10:37 | 10.09.21 | Նորություններ | 4378
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) լուսավորվել են Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս գյուղի փողոցները:
Գյուղում լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրման աշխատանքները մեկնարկել են 2020թ.-ի աշնանը: Եղեգիսի հիմնական բոլոր փողոցներում տեղադրված ԼԵԴ լուսարձակները թույլ են տալիս խնայել ռեսուրսները, համայնքային բյուջեի միջոցների մի մասն ուղղել այլ խնդիրների կարգավորմանը եւ գիշերային ժամերին կանխել վայրի կենդանիների հնարավոր մուտքը: Ծրագիրն ունի նաեւ բնապահպանական բաղադրիչ:
2020թ.-ի ընթացքում, Եղեգիս համայնքում տեղադրվել է 41 ԼԵԴ լուսարձակ, լուսավորվել է շուրջ 1.5 կմ երկարությամբ ճանապարհահատված։ Աշխատանքները չեն դադարել նաեւ ընթացիկ տարում: Ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկը տրվել է: Նախատեսվում է մինչեւ տարեվերջ, 1.9 կմ երկարությամբ ճանապարհահատված լուսավորելու համար, տեղադրել եւս 50 ԼԵԴ լուսարձակ: Աշխատանքների ավարտից հետո, «Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրում ընդգրկված Եղեգիսը գրեթե 90 տոկոսով լուսավորված կլինի:
Էներգախնայող հերթական համակարգի գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Եղեգիս համայնքի ղեկավար Արթուր Ստեփանյանը եւ այլոք:
«Մինչեւ տարեվերջ մեզ կհաջողվի գրեթե ամբողջությամբ լուսավորել մի գյուղ, որի տարածքում 13-14-րդ դարերում եղել է Օրբելյան իշխանական տոհմի նստավայրը: Դա պատիվ է մեզ համար: Իսկ առհասարակ, ենթակառուցվածքների զարգացմանը նպաստելը միշտ թիրախային է եղել մեզ համար: Դա բխում է մեր ընտրած կառավարման մոդելի՝ կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նպատակներից: Նման ծրագրերը կարեւոր են եւ՛ երկրի համաչափ զարգացման, եւ՛ բնության ռեսուրսները խնայողաբար սպառելու տեսանկյունից: Ուրախ եմ հերթական արդյունքի համար: Դրա համար մեզանից պահանջվել է ճկուն կառավարում, ներդրումներ, համակարգված աշխատանք եւ համբերություն»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

10:37 | 10.09.21 | News | 3839
All the main streets of Yeghegis settlement are illuminated due to the mutual efforts of Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) .
The outdoor lighting installation works at Yeghegis settlement were implemented in autumn of 2020.
The installed LED lights allow to have savings in the communal budget and allocate them towards other issues, as well as the lights will prevent some cases of human-wildlife encounters during the nighttime. The project has also environmental component.
During 2020 some 41 LED lights were installed in Yeghegis, lighting around 1.5 km streets. The illumination works are in the process, and by the end of this year 50 more LED lights will be installed illuminating 1.9 km-long streets. By the end of the working process Yeghegis streets will be illuminated by 90%.
Viva-MTS General Manager Ralph Yirikyan, the Director of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets Ruben Khachatryan, the administrative head of Yeghegist settlement Armen Hakobyan and others were present at the opening ceremony of the energy-efficient system.
“By end of year we will fully illuminate a village, where the Orbelyan dynasty had a residence in the 13th-14th centuries. That’s an honor for us. But, generally speaking, helping infrastructure development has always been in the focus of our attention. That goes in line with the model of management that we have chosen for us – the objectives of the corporate social responsibility. Programs like this one are fundamental for the proportionate development of the country, and also in terms of mindfully exploiting the natural resources. I am happy to see yet another result. To achieve that, we need flexible management, investments, coordinated work, and patience,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.