13:53 | 01.04.16 | Նորություններ | 4720
Շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայությունը (MNP) գործարկվել է 2014թ. ապրիլի 1-ին՝ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշմամբ:
«Որպես հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող օպերատոր՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն կատարել է օրենսդրության պահանջները՝ զգալի միջոցներ ներդնելով շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայության գործարկման համար, ինչպես նաեւ կազմակերպելով անձնակազմի վերապատրաստում՝ ծառայությունը բաժանորդների համար առավելագույն պարզ ու մատչելի դարձնելու նպատակով: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործունեության առանցքում բաժանորդին մատուցվող ծառայությունների (այդ թվում՝ շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայության) բարձր որակի ապահովումն է»,- ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրությունում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցից տեղափոխված բաժանորդների թիվը գերազանցել է դեպի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանց տեղափոխվածների թիվը միայն 2014թ. ընթացքում (-1734), երբ շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայությունը նոր էր գործարկվել: Սակայն 2015թ. ծառայության միջոցով դեպի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանց տեղափոխված համարների թիվը 2957-ով գերազանցել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցից տեղափոխված բաժանորդների թիվը, ինչը ամենաբարձր ցուցանիշն է եղել հեռահաղորդակցության շուկայում՝ այս ծառայության շրջանակում: 2016թ. մարտի 31-ի դրությամբ եւս դեպի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանց տեղափոխված բաժանորդների թիվը արդեն իսկ 17-ով գերազանցում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ցանցից տեղափոխված համարների թիվը:

Услуга по переносу номера мобильной связи (MNP) была запущена 1 апреля 2014 года решением Комиссии по регулированию общественных услуг.
«Как оператор, предоставляющий телекоммуникационные услуги, ВиваСелл-МТС выполнил требование закона, вложив значительные средства в запуск услуги переноса номеров мобильной связи, а также проведя переподготовку сотрудников, чтобы услуга была максимально доступна и ясна для абонентов. Качество предоставляемых абонентам услуг (в том числе переноса номера мобильной связи) всегда находится в центре внимания ВиваСелл-МТС», - говорится в сообщении компании.
Число абонентов, переместившихся из сети ВиваСелл-МТС в другие, превысило число абонентов, перешедших в сеть ВиваСелл-МТС из других сетей только в 2014 году (-1734), когда услуга MNP была только запущена. Однако в 2015 году посредством услуги число абонентов, перешедших в сеть ВиваСелл-МТС из других, на 2957 превысило число абонентов, перешедших из сети ВиваСелл-МТС на другие. Это наиболее высокий показатель на рынке телекоммуникаций в рамках данной услуги. По данным на 31 марта 2016 года, число абонентов, перешедших в сеть ВиваСелл-МТС, уже на 17 превышает число абонентов, покинувших сеть.