10:29 | 15.07.15 | Նորություններ | 5198
Հուլիսի 11-ին եւ 12-ին Երեւանում կայացած տեխնոլոգիական ուիքենդի շրջանակում 11 հայկական թիմ մասնակցել է IBM BlueMix cloud հաքաթոնին:
Դրանցից երկուսը` Vulpex-ը եւ Simplex-ը, ժյուրիի կողմից ճանաչվել են լավագույնը՝ յուրաքանչյուրն արժանանալով 500-հազարական դրամ մրցանակի: Խրախուսական մրցանակի՝ երկու սմարթֆոնի է արժանացել Brainstorm թիմը:
Միջոցառման կազմակերպիչը Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամն էր՝ IBM Ինովացիոն լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի շրջանակում: Հովանավորներն էին «Նիկիտա Մոբայլ», «Ռոստելեկոմ Հայաստան» ընկերությունները եւ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» բարեգործական հիմնադրամը:
«Ուրախալի է, որ չնայած երիտասարդ տարիքին՝ բոլոր մասնակիցները հետաքրքիր եւ նորարարական լուծումներով հանդես եկան եւ IBM Bluemix պլատֆորմն էլ ավելի լայն հնարավորություններ ընձեռեց նրանց՝ սեփական գաղափարները ծրագրավորելու եւ ներկայացնելու հարցում»,- նշել է «Ռոստելեկոմ Հայաստան»-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը:
«Շատ հետաքրքիր մրցույթ էր, ինչը թիմերին դրդում էր էլ ավելի ջանասիրաբար աշխատել ու արդյունքում լուրջ մրցակցություն էր ընթանում: Առհասարակ, cloud պլատֆորմի վրա հիմնված հաքաթոնը միշտ ստիպում է թիմին նոր ուղղությամբ մտածել ու զուգահեռաբար ձեռք բերել նաեւ նոր գիտելիքներ»,- իր հերթին ասել է Simplex թիմի անդամ Նաիրի Նարինյանը:
Նշենք, որ Simplex-ը մշակել էր սոցիալական երաժշտական հարթակ, որտեղ ստեղծվող երաժշտությանը կարող էին մասնակից լինել աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող ոչ պրոֆեսիոնալ երաժշտության սիրահարները։

10:29 | 15.07.15 | News | 5382
11 Armenian teams participated in IBM BlueMix Cloud Hackathon held in Yerevan in the frames of technology weekend on July 11-12.
Two of them, Vulpex and Simplex, were named the best by the jury and were awarded AMD 500 thousand each. Brainstorm team received two smartphones as a prize of encouragement.
The event was organized by the Enterprise Incubator Foundation (EIF) in the frames of IBM Innovative Solutions and Technologies Center. The sponsors were Nikita Mobile, Rostelecom Armenia and Zangezur Copper Molybdenum Combine Charity Foundation.
“We are happy that despite their young age all participants came up with innovative and interesting solutions and the IBM Bluemix platform granted them even more opportunities to develop their own ideas and present them,” said Rostelecom Armenia CEO Hayk Faramazyan.
“It was a very interesting contest, which led the teams to a more assiduous work creating a very serious competition. On the whole, the cloud-based hackathon always forces teams to think differently and at the same time gain knowledge,” said member of Simplex team Nairi Narinyan in his turn.
It should be noted that Simplex had developed a social music platform in which amateur lovers of music from around the world could participate in the music creation process.