երիտասարդ տանտիրուհին սկսել է մտածել ինքնադրսեւորման, աշխատանքային զբաղվածության հարցերի եւ ամուսնուն օգնելու շուրջ, սկսել է զբաղվել հրուշակագործությամբ:
Գործընկեր կազմակերպությունների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի համար կարեւոր է ոչ միայն ծրագրի արդյունավետ ընթացքը, այլեւ դրա շարունակական ազդեցությունը, մասնավորապես՝ երեխայի կայուն վարքագծի պահպանումը, սոցիալացման հետագա դինամիկան: Վերջին երեք տարվա ընթացքում «Անհատական օգնական» ծրագիրն ընդլայնել է աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաեւ բոլոր մարզերը: 2023 թվականին ծրագրից օգտվել է 40 ընտանիք: Նրանցից 2 տասնյակը սպասարկվել է տարբեր մարզերում:

17:03 | 29.02.24 | Новости | 15823
Услуга персонального помощника в Армении стала одной из самых востребованных в семьях с детьми со средней и тяжелой степенью инвалидности.
Родители 12-летней Джульеты из Гюмри отмечают положительную динамику поведения у ребенка с ДЦП. В результате реализованной в течение двух лет восьмимесячной программы девочка почти преодолела стремление к изоляции, ограничению контактов с людьми вне семьи и полную зависимость от матери.
Благодаря профессиональной поддержке персонального помощника у Джульеты отмечается положительный сдвиг в социализации, развиваются мелкая моторика и умение сосредотачиваться, девочка стала спокойнее. Положительные изменения происходят и в самой семье Джульеты: мать девочки Ануш Варосян думает о том, чтобы найти работу и иметь возможность помогать мужу обеспечивать семью; с недавних пор она начала печь кондитерские изделия на продажу.
Для сотрудничающих организаций Вива-МТС и Фонда «СОРС» важна не только эффективность программы, но и ее долгосрочное воздействие, сохранение положительной динамики в поведении детей, в их социализации. За последние три года география программы «Персональный помощник» расширилась, охватив все регионы Армении. В 2023 году программой воспользовались 40 семей, 20 из них – в марзах.