16:32 | 05.03.18 | Նորություններ | exclusive 28795
SmartGateVC միկրո վենչուրային հիմնադրամը հայտարարել է իր առաջին երկու ներդրումների մասին՝ XCloud Networks եւ 2Hz հայկական ստարտափներում:
Այս մասին Itel.am-ին տեղեկացրել են SmartGateVC-ում:
Ներդրման չափը չի հրապարակվում:
2Hz-ը մշակել է ձայնի բարելավման տեխնոլոգիա, որն իրական ժամանակում աղմուկը հեռացնում է խոսակցությունից: Ստարտափի հատուկ մշակած խոր նեյրոնային ցանցը կարողանում է աղմուկը տարանջատել ձայնից եւ այն վերացնել՝ առանց ազդելու մարդկային ձայնի վրա: Ընկերությունն այսօր Berkeley SkyDeck Accelerator-ի մասն է կազմում:
2Hz ստարտափի թիմը 2Hz ստարտափի թիմը
photo © SmartGateVC
«Ոգեւորիչ է տեսնել այսքան տաղանդավոր մարդկանց մեկ թիմում, եւ հիանալի է այն փաստը, որ այդ մարդկանց դու արդեն տեւական ժամանակ է՝ ճանաչում ես: Մենք ուրախ ենք համագործակցել այս թիմի հետ»,- ասել է SmartGateVC-ի համահիմնադիր Համբարձում Քաղկեցյանը:
«Նախասաղմնային այս ներդրումը կօգնի մեր ստարտափին բարելավել արհեստական բանականության վրա հիմնված հեղափոխական տեխնոլոգիան եւ աշխատել վաղ շրջանի պիլոտային գործընկերների հետ՝ ապացուցելու, որ լուծումը կիրառելի է իրական կյանքում: Մենք հիանում ենք SmartGateVC-ի գործունեությամբ եւ ոգեւորված ենք անցնել այս ճանապարհը այդ թիմի հետ»,- նշել է  2Hz-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Դավիթ Բաղդասարյանը:
XCloud Networks-ը ստեղծում է լուծումներ՝ հեռահաղորդակցության եւ տվյալների կենտրոնների ցանցային ենթակառուցվածքներն ավելի արդյունավետ դարձնելու նպատակով։ Դրանք արդեն իսկ կարողացել են կրճատել սպասարկող ցանցային ինժեներների կողմից տրամադրվող ժամանակը մոտ 100 անգամ, նվազեցնել կապիտալ ծախսերը մինչեւ 20 անգամ, իսկ օպերացիոն ծախսերը՝ մինչեւ 5 անգամ։  Ունենալով վաղ փուլի օգտագործողներ Եվրոպայում՝ ստարտափը ներկայում աշխատում է ամերիկյան շուկա մուտք գործելու ուղղությամբ:
«Մենք XCloud Networks-ի թիմի հետ աշխատում ենք անցած ապրիլից եւ ուրախ ենք այս համագործակցության առթիվ: Իսկապես հավատում ենք թիմի ներուժին»,- ասել է SmartGateVC-ի համահիմնադիր Աշոտ Արզումանյանը:
«Մենք հաստատել ենք մեր տեխնոլոիգական մոտեցումը Եվրոպայում գտնվող նորարար օգտագործողների միջոցով, բայց դեռ շատ անելիքներ կան, որպեսզի առաջարկենք 10 անգամ ավելի լավ պրոդուկտ: Ներկայիս նախասաղմնային ներդրումային փուլը, ինչպես նաեւ SmartGateVC-ից ստացած գիտելիքները կարեւոր բաղադրիչներ են՝ այս բարդ քայլի իրականացման ուղղությամբ»,- տեղեկացրել է XCloud Networks-ի համահիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Ալեքս Սարոյանը:
«XCloud Networks-ը բարձր մակարդակի ոլորտի փորձի եւ ձեռներեցական խոր մտածողության համադրություն է»,- հավելել է SmartGateVC հիմնադիր խորհրդատու Վազգեն Հակոբջանյանը:
Հիմնադրամը փետրվարի վերջին հայտարարեց, որ ներդրում է ստացել ամերիկացի վենչուրային կապիտալիստ Թիմ Դրեյփերից, որը Skype, Baidu, Hotmail եւ Tesla ընկերություններում առաջին ներդրողներից է: Երևանում ֆոնդը գործում է Hero House քովորքինգ տարածքում:

16:32 | 05.03.18 | News | exclusive 31460
SmartGateVC fund has announced its first two investments in Armenian startups 2Hz and XCloud Networks.
The fund has informed Itel.am about the investments, but has yet to disclose the invested funds.
2Hz has developed a speech enhancement technology that significantly removes background noise from a real time conversation. 2Hz’s specially designed deep neural network is trained to recognize noise in Audio and remove it without impacting the human speech. The company is now part of Berkeley SkyDeck Accelerator.
2Hz startup team 2Hz startup team
photo © SmartGateVC
“It is exciting to see this many capable people in one team and it is great to realize that you know these folks for a long while. We invest in confidence and we are happy to be partners with this team,” said SmartGateVC co-founder Hambardzum Kaghketsyan.
“This pre-seed investment is helping 2Hz to perfect its disruptive AI-based technology and work with early pilot partners to prove its applicability in real life. We admire how SmartGate operates and are very excited to go to this journey together with this team,” said 2Hz co-founder and CEO Davit Baghdasaryan.
XCloud Networks is a vendor of intent-based networking solution running on top of open networking equipment. The company is disrupting telco backbone and wan by saving engineer time 100 times, the corporate expenses 20 times and total cost of ownership for 10 times. With early adopters in Europe, the team is currently working on penetrating the US market.
“We were working with the team since April last year and we are excited to be on board with this team - we firmly believe in their potential,” remarked SmartGateVC co-founder Ashot Arzumanyan.
“We have validated our technological approach through our innovator customers based in Europe, but still there is lots of things to do to offer tenfold better product and cross the chasm to start acquiring early adopters. Current pre-seed investment round and wisdom from SmartGateVC are important components of this difficult step,” noted XCloud Networks co-founder and CEO Alex Saroyan.
“In this industry professionals like Alex usually take the career path. XCloud Networks comes with a unique combination of top level industry expertise coupled with profound entrepreneurial mindset,” stated SmartGateVC founding advisor Vazgen Hakobjanyan.
With target capital of USD 3 million, SmartGateVC invests up to USD 100,000 in pre-seed startups. The fund’s main areas of focus are artificial intelligence, security, and internet of things.
In late February, the fund announced investment from Tim Draper, who was among the first to invest in Skype, Baidu, Hotmail, and Tesla. In Yerevan SmartGateVC operates in Hero House coworking space.