18:10 | 06.08.15 | Նորություններ | 4449
EBITDA margin ցուցանիշն աճել է 5,3 տոկոսային կետով ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի նույն ցուցանիշի համեմատությամբ եւ կազմել 40,5%: EBITDA ցուցանիշը երկրորդ եռամսյակում կազմել է 11 մլն դոլար, ինչը 2 մլն դոլարով գերազանցում է առաջին եռամսյակի նույն ցուցանիշը եւ 5 մլն դոլարով` նախորդ տարվա չորրորդ եռամսյակի ցուցանիշը:
«Ընկերությունը շարունակում է գրանցել բջջային հատվածում բաժանորդային բազայի, բջջային ինտերնետի ծառայություններից ստացված եկամուտի աճ եւ բաժանորդների արտահոսքի զգալի կրճատում: Այսպես, 2015 թ. երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով Հայաստանում Beeline բջջային կապի բաժանորդների թիվը գերազանցում է 815 000-ը, ինչը մոտ 20 000-ով գերազանցում է առաջին եռամսյակի նույն ցուցանիշը: Բջջային հատվածում բաժանորդների արտահոսքը 2015 թ. երկրորդ եռամսյակում գրանցել է վերջին երեք տարիների համար ռեկորդային ցուցանիշ: Այն կազմում է 8,5%»,- ասված է հաղորդագրությունում:
«Ամփոփելով եռամսյակի արդյունքները` կարելի է ասել, որ Beeline-ը Հայաստանում ոչ միայն համապատասխանում է շուկայի զարգացման համաշխարհային միտումներին, այլ նաեւ բաժանորդներին առաջարկում է որակյալ, պարզ եւ հարմար ծառայություններ, որոնցից նրանք պատրաստ են օգտվել եւ երաշխավորել դրանք իրենց ծանոթներին եւ հարազատներին։ Բաժանորդային բազայի եւ հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների աճը նույնպես վկայում են այն մասին, որ մեր հաճախորդները էլ ավելի պատրաստակամ են երաշխավորելու մեր ծառայությունները»,- ասել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Beeline բջջային ինտերնետից օգտվողների թիվը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 12 000-ով, իսկ բաժանորդի կողմից հեռախոսով օգտագործվող տրաֆիկի միջին ծավալը նույն ժամանակահատվածում երկու անգամ աճել է: Մեկ տարվա ընթացքում բաժանորդային բազայում սմարթֆոնների մասնաբաժինն ավելացել է 10%-ով:
2015 թ. առաջին եռամսյակում Beeline-ի կատարած կապիտալ ներդրումները կազմել են 2 մլն դոլար։ Ֆիքսված կապի ծառայություններից ստացված ընդհանուր եկամուտը տարվա կտրվածքով նվազել է 11%-ով, ինչը պայմանավորված է ծառայության նկատմամբ պահանջարկի նվազման գլոբալ միտումով:

18:10 | 06.08.15 | Новости | 5619
Показатель EBITDA margin вырос на 5,3 процентных пункта по сравнению с первым кварталом текущего года и составил 40,5%. Показатель EBITDA во втором квартале составил $11 млн., что на $2 млн. больше чем в первом квартале и на $5 млн. больше, чем в четвертом квартале прошлого года.
Компания продолжает регистрировать рост абонентской базы в мобильном сегменте, увеличение выручки от услуг мобильного интернета и значительное сокращение оттока. Так, количество абонентов мобильной связи Beeline в Армении по итогам второго квартала 2015 года превысило 815 000, что примерно на 20 000 больше, чем в первом квартале. Отток в мобильном сегменте во втором квартале 2015 года снизился до рекордного за последние три года показателя. Он составил 8,5%.
«Подводя итоги квартала можно сказать, что Beeline в Армении не только отвечает мировым тенденциям развития рынка, но и предлагает абонентам качественные простые и удобные услуги, которыми клиенты готовы пользоваться и рекомендовать их своим близким и знакомым. Рост абонентской базы и основных финансовых показателей говорит, в том числе, о том, что Beeline продолжает завоевывать любовь и предпочтение все большего числа клиентов», - отметил генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Количество пользователей мобильного интернета Beeline за год выросло на 12 000, а средний объем трафика, потребляемого абонентами с помощью телефонов, за этот же период вырос вдвое. Проникновение смартфонов в абонентской базе за год увеличилось на 10%, а объем потребляемого интернета абонентами смартфонов вырос практически вдвое. По оценкам компании это, в основном, обусловлено фокусом на продажи брендированных смартфонов с подключением к интернету.
В первом квартале 2015 года капитальные инвестиции Beeline составили $2 млн. Общая выручка от услуг фиксированной связи в годовом сопоставлении снизилась на 11%, что обуславливается глобальной тенденцией снижения спроса на услуги.