15:58 | 19.10.16 | Նորություններ | 14006
Աշխարհում SDA տեխնոլոգիաների առաջատար Calix, Inc. (Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայում գրանցված է որպես CALX) ընկերությունն այսօր հայտարարել է հայկական հեռահաղորդակցության շուկայում ծառայություններ մատուցող Ucom նորարարական ընկերության հետ իր համագործակցության մասին, որի շրջանակում հայ սպառողին հասանելի կդառնան NG-PON2 տեխնոլոգիաների առավելությունները:
2017թ. սկզբին նախատեսված Calix AXOS NG-PON2 համակարգերի նախնական փորձարկումներով՝ Ucom-ը Հայաստանում կմեկնարկի նոր՝ 10 Գբ/վ (վայրկյանում 10 գիգաբիթ) արագությամբ կապի ծառայությունները, ինչպես նաեւ կհամակցի իր ցանցային ենթակառուցվածքները՝ այսպիսով պարզեցնելով իր բիզնես գործընթացները:
Հայաստանում առաջինը FTTH տեխնոլոգիայով ծառայություններ մատուցող Ucom ընկերության եւ Calix-ի միջեւ երկարատեւ համագործակցությունը հանգեցրել է հայկական հեռահաղորդակցության շուկայի վերափոխմանը: Ucom-ն իր հաճախորդներին առաջարկում է ձայնային, հեռուստատեսային եւ տվյալների փոխանցման առաջատար ծառայություններ՝ միաժամանակ շարունակաբար ընդլայնելով իր կոմերցիոն եւ շարժական կապի ծառայությունների պորտֆելը:
Անցած տարի Ucom-ը ձեռք բերեց Orange Armenia ընկերության 100% բաժնետոմսերը՝ այսպիսով արագացնելով եւ ավարտին հասցնելով Հայաստանում առաջատար 4G+/ LTE գերարագ ցանցի ներդրման աշխատանքները եւ առաջինը հանդես գալով 4-ը 1-ում ծառայությունների առաջարկով:
«Calix ընկերությունը գործուն մասնակցություն է ունեցել մեր FTTH ցանցի զարգացման գործում, որը, կարծում ենք, Հայաստանում ներկայումս գործող ամենաընդարձակ եւ առաջատար ցանցն է»,- ասել է Ucom ընկերության բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն եւ ընկերության փոխտնօրեն Ալեքսանդր Եսայանը:
«Լինելով ՕՊՄԹ ցանցով ծառայություններ մատուցող առաջատար ընկերություն՝ մենք վստահ ենք, որ Calix ընկերությունն արժեքավոր դերակատարում կունենա դեպի NG-PON2 եւ AXOS E-Series տեխնոլոգիաներ անցումային փուլում: Մենք մշտապես ունեցել ենք մի տեսլական. դառնալ ամենաառաջատար նորարարական ընկերությունն ինչպես տեխնոլոգիաների, այնպես էլ ծառայությունների մատուցման ոլորտներում, եւ NG-PON2-ն կատարյալ միջոց է բիզնեսներին մտուցվող ծառայություններն ընդլայնելու եւ մեր սեփականությունը հանդիսացող շարժական կապի կայանները կապակցելու համար: Calix-ի հետ համագործակցությունը մեզ հնարավորություն է ընձեռում մեր գործունեությունը տեղափոխել հաջորդ մակարդակ՝ մեկ անգամ եւս նոր շունչ հաղորդելով մեր երկրում լայնաշերտ ծառայությունների շուկային»,- հավելել է նա:
Ucom ընկերության ղեկավարն ընկերության՝ NG-PON2 ծառայությունների հետ կապված հետագա ծրագրերի վերաբերյալ լրացուցիչ մասնրամասներ կհաղորդի այսօր՝ Լոնդոնի ժամանակով 09:00-ին, Լոնդոնի ExCel Convention կենտրոնի Service Monetization Track Room-ում կայանալիք Broadband World ֆորումի շրջանակներում անցկացվող «NG-PON2. Ապագան այսօր այստեղ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ: Կլոր սեղան-քննարկումը կնախագահի Ovum ընկերության գլխավոր խորհրդատու Ջուլի Կունցլերը՝ AT&T, Verizon, եւ Vodafone Group ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ համատեղ:
«Լինելով Calix AXOS E-Series համակարգերով NG-PON2 ծառայությունները Հայաստանում առաջինը գործարկող ընկերություն՝ Ucom-ը կշարունակի իր գործունեությամբ տարբերվել հեռահաղորդակցության շուկայի մյուս մասնակիցներից եւ պահպանել առաջատարի իր դիրքն այս ոլորտում ծառայություններ մատուցող այլ ընկերությունների նկատմամբ,- նշել է Calix ընկերության տարածքային գրասենյակի փոխնախագահ Ջոզեֆ Հադդադը: -NG-PON2 ծառայություններն, իսկապես, նոր շունչ կհաղորդեն Ucom-ի՝ որպես հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող ընկերության գործունեությանը, որը ցանկանում է օգուտ քաղել շարժական եւ ամրակցված կապի ծառայությունների համակցման առավելություններից, ինչպես նաեւ Հայաստանին, որի քաղաքացիները ձգտում են հասանելիություն ունենալ առաջատար լայնաշերտ ծառայություններին: Մենք շատ հպարտ ենք Ucom ընկերության հետ մեր բազմամյա համագործակցության համար, որի նպատակն է վերափոխել Ucom-ի ցանցը, եւ ակնկալում ենք, որ այս ընկերությունը կունենա շարունակական հաջողություններ, քանի որ NG-PON2 տեխնոլոգիաների գործարկմամբ Ucom-ի ցանցն ու վերջինիս կողմից մատուցվող ծառայությունները կտեղափոխվեն մեկ այլ՝ նոր մակարդակ»:

Calix, Inc. (NYSE: CALX), the world leader in subscriber driven access, today announced that it will partner with innovative Armenian communications service provider Ucom to bring the benefits of NG-PON2 across the country to deliver an unmatched broadband experience to its wireline and mobile subscribers. With initial trials of Calix AXOS NG-PON2 systems scheduled for early 2017, Ucom will leverage the next generation of PON technology to roll out new 10 Gbps (10 gigabits per second) business and mobile backhaul services, as well as to converge their residential and business networks, into one for simplified business operations.
A long term partnership between Ucom, the first service provider to introduce fiber to the home (FTTH) services in Armenia, and Calix has resulted in a transformation of the Armenian telecommunications landscape. Ucom offers advanced voice, video, and data services to residential subscribers, while continuously expanding their commercial and mobile portfolio. Last year, Ucom acquired Orange Armenia, accelerating the finalization of the fastest 4G+/ LTE Advanced network in the country and the first delivery of quad-play services in the country.
“Calix has been instrumental in the development of our FTTH network, which we believe to be the most extensive and advanced in Armenia,” said Aleksander Yesayan, Business Development Director and Deputy CEO at Ucom. “As a leader in the fiber access, we are confident that Calix will be a valuable partner in our transition to NG-PON2 and AXOS E-Series technology. Our vision has always been to become Armenia’s most advanced service provider, blazing the trail in both technology and services and NG-PON2 is the perfect vehicle to extend fiber services for businesses and connecting our own mobile cell sites. The Calix partnership enables Ucom to take this vision to the next level, once again transforming the broadband landscape in our country.”
Ucom’s leader will be sharing more information about his company’s plans for NG-PON2 during a panel discussion titled “NG-PON2: The Future is Here Today,” moderated by Julie Kunstler, principal consultant at Ovum, along with representatives from AT&T, Verizon, and Vodafone Group, today at 9 am GMT in the Service Monetization Track Room at the Broadband World Forum, at the ExCeL Convention Centre in London.
“As the first to deploy NG-PON2 services via Calix AXOS E-Series systems in Armenia, Ucom will continue to differentiate itself in the market and stay ahead of all other service providers in the country,” said Joseph Haddad, area vice president at Calix. “NG-PON2 will be truly transformative for service providers like Ucom, who are looking to reap the benefits of a converged services network to combine mobile, business, and residential services onto one network, and for countries like Armenia, whose citizens are craving advanced broadband services. We are very proud to have been partnering with Ucom on this network transformation journey for many years and we look forward to the company’s continued success as it leverages NG-PON2 to take its network and services to another level.”