13:57 | 23.12.16 | Նորություններ | 21120
Ամփոփվել են Կոշի մանկական վերականգնողական եւ ցերեկային խնամքի կենտրոնին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցության արդյունքները:
Ընթացիկ տարում, Երեւանից եւ Արագածոտնի, Արմավիրի ու Շիրակի մարզերից կենտրոն է այցելել եւ ցերեկային ստացիոնար պայմաններում վերականգնողական բուժում ստացել 3-14 տարեկան 86 երեխա:
Մտավոր եւ ֆիզիկական առավել ծանր ախտահարումներով երեխաների հետ տարվել է մասնագիտական ինտենսիվ աշխատանք՝ շաբաթական 5 օր, յուրաքանչյուր երեխայի հետ անհատական վերականգնողական բուժում է իրականացրել նվազագույնը 3 մասնագետ:
Արմենակ եւ Աննա Թադեոսեանների անվան կենտրոնում յոթժամյա անհատական եւ խմբակային պարապմունքներից օգտվել են մանկական ուղեղային կաթված, ողնուղեղի բնածին ճողվածք, արթրոգրիպոզ, կոնքազդրային հոդի բնածին դիսպլազիա, աուտիզմ ախտորոշմամամբ եւ հետվիրահատական շրջանում վերականգնողական ծառայության կարիք ունեցող երեխաներ:
Մասնագետներն արձանագրում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ գործընկերության արդյունքը՝ երեխաների առողջության վերականգնման դինամիկան: Մանկական ուղեղային կաթվածի դիպլեգիա, հեմիպլեգիա տեսակ ունեցող երեխաների մոտ դիտվում է ինքնուրույն տեղաշարժվելու, կենցաղային նոր հմտությունների տիրապետելու եւ հաղորդակցվելու՝ դրական դինամիկ առաջխաղացում: Իսկ քվադրիպլեգիայով տառապող երեխաների կյանքի որակի բարելավման նպատակով իրականացված խնամքն ու թերապիաները նպաստում են առողջական վիճակի պահպանմանը:
«Այս կենտրոնի համար թիրախային խումբ են ոչ միայն առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող երեխաները, այլեւ նրանց ծնողները: Օգնելով երեխային՝ մասնագետները հոգեբանական չափազանց կարեւոր աջակցություն են ցուցաբերում նաեւ իրենց հոգսերի մեջ ինքնամփոփ դարձած ծնողներին: Որպես ծրագրին աջակցող կազմակերպություն, մենք ստանձնել ենք կազմակերպչական աշխատանքներին աջակցելու եւ մասնագետներին համապատասխան գործիքներ տրամադրելու պատասխանատվությունը: Արդյունքների վերաբերյալ մասնագիտական գնահատականները հուսադրող են: Եթե կա երեխաների առողջության վերականգման ցուցանիշ՝ մենք հաջողել ենք»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ, ծառայությունների կազմակերպումը՝ դեպի կենտրոն եւ հակառակ ուղղությամբ երեխաների տեղափոխումն ու սննդի երկանգամյա տրամադրումը, 2013թ.-ից իրականացվում է անվճար: Քառամյա համագործակցության արդյունքում կենտրոնը ձեռք է բերել նաեւ անհրաժեշտ կահույք, օժանդակ եւ մասնագիտական  սարքավորումներ:

13:57 | 23.12.16 | Новости | 21439
В текущем году центр посещали и дневной стационарный уход получали 86 детей 3-14 лет из Еревана, марзов Арагацотн, Армавир и Ширак.
С детьми, страдающими наиболее тяжелыми умственными и физическими заболеваниями, была проведена интенсивная работа: 5 дней в неделю каждый ребенок получил индивидуальный реабилитационный курс как минимум от трех специалистов.
В центре им. Арменака и Анны Тадевосянов ежедневные семичасовые индивидуальные и групповые занятия посещали дети, нуждающиеся в послеоперационной реабилитации или получившие диагноз ДЦП, спинномозговая грыжа, артрогриппоз, дисплазия тазобедренных суставов и аутизм.
Специалисты констатируют результаты сотрудничества с ВиваСелл-МТС: динамику восстановления здоровья детей. У детей, страдающих Церебральной диплегией и гемиплегией, наблюдается положительный динамический прогресс с точки зрения самостоятельного передвижения, освоения новых бытовых навыков и общения. А уход и терапия, предоставляемые детям с квадриплегией для повышения качества их жизни, позволили сохранить состояние здоровья детей на прежнем уровне.
«Целевой группой для этого центра являются не только дети с серьезными проблемами со здоровьем, но и их родители. Помогая детям, специалисты оказывают также чрезвычайно важную психологическую поддержку их родителям, которые под тяжестью проблем становятся замкнутыми. Как компания, оказывающая поддержку программе, мы взяли на себя ответственность по оказанию помощи в организационных работах и предоставлению специалистами соответствующих инструментов. Экспертные оценки относительно результатов внушают надежду. Если есть показатель восстановления здоровья детей, то мы добились успеха», - сказал гендиректор ВиаСелл-МТС Ральф Йирикян.
Благодаря финансовой поддержке ВиваСелл-МТС, организация услуг в сторону центра и в обратном направлении, перемещение детей и двухразовое питание с 2013 года производятся бесплатно. В результате четырехлетнего сотрудничества центр приобрел также необходимую мебель, вспомогательное и профессиональное оборудование.