12:09 | 04.11.15 | Նորություններ | 8543
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը 2015թ. շնորհվելու է «Կասպերսկու լաբորատորիայի» գործադիր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկիին:
Այս մասին հայտարարվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում կայացած մամուլի ասուլիս ընթացքում, որի բանախոսներն են եղել ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, մրցանակաբաշխության հովանավոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«ՏՏ ոլորտում ՀՀ նախագահի մրցանակը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի նվաճումները եւ դրանց տաղանդավոր հեղինակների ձեռքբերումների գնահատանք է: Մրցանակը համաշխարհային լավագույն փորձը մեր երկրում ներկայացնելու եւ աշխարհին մեր մասնագետների աշխատանքը հասանելի դարձնելու Հայաստանի փորձն է: Անշուշտ, Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորը չէր կարող անմասն մնալ այս նախաձեռնությանը»,- նշել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Մրցանակը հիմնվել է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախաձեռնությամբ եւ իրականացվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորության շնորհիվ:
Վեցերորդ տարին անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ստանձնում է մրցանակաբաշխության հովանավորությունը: Ընկերությունը մինչ օրս 125 միլիոն դրամ է տրամադրել՝ ծրագրի իրականացման նպատակով:

Овик Мусаелян, Виген Саргсян и Ральф Йирикян
Премия президента Армении за мировой вклад в сферу ИТ будет присуждена исполнительному директору «Лаборатории Касперского» Евгению Касперскому.
Об этом было объявлено в ходе пресс-конференции, состоявшейся в резиденции президента Армении, на которой выступили руководитель аппарата президента Армении Виген Саргсян, генеральный директор компании-спонсора премии ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян и глава исполнительного совета премии Овик Мусаелян.
«Премия президента Армении в области ИТ является оценкой достижений в сфере технологий и успехов их талантливых авторов. Эта премия – попытка Армении представить лучший мировой опыт в нашей стране и сделать работу наших специалистов доступной миру. Несомненно, ведущий телекоммуникационный оператор Армении не мог оставаться в стороне от этой инициативы», - отметил Ральф Йирикян.
Премия основана по инициативе компании «Синопсис Армения» и осуществляется при финансировании ВиваСелл-МТС.
Уже шесть лет ВиваСелл-МТС финансирует премию. В целом компания выделила на эти цели 125 млн драмов.