10:16 | 17.06.15 | Հոդվածներ | exclusive 10988
Itel.am-ն օրերս այցելել է Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնի տարածքում տեղակայված «Թումո» կենտրոն, որտեղ այս օրերին կողմնորոշիչ հանդիպումներ են անցկացվում պատանիների համար:
Գյումրիի «Թումո»-ում մինչեւ 1000 պատանի կսովորի
Գյումրիում «Թումո» կենտրոնի ղեկավար Նարե Ավագյանը պատմում է, որ կենտրոնի բացման գաղափարը ծագել է շուրջ մեկուկես տարի առաջ:
«Գյումրիի «Թումո»-ն Երեւանից եւ Դիլիջանից հետո երրորդն է: Նախատեսված է, որ այստեղ կսովորի 600-ից մինչեւ 1000 պատանի: Միակ սահմանափակումը տարիքայինն է՝ 12-18 տարեկան: Ուսումը միջինում տեւում է 3 տարի»,- տեղեկացնում է նա:
Նարե Ավագյանը նշում է, որ կողմնորոշիչ հանդիպումների ընթացքում արդեն 400 պատանի է գրանցվել: Եւս երկու հանդիպում տեղի կունենա հունիսի 20-ին ու 27-ին:
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ)` Հայաստանի հատուկ ծրագրերի համակարգող, հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Վարդան Ծուլիկյանը նշում է, որ դասերը կսկսվեն սեպտեմբերին:
«Սեպտեմբերին նմանատիպ կենտրոն կբացվի նաեւ Ստեփանակերտում, որը կդառնա ՀԲԸՄ-«Թումո» համագործակցությամբ գործարկված արդեն երկրորդ «Թումո»-ն: Այն աննախադեպ հնարավորություն կդառնա Արցախի երիտասարդության համար եւ իր չափերով եւ կարողություններով չի զիջի Գյումրիի «Թումո»-ին»,- նշում է Վարդան Ծուլիկյանը:
«Թումո»-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Զառա Բուդաղյանն իր հերթին նշում է, որ ուսումնական պլանը լինելու է նույնը, ինչ Երեւանում եւ Դիլիջանում: Դասավանդվելու են ֆիլմերի ստեղծում, վեբ ծրագրավորում, խաղերի մշակում, անիմացիա եւ մի շարք այլ առարկաներ:
Գյումրիի «Թումո»-ում, ինչպես նաեւ մյուս «Թումո» կենտրոններում ուսանելն անվճար է: Գոյություն ունի դեպոզիտ գումար՝ 3000 դրամ (Երեւանում՝ 10 հազ. դրամ), որը վերադարձվում է պայմանագրի ավարտի կամ խզման ժամանակ:
Զառա Բուդաղյանը ոգեւորող է համարում այն, որ կենտրոնի նկատմամբ մեծ է հետաքրքրությունը:
«Գրանցման գործընթացն այնպես ենք իրականացնում, որ հերթեր չառաջանան: Ներկայում մշակում ենք մեխանիզմ, որով «Թումո» երեք կենտրոնների մասնագետները անընդհատ կփոխարինեն միմյանց: Այնպես որ, անկախ նրանից, թե որտեղից կլինեն Գյումրիի կենտրոնի դասավանդողները, նրանք կլինեն լավագույնները»,- նշում է Զառա Բուդաղյանը:
«Թումո»-ի 3 կենտրոններում դասերը կմեկնարկեն սեպտեմբերի 7-ին:
Գյումրիի պատանիները՝ «Թումո»-ի մասին
Գյումրիի «Թումո»-ի ապագա սաներից Կարապետ Թորոսյանը 14 տարեկան է: Նրա խոսքով՝ «Թումո»-ի բացման լուրին տեղեկանալուց մի քանի օր անց ինքն արդեն որոշել է, որ պետք է այստեղ սովորի:
«Հետաքրքրվում եմ տեխնոլոգիաներով: Ցանկանում եմ հիմնականում մասնակցել ռոբոտաշինության դասերին: Մյուս ուղղություններից նախընտրում եմ 3D մոդելավորումը եւ կայքերի պատրաստումը»,- պատմում է նա:
12-ամյա Ռազմիկ Մակարյանը եւս հետաքրքրված է ռոբոտաշինությամբ:
«Մեր դպրոցում տեխնոլոգիական խմբակներ, ցավոք, չկան, եւ սա ինձ համար նոր բան սովորելու լավ հնարավորություն է: Չեմ բացառում, որ հետագայում դա մասնագիտություն էլ դառնա: «Թումո»-ն համարում եմ մտքի զարգացման կենտրոն, որտեղ պատանիները գտնում են իրենց պայծառ ապագան: Ես եւս ցանկանում եմ լինել նրանցից մեկը»,- նշում է նա:

10:16 | 17.06.15 | Articles | exclusive 11884
Itel.am has recently visited Tumo located inside Gyumri Technology Center where meetings for teenagers were held.
Up to 1000 teenagers will study at Gyumri Tumo
Head of Gyumri Tumo Nare Avagyan says that the idea of opening of the center was born about 1.5 years ago.
“Gyumri Tumo is the third after Yerevan and Dilijan. Around 600-1000 teenagers will study here. The only restriction is the age - 12-18. The studies will last 3 years on average”, she notes.
Nare Avagyan notes that during the orientation meetings, already 400 teenagers were registered. 2 more meetings will be held on June 20 and June 27.
Coordinator for Special Projects in Armenia, PR manager of Armenian General Benevolent Union (AGBU) Vartan Tsulikyan notes that the classes will start in September.
“A similar center will also open in Stepanakert in September which will already become the third Tumo launched in cooperation with the AGBU. It will become an unprecedented opportunity for Artsakh young people and won’t be inferior to Gyumri Tumo by its sizes and capacities”, notes Vartan Tsulikyan.
Communication Head at Tumo Zara Budaghyan notes in her turn that the curriculum will be the same as in Yerevan and Dilijan. The subjects taught include film-making, web programming, game development, animation and a number of others.
Gyumri Tumo as well as other Tumo Centers are free. There is a deposit amount AMD3000 (AMD10000 in Yerevan) which is refunded when the contract is revoked or completed.
Zara Budaghyan finds avid interest in the Center very inspiring.
“The registration process is held in a way there are no queues. We are working out a mechanism which will allow all the specialists of 3 Tumo centers to replace each other regularly. That means, irrespective of where Gyumri Tumo teachers come they will be the best”, notes Zara Budaghyan.
The classes in 3 Tumo centers will kick off on September 7.
Gyumri teenagers about Tumo
One of Gyumri Tumo future students, Karapet Torosyan, is 14 years old. According to him, he decided to study in Tumo once he learned the center was going to be open in Gyumri.
“I’m keen on technologies. I want to mostly take part in robotics classes. I also prefer 3D modeling and website development”, he says.
12-year-old Razmik Makaryan is also interested in robotics.
“Unfortunately, our school doesn’t have technology groups, and it’s a good opportunity for me to study something new. I don’t rule out that in future I will choose this profession. I consider Tumo a thought development center where teenagers build their bright future. I also want to be one of them”, he notes.