Dasaran կրթական ծրագրի հիմնադիր նախագահ Սուրեն Ալոյանն այս օրերին Հոնկոնգում մասնակցում է նորարարական տեխնոլոգիաների RISE միջազգային կոնֆերանսին՝ ներկայացնելով կրթության ոլորտի հայաստանյան փորձն ու Dasaran-ի կողմից մշակված նորարարական լուծումները։
Dasaran կրթական ծրագիրը կիրառվում է Հայաստանի բնակչության մեկ երրորդի կողմից (1,107,346 գրանցված օգտատեր), նպաստելով Հայաստանում 12-ամյա կրթության արդյունավետության բարձրացման, մանկավարժների նորարարական գիտելիքներով վերազինման եւ հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման՝ հիմք ստեղծելով տվյալահեն քաղաքականության մշակման համար:
Ծրագիրը նաեւ դպրոցներում մշակել է E-Stat առցանց վիճակագրական-վերլուծական գործիքը, որը հնարավորություն է տալիս դիտարկել հանրակրթական համակարգի բոլոր շերտերը եւ վերլուծել դպրոցների արդյունավետությունը, աշակերտների կատարողականը, ինչպես նաեւ ժողովրդագրական տվյալների դինամիկան:
17:08 | 23.11.16 |
Dasaran կրթական ծրագիրը 2016թ. Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) կողմից ճանաչվել է աշխարհի 5 լավագույն նորարարական ծրագրերից մեկը:

12:02 | 11.07.18 | News | 12115
During these days the Founding President of Dasaran Educational Program Suren Aloyan is in Hong Kong taking part in the RISE international tech conference (July 9-12).
Within his attendance Suren Aloyan has already delivered a speech taking the chance to showcase Dasaran and its innovative educational solutions to the world, underlining the importance of equal educational opportunities for all, and once more pinning Armenia on the global education map.
Dasaran presented its K12 educational solution that has grown to be used by one third of the entire population in Armenia - 1,107,346 school students, parents, teachers, principals and policy-makers.
Through its Learning Management System and Data Analytics Tool for Educational Policy-Making and going in line with the best world practices, Dasaran disrupts the entire public education system helping countries meet their educational-technological development goals, advance evidence-based educational policy-making, improve student performance and augment teacher capacity.
Dasaran also majorly helped increase computer literacy of teachers and ability to predict/plan ahead based on data, as well as reduce corruption risks in the education system and promote equal educational opportunities for all.
The program was recognized by the UNDP as one of the best five innovative enterprises in the world in 2016.