06:55 | 15.03.16 | Հոդվածներ | exclusive 101729
Գործարկվել է լուսանկարների խմբագրման Pixomatic հավելվածը, որն իրենից սմարթ ֆոտոխմբագրիչ է ներկայացնում:
14 լեզուներով (այդ թվում՝ հայերենով) առկա հավելվածը հասանելի է AppStore-ում:
Pixomatic-ը մշակվել է Qube հայկական ընկերության կողմից: Հավելվածն արժե $2.99:
Itel.am-ի հետ զրույցում ընկերության մարքեթինգի պատասխանատու Գարիկ Ավետիսյանը պատմել է, որ պատկերների մշակման սեփական համակարգի միջոցով հավելվածը հնարավորություն է տալիս հեշտորեն խմբագրել նկարները` դրանց հաղորդելով կրեատիվ տեսք:
«Pixomatic ֆոտոխմբագրիչն ամբողջովին պատրաստվել է մեր փոքր թիմի կողմից: Այն հնարավորություն է տալիս հարմար եւ մատչելի ձեւով հեռացնել եւ փոխել նկարի ֆոնը, կարգավորել գույները եւ իրականացնել սելեկտիվ ուղղումներ: Հավելվածի մշակումը տեւեց շուրջ 5 ամիս: Ցանկանում էինք վստահ լինել, որ այն զվարճալի է, արագ եւ հարմար օգտագործման համար»,- նշել է Գարիկ Ավետիսյանը:
Qube-ի գործադիր տնօրեն Գեւորգ Համբարձումյանն էլ ընդգծել է, որ այսօր նկատելի է մեծ անդունդ՝ տեխնոլոգիական վերջին հաջողությունների եւ iOS հավելվածների սովորական օգտատերերի միջեւ:
«Գործառույթներից մեկը, որը հաստատ դուր կգա օգտագործողներին, ընտրված օբյեկտի եզրագծերի (կոնտուրի) ավտոմատ որոշումն է, որը հնարավորություն է տալիս այդ օբյեկտը լրիվ անջատել ֆոնից եւ ստեղծել հետաքրքիր եւ կրեատիվ կոմպոզիցիաներ»,- տեղեկացրել է Գեւորգ Համբարձումյանը:
Նա պատմել է, որ Qube-ը հիմնադրել են 3 ընկերներով անցած տարվա հունիսին:
«Ցանկանում էինք կենտրոնանալ C++ աութսորս ծառայությունների վրա: Սակայն մեկնարկից 2 ամիս անց սկսեցինք մտածել սեփական պրոդուկտ մշակելու ուղղությամբ: AppStore-ը հետազոտելով պարզեցինք, որ ավտոմատացված ֆունկցիաներով սմարթ ֆոտոխմբագրիչի բաց է առկա: Արդեն օգոստոսից սկսեցինք որոշ ֆունկցիաներ ավտոմատացնել, հավելվածն էլ անվանեցինք Pixomatic (Pixel automation), որն ընդգծում է մեր նպատակը՝ սմարթ ֆոտոխմբագրիչի ստեղծումը»,- նշել է Qube-ի գործադիր տնօրենը:
Pixomatic-ի ծրագրավորողների թիմի ղեկավար Սասուն Համբարձումյանն իր հերթին ընդգծել է, որ այսօր իրենց նպատակն է պատրաստել գլոբալ մակարդակի iOS հավելված, որից հետո միայն կկենտրոնանալ Android տարբերակի մշակման վրա:
«Pixomatic-ը հարմար է օգտագործման համար, գրեթե բոլորը կարող են դրանով աշխատել»,- նշել է Սասուն Համբարձումյանը:
Ֆոտոխմբագրիչի մշակմամբ զբաղվող թիմը նախատեսում է յուրաքանչյուր 1-2 շաբաթը մեկ թարմացնել հավելվածը: Մոտ օրերս էլ հավելվածը հասանելի կդառնա iPAD-ի համար: Հեղինակների խոսքով՝ այն կընդգրկի ավելի շատ ավտոմատ գործառույթներ:

06:55 | 15.03.16 | Articles | exclusive 97501
The company Marketing Representative Garik Avetisyan told Itel.am that based on a locally developed image processing engine, the app allows users to easily edit their photos, giving them a creative look.
“Pixomatic is entirely created by our small team. It enables users to accurately and conveniently remove and change image backgrounds, add blur, customize colors and apply selective adjustments. It took us a little over 5 months to develop Pixomatic. We wanted to make sure that it is fun, quick and comfortable to use”, said Garik Avetisyan.
CEO of Qube Gevorg Hambardzumyan highlighted that a huge gap is noticeable between new technological developments and ordinary iOS users.
“One feature, which will certainly be most appreciated by creative users, is its ability to automatically detect contours of a selected object, separating it fully from the background and make hilarious and creative compositions”, said Gevorg Hambardzumyan.
He said that they have founded Qube with 3 friends in June 2015.
“We wanted to focus on C++ software development outsourcing services.  But just after 2 months of launch, we have started to look for the own product, and after analyzing AppStore we have found that there is gap for smart photo editor. So we have decided to automate those features and active developments started in August. We named our app Pixomatic (Pixel automation) to show our core mission to make photo editors smart”, said Gevorg Hambardzumyan.
Pixomatic programmers team lead Sasun Hambardzumyan highlighted that currently they aim at creating an iOS app in a global level. They will think about creating an android version after.
“Pixomatic is simple and very user friendly: literally everyone can work with it”, noted Sasun Hambardzumyan.
Photo editing app creators plan to update Pixomatic photo editor nearly every 1-2 weeks. iPad version is coming soon with some more automation features, according to the authors.