06:35 | 23.03.16 | Նորություններ | exclusive 4080
Հայկական Arloopa ընկերությունն այս ամիս մասնակցել է վիրտուալ (VR) եւ լրացված իրականությանը (AR) վերաբերող երկու միջազգային կոնֆերանսի` Մոսկվայում եւ Լոնդոնում:
Itel.am-ի հետ զրույցում Arloopa-ի համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Արման Աթոյանը ներկայացրել է կոնֆերանսին եւ ցուցահանդեսին մասնակցության մանրամասները:
«Մոսկվայում մարտի 10-ին կայացած Վիրտուալ եւ լրացված իրականության տեխնոլոգիաների միջազգային կոնֆերանսին հիմնականում ռուսական ընկերություններ էին մասնակցում, կային նաեւ արտերկրից հրավիրվածներ: Մենք մասնակցեցինք ինչպես էքսպոյին, այնպես էլ կոնֆերանսին: Էքսպոյի շրջանակում ներկայացրինք մեր AR & VR լուծումները: Կոնֆերանսի թեման էր VR խաղերի ապագան. քննարկվում էին նաեւ ոլորտի թրենդները, դրականն ու բացասականը»,- պատմել է Արման Աթոյանը:
Նա նշել է, որ հետաքրքիր հանդիպումներ են ունեցել ռուսական շուկայի ընկերությունների հետ: Արման Աթոյանի խոսքով՝ համագործակցության մի շարք առաջարկներ են ստացել, որոնցից մեկը եղել է Սկոլկովոյի բաց համալսարանի կողմից:
Լուսանկարը՝ Arloopa
Մարտի 15-16-ին էլ Լոնդոնում Arloopa-ն առանձին տաղավարով մասնակցել է Wearable Technology Show-ին:
«Ներկայացնում էինք մեր AR եւ VR լուծումները: Ներկաները տպավորված էին հատկապես մեր նոր պրոդուկտով՝ լրացված իրականության հոկեյով (AR hokey), որը մոտ ապագայում գործարկվելու է Windows պլատֆորմի վրա: Ներկայացրած մյուս նախագիծը թույլ է տալիս իրական աշխարհում տեղադրել 3D օբյեկտներ, որոնց կարող ես դիպչել եւ որոնք քեզ հետ փոխգործակցում են: Ցուցահանդեսի ժամանակ հետաքրքրություն առաջացրին մեր ներկայացրած վիրտուալ Էյնշտեյնը եւ Մհեր Մկրտչյանը»,- նշել է Arloopa-ի գլխավոր տնօրենը:
Նրա խոսքով՝ միջոցառման շրջանակում իրենք մասնակցել են երկու տարբեր պանելների:
«Առաջինի թեման ստարտափներն էին եւ թե ինչպես ճիշտ իրականացնել պրոդուկտի դիզայնը, մյուսը՝ AR ընկերությունների պանելն էր, որտեղ ներկայացնում էին, թե ինչ են իրենք արել»,- պատմել է Արման Աթոյանը:
Նշենք, որ ընկերությունը հրավերներ է ստացել առաջիկայում մասնակցելու Բուլղարիայում, Մեծ Բրիտանիայում եւ ԱՄՆ-ում կայանալիք վիրտուալ եւ լրացված իրականությանը նվիրված մի շարք կոնֆերանսների:

06:35 | 23.03.16 | News | exclusive 4082
Armenian Arloopa company participated in two international VR and AR (virtual and augmented reality) conferences this month in Moscow and London.
Arloopa co-founder and CEO Arman Atoyan told Itel.am details on their participation in the conference and exhibition.
“In general, participants of International Conference on Augmented and Virtual Reality on March 10 in Moscow were Russian companies, and there were several guests from abroad. We took part both in Expo and the conference. We presented our AR & VR solutions within the Expo. The subject of the conference was the future of VR games, and we also discussed positive and negative trends in the industry,” told Arman Atoyan.
He noted that they had interesting meetings with companies working on Russian market. According to Arman Atoyan, they received a number of cooperation offers, one of them from The Skolkovo Institute of Science and Technology.
Photo: Arloopa
On March 15-16, Arloopa had its own booth at Wearable Technology Show in London.
“We showed our AR and VR solutions. People present were especially impressed with our new product - AR hockey that will soon launch on Windows platform. Another project we presented allows to place in real world 3D objects you can touch and work with. Our virtual Einstein and Mher Mkrtchyan drew attention at the exhibition,” observed Arloopa CEO.
According to him, they attended two different panels within the Show.
“The first subject was startups and how to make right product design, and the second was AR companies’ panel, where they presented what they did,” told Arman Atoyan.
It is worth mentioning that the company received invitations to participate in a number of VR and AR conferences in Bulgaria, Great Britain and USA in future.