10:33 | 16.03.16 | Նորություններ | 8408
«Յուքոմը» Հայաստանի ամբողջ տարածքում ներդնում է LTE ռադիոհասանելիության ցանց, որը կընդգրկի 800-ից ավելի բնակավայր`հասանելի լինելով բնակչության շուրջ 95%-ին:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Նրա խոսքով՝ այս կապակցությամբ պայմանագիր են ստորագրել «Էրիկսսոն» ընկերության հետ, որի շրջանակում վերջինս տրամադրելու է Ericsson Radio System ընտանիքի ռադիոսարքավորումներ, ինչպես նաեւ գործարկելու է վերլուծական համակարգ, որը կօգնի գնահատել բաժանորդների փոփոխվող պահանջները եւ խթանել հաճախորդների գոհունակությունը:
Հայկ Եսայանի փոխանցմամբ՝ LTE ցանցի ներդրումը հանրապետության ամբողջ տարածքում կապահովի բարձրորակ շարժական կապ, անվտանգության բարձր մակարդակ, կստեղծի ամբողջական IP ցանց, 3 ծառայությունների համատեղ տրամադրման հնարավորություն (ձայն, տվյալ, վիդեո):
«Այս ցանցի ներդրմամբ մեր բաժանորդների համար կապահովենք ավելի արագ եւ որակյալ ինտերնետ, քանի որ ինտերնետը դարձել է մեր առօրյայի կարեւորագույն բաղադրիչներից մեկը եւ անփոխարինելի է թե բիզնեսում, թե հասարակական կյանքի այլ բնագավառներում: Բացի այդ, LTE ցանցի ներդրման ժամանակ կբացվեն բազմաթիվ աշխատատեղեր»,- ընդգծել է Հայկ Եսայանը:
«Յուքոմի» տնօրենը տեղեկացրել է, որ LTE ռադիոհասանելիության ցանցը բաղկացած է լինելու ՀՀ-ում ռադիոծածկույթ ապահովող բազմաթիվ բազային կայաններից ինչպես Երեւանում, այնպես էլ մարզերում: Արդյունքում, հանրապետության բազմաթիվ քաղաքներում հասանելի կլինի բարձր արագությամբ ինտերնետ կապ, իսկ փոքր բնակավայրերում եւ այլ տարածքներում մաքսիմալ արագությունը կարող է հասնել մինչեւ 70Մբիթ/վ:
«Այս տարվա պայմանագիրը $20 մլն սահմաններում է, եւ վերաբերում է միայն LTE ռադիոհատվածին: Մի քանի անգամ ավելի շատ գումարներ են ծախսվելու ներքին ենթակառուցվածքների ստեղծման եւ այլ ուղղություններով: Առաջին փուլի շրջանակում $6 մլն սարքավորում է ներկրվելու Հայաստան, որից $4.3 մլն-ի սարքավորումներն արդեն այստեղ են: Մոտ մեկ շաբաթից սկսելու ենք դրանց տեղադրման աշխատանքները»,- տեղեկացրել է Հայկ Եսայանը:
«Էրիկսսոն Նիկոլա Տեսլա» ընկերության նախագահ Գորդանա Կովաչեւիչն իր հերթին բարձր է գնահատել այն, որ «Յուքոմն» իրենց է ընտրել այս ռազմավարական ծրագրի իրականացման համար:
««Էրիկսսոնի» ամենաժամանակակից հեռահաղորդակցման պլատֆորմի հիման վրա LTE ցանցի ներդրման արդյունքում՝ «Յուքոմը» հնարավորություն կունենա իր բաժանորդներին առաջարկել հայկական շուկայում ամենաբարձր որակ ունեցող բջջային ծառայություններ»,- ասել է Գորդանա Կովաչեւիչը:
Բազային կայաններն օգտագործելու են բարձր հաճախականությունների շերտեր, ինչի արդյունքում LTE ռադիոհասանելիության ցանցը կապահովի հսկայական թողունակություններ եւ մաքսիմալ արագություններ:

10:33 | 16.03.16 | Новости | 8302
«Юком» внедряет на всей территории Армении сеть радиодоступа LTE, которая покроет более 800 населенных пунктов и будет доступна для 95% населения страны.
Об этом сегодня на встрече с журналистами объявил директор компании «Юком» Айк Есаян.
По его словам, в этой связи с компанией Ericsson подписан договор, согласно которому в Армению будет ввезена радиотехника Ericsson Radio System, а также будет запущена аналитическая система, которая поможет оценивать меняющиеся требования абонентов и повышать удовлетворенность абонентов.
Как сообщил Айк Есаян, внедрение сети LTE по всей территории республики обеспечит высокое качество мобильного подключения и высокий уровень безопасности, создаст единую IP-сеть и возможность единовременного предоставления трех видов услуг: голосовых услуг, видеоуслуг и передачи данных.
«С внедрением этих услуг мы обеспечим наших абонентов более быстрым и качественным интернет-подключением, поскольку интернет стал важнейшим элементом нашей повседневной жизни: он незаменим как в бизнесе, так и в других сферах общественной жизни. Кроме того, в ходе внедрения сети LTE откроется множество рабочих мест», - подчеркнул Айк Есаян.
Директор «Юком» сообщил, что сеть радиодоступа LTE будет включать множество базовых станций, обеспечивающих радиопокрытие, как в Ереване, так и в других областях страны. В результате во многих городах республики будет действовать высокоскоростное интернет-подключение, а в небольших населенных пунктах и в других участках максимальная скорость будет достигать 70 Мбит в секунду.
«На этот год заключен договор на $20 млн, и он относится только к радисектору LTE. В несколько раз более крупная сумма будет потрачена на создание внутренней инфраструктуры и другие вопросы. В рамках первого этапа в Армению будет ввезено оборудование на $6  млн, из него уже ввезено оборудование на $4,3. Примерно через неделю мы начнем работы по его установке»,- сообщил Айк Есаян.
Глава компании Ericsson Nikola Tesla Гордана Ковачевич, в свою очередь, дала высокую оценку тому факту, что «Юком» сотрудничает с ними в осуществлении данной стратегической программы.
«В результате внедрения сети LTE на базе самой современной телекоммуникационной платформы Ericsson «Юком» получит возможность предлагать своим абонентам на армянском рынке мобильные услуги высшего качества», - сказала Гордана Ковачевич.
Базовые станции будут использовать высокочастотные сигналы, что обеспечит сети радиодоступа LTE огромную пропускную способность и максимальную скорость.