17:30 | 09.03.17 | Նորություններ | 17702
2005-2017 թթ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շուրջ 28 015 900 000 (ավելի քան 28 մլրդ) դրամ է հատկացրել Հայաստանում սոցիալական ներդրումներ իրականացնելու նպատակով:
Դրանից շուրջ 1 338 400 000 դրամը (ավելի քան 1,3 մլրդ դրամ) նախատեսված է 2017թ. աշխատանքներ իրականացնելու համար: Միջին տարեկան կտրվածքով՝ սոցիալական ներդրումների տարեկան գումարային ծավալը կազմում է 2 234 600 000 դրամ (ավելի քան 2,2 մլրդ):
Ծրագրերի շրջանակում տարեկան իրականացվել է հանրային 82 միջոցառում:
Սոցիալական ներդրումների համալիր ծրագիրը հիմնված է երկրաժամկետ եւ համակողմանի ռազմավարության վրա: Ծրագրային առանձին ուղղություններ ընտրվել են համապատասխան ոլորտների կարիքների գնահատումից, ինչպես նաեւ երկարաժամկետ կտրվածքով առկա խնդիրներին արձագանքելու հրատապությունից ու դրանց կարեւորությունից ելնելով: Տարբեր ոլորտներ ներառող ծրագրերն իրականացվում են հետեւողականորեն՝ նպատակ ունենալով հիմքեր ստեղծել հետագայում այդ ոլորտների շարունակական զարգացման համար:
Տարիների ընթացքում, հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի սոցիալական ներդրումները ներառել են հետեւյալ հիմնական ծրագրերը՝
1. Բնակարանի ապահովում՝ ներառյալ Գյումրիում ու Վանաձորում երկրաշարժից տուժած կարիքավոր 40 ընտանիքի բնակարանների տրամադրում, ինչպես նաեւ «Ֆուլեր» տնաշինական ծրագրի շրջանակներում՝ 58 գյուղական, այդ թվում՝ սահմանամերձ համայքների 200 ընտանիքի համար կիսակառույց տների շինարարության ավարտ եւ վերանորոգման աշխատանքներ:
2. Ենթակառուցվածքի զարգացման 191 նախագիծ՝ Հայաստանի 10 մարզի 50 գյուղական համայնքներում՝ ներառյալ գազատարների, ոռոգման եւ խմելու ջրի համակարգերի ներդրում, այլընտրանքային էներգիայի ենթակառուցվածքի ստեղծում (արտաքին LED լուսավորության եւ ջեռուցման համակարգեր): Ինչպես նաեւ՝ մարզային կրթական հաստատությունների եւ մշակութային օջախների վերանորոգում եւ պաշտպանիչ պատի կառուցում՝ սահմանամերձ գյուղերում:
3. Շրջակա միջավայրի պահպանությանն ուղղված ծրագրեր, որոնց շրջանակներում բնապահպանական գիտելիքներով վերազինվել է ավելի քան 2000 երիտասարդ, ստեղծվել է շուրջ 1000 աշխատատեղ, «Արեւորդի» էկո-ակումբների սաների կողմից նկարահանվել է ավելի քան 40 փաստավավերագրական ֆիլմ՝ բնապահպանական թեմաներով: Կենսաբազմազանության պահպանմանն ուղղված ծրագրերի շրջանակներում՝ Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի շուրջ 8000 հա տարածքի պահպանման նպատակով, Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի էկոկրթական կենտրոնին տրամադրվել են մշտադիտարկման ժամանակակից սարքավորումներ եւ կառուցվել է բազային նոր կայան՝ կենտրոնի հարեւանությամբ:
4. Առողջապահական ծրագրերի շրջանակներում բժշկական ավելի քան 30 տեսակի սարքավորում է հատկացվել մայրաքաղաքի եւ ավելի քան 31 համայնքի բուժհաստատությունների՝ ներառյալ նորածնային խնամքի բուժսարքավորումների տրամադրում ծննդատներին: Մանսագիտական աջակցություն է ցուցաբերվել հատուկ կարիքներով ավելի քան 400 երեխայի: Կազմակերպվում են հիպոթերապիայի կուրսեր՝ խնդիրներ ունեցող շուրջ 100 երեխայի համար:
5. Մշակույթի եւ ազգային ինքնության պահպանման ոլորտներին աջակցելու շրջանակներում կազմակերպվել է ավելի քան 2000 համերգ եւ մշակութային տարբեր միջոցառում՝ մայրաքաղաքում եւ մարզերում:
6. Աջակցություն տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների զարգացման ոլորտում, ներառյալ՝ ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ Նախագահի մրցանակը, Հայաստանում միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադաների անցկացումն ու ֆաբլաբերի ստեղծումը:
7. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության, «Սինոփսիս Արմենիա» եւ «Յունիքոմփ» ընկերությունների միջեւ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում իրականացվում է ՏՀՏ փորձարարական ուսումնական ծրագիր, որի նպատակն է ապահովել «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» մասնագիտական առարկաների ներդրումն ավագ դպրոցներում: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվում են «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաների լաբորատորիաների ստեղծման աշխատանքները:
8. Հատուկ կարիքներ ունեցող, ծնողազուրկ եւ սոցիալապես անապահով 1200 ուսանողի ուսման վարձի հատուցում: Wi-Fi անկյունների եւ լաբորատորիաների ստեղծում 30 բուհում եւ տարբեր մարզերի 16 դպրոցում:
9. Աջակցություն սպորտի ոլորտին, ներառյալ՝ շախմատի, ֆուտբոլի, նետաձգության զարգացմանը եւ այլն:
«Ավելի քան 11 տարի անընդմեջ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հավատարմորեն առաջնորդվել է իր արժեհամակարգի առանցքը հանդիսացող՝ կորպորատիվ պատասխանատվության օրակարգով: Ընդ որում, կայուն զարգացմանը միտված՝ սոցիալական լայնածավալ ներդրումներն այդ օրակարգի ընդամենը մեկ բաղադրիչն են: Ոչ պակաս կարեւոր է թե՛ կազմակերպության ներսում, եւ թե՛ սոցիալական լայնածավալ ներդրումների միջոցով կորպորատիվ պատասխանատվության ինստիտուտի ներդրումն ու ամրապնդումը Հայաստանում՝ հետեւողական եւ համակարգված աշխատանքների միջոցով»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

17:30 | 09.03.17 | News | 18055
During more than eleven years of operation, in the frames of the Corporate Social Responsibility strategy, VivaCell-MTS has allocated AMD 28,015,900,000 (over 28 billion) for the implementation of social investment projects in Armenia directed at the improvement and sustainable development of various spheres of social life.
From the above-mentioned sum 1,338,400,000 AMD will be invested in 2017. On the average annual basis, the total annual volume of social investments is 2,234,600,000 AMD (more than AMD 2.2 billion). During each year, in the framework of the programs over 82 public events have been implemented, on the average.
The social investments program is based on a long-term comprehensive strategy. Different directions of the program have been chosen as a result of the evaluation of the needs of the respective spheres, the urgency for responding to existing problems and their importance in the long-term perspective. Programs encompass a wide range of spheres and are carried out on a regular basis with the aim of the ensuring the sustainable development of those spheres.
The main directions of VivaCell-MTS social investments in various spheres of social life over the course of years are the following:
1.    Provision of houses to 40 socially vulnerable families from Gyumri and Vanadzor who were left without shelter after the earthquake; completion and renovation of houses in 58 rural communities, including 200 houses for families living in borderland regions in the frames of the “Fuller” housing project.
2.    191 infrastructure development projects in 50 rural communities of ten regions in Armenia, including installation of gas, irrigation and potable water pipelines, construction of alternative energy infrastructure (outdoor LED lighting and heating systems). The rural community development program also includes renovation of regional educational institutions and cultural centers, as well as construction of protective wall in the borderline villages.
3.    Environmental protection programs which include increasing environmental awareness among over 2000 young people, creation of over 1000 workplaces, shooting of over 40 documentaries on environmental themes by the students of the “Sunchild” eco-clubs. In the frames of the programs aimed at the preservation of biodiversity, modern equipment was provided to the eco-educational center for the monitoring of 8000-acre territory of the Caucasian Biodiversity Center, and a new base station was installed near the center.
4.    In the frames of healthcare activities, over 30 types of state-of-the-art medical devices have been provided to medical institutions in Yerevan and in over 31 rural communities, including re-equipment of maternity departments with the aim of improving neonatal care in Armenia. Professional healthcare has been provided to over 400 children with special needs. Hippotherapy courses have been organized for over 100 children.
5.    With the aim of supporting the sphere of culture and activities directed at the preservation of national identity, over 2000 concerts and various cultural events have been organized in the capital and in regions.
6.    Support to the development of Information and Communication Technologies sphere, including support to the “Award of the President of Armenia for Outstanding Contribution to Global IT” initiative, to the Annual Microelectronics International Olympiad, creation of FabLabs.
7.    In the framework of a “Memorandum of Understanding” signed between VivaCell-MTS, the Ministry of Education and Science of Armenia, Synopsys Armenia and Unicomp, project on specialized ICT education is implemented which aims at including “Microelectronics”, “Basics of Telecommunication” and “Information Technologies” narrow-specialty subjects as part of curricula at senior schools. VivaCell-MTS has financed the establishment of laboratories for the “Microelectronics”, “Information Technologies” and “Basics of Telecommunication” subjects.
8.    Provision of tuition fee to 1200 students with special needs, from socially vulnerable families or orphans. Creation of Wi-Fi corners and labs in 30 higher education institutes and 16 schools in different regions of Armenia.
9.    Support to the development of sports, including chess, football, archery, etc.
“For over 11 years VivaCell-MTS has been committed to its Corporate Responsibility agenda which lies at the heart of our value system. Large-scale social investments aimed at sustainable development are just a component of this agenda. It is equally important to contribute to the introduction and integration of the Corporate Responsibility institute in Armenia both on the company level, and through social investment projects with coordinated and regular efforts”, said Ralph Yirikian.
The engagement of VivaCell-MTS employees in various projects has considerably boosted the culture of volunteering in Armenia. This model of corporate governance has been at the core of the company since the first years of its operation.
VivaCell-MTS is the only telecommunications operator in Armenia and the first company in the CIS to have implemented the ISO 26000 social responsibility guidelines.