Կարեն Վարդանյանն ու Հայկ Եսայանը
Մեկնարկել է «ԱրմՌոբոտիքս»-ի շրջանակում անցկացվող «Ական փնտրող ռոբոտ» եւ «Անօդաչու թռչող սարքեր» մրցույթների դիմում-հայտերի գրանցումը:
«ԱրմՌոբոտիքս» մրցույթի կազմակերպիչը Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն է (ԻՏՁՄ), աջակիցը՝ «Յուքոմ» ընկերությունը:
«Որպես ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների եւ հեռահաղորդակցման ոլորտում գործող կազմակերպություն, մեր ընկերությունը չի կարող անմասն մնալ նմանատիպ պրոյեկտներից: Այս մրցույթները ոչ միայն նպաստում են մեր երկրում բարձրակարգ մասնագետների բացահայտմանը, այլ նաեւ մեծ նշանակություն ունեն Հայաստանի պաշտպանության ոլորտում: Մենք վստահ ենք, որ մրցույթների արդյունքում կստեղծվեն այնպիսի սարքավորումներ, որոնք կարող են ծառայել ի պաշտպանություն մեր հայրենիքի եւ օգտագործվել բանակում կամ այլ ոլորտներում»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարել է «Յուքոմ»-ի տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Մրցույթները նպատակ ունեն բացահայտելու եւ խրախուսելու փորձառու հայ մասնագետներին, զարգացնելու ռոբոտաշինության ոլորտը Հայաստանում: Սարքերը լայն կիրառություն ունեն ինչպես ռազմական ոլորտում, այնպես էլ տնտեսության այլ ճյուղերում:
Մրցույթները կանցկացվեն 3 փուլով՝ գրանցման փուլ, կիսաեզրափակիչ եւ եզրափակիչ: Գրանցման փուլը կտեւի մինչեւ դեկտեմբերի 15-ը:
Հաղթող նախագծերը կորոշվեն առաջատար ինժեներ մասնագետների կողմից, իսկ հեղինակները կստանան խոշոր դրամական պարգեւատրումներ մրցույթի աջակից «Յուքոմ» ընկերության կողմից:

15:27 | 04.11.15 | News | 5161
The organizer of ArmRobotics contests is the Union of Information Technologies Enterprises (UITE) and the sponsor is Ucom.
“As an organization that works in information technology and telecommunication field, our company cannot stay away from such projects. These competitions are not only contributing to the discovery of highly- skilled professionals in our country but also have great importance in Armenian defense sphere. We are confident that the competition will result in creation of equipment that can serve to protect our homeland and be used in the army or other fields”, Hayk Yesayan said at a press-conference today.
The contests aim at revealing and encouraging experienced Armenian professionals and to develop robotics field in Armenia.
The devices are widely used in the military sphere as well as in other economic sectors.
The contests will be held in 3 rounds- registration, semifinals and finals. The registration round will last until December 15.
The winner projects will be identified by specialist engineers and the creators will receive large cash prizes by sponsor of the contest Ucom.