09:52 | 04.06.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 8246
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը եւ CRDF Global ընկերությունը մայիսի 29-ին Երեւանում կազմակերպել էին Տեխնոլոգիական ձեռներեցության սեմինար՝ STEP Armenia:
Itel.am-ը բացառիկ հարցազրույց է ունեցել ամերիկացի ձեռնարկատեր, «հրեշտակ» ներդրող, մենթոր Ռայմոնդ Ջոնսոնի (Raymond Johnson) հետ, որը սեմինարի հիմնական խոսնակներից էր:
-Առաջին անգամ եք Հայաստանում: Ինչպիսի՞ն են տպավորությունները դասընթացի մասնակիցներից եւ տեխնոլոգիական ոլորտից:
-Լսարանը մեծ էր, մի շարք լավ հարցեր ուղղեցին, լավ գաղափարներ լսեցի: Ոգեւորված եմ՝ տեսնելով մասնակիցների գիտելիքները: Ներկաների մի մասը մտադիր էր ձեռնարկատիրությամբ զբաղվել, կային նաեւ այնպիսինները, որոնք արդեն իսկ հիմնել էին սեփական բիզնես:
Մինչեւ Հայաստան ժամանելս ոչինչ չգիտեի տեղի ՏՏ եւ ձեռնարկատիրական էկոհամակարգի մասին: Իսկ այստեղ գտա խելացի, տեխնիկական պատշաճ կրթությամբ մասնագետների, սակայն նաեւ նկատեցի, որ ներդրողներրին հրապուրելու փորձն է բացակայում: Գրեթե բացակայում է նաեւ փորձը մարքեթինգի եւ բիզնեսի զարգացման հարցերում: Փոխարենը նրանք կենտրոնանում են տեխնոլոգիական կողմի վրա:
Իրականում հաջողության հասնելու համար պետք է պոտենցիալ բիզնես հրեշտակներին եւ ներդրողներին հավաքել մեկ կոնֆերանսի շրջանակում. նրանք ստարտափներին կսովորեցնեն՝ ինչպես ծրագիրը ճիշտ ներկայացնել ներդրողներին: Առաջարկում եմ 6-12 շաբաթ տեւողությամբ թրեյնինգ անցկացնել տեղական ստարտափների համար՝ օգտագործելով ամերիկյան Techstars ստարտափ աքսելերատորի մոդելը:
-Հայկական ստարտափների կողմից ամենահաճախ հնչող հարցը. ինչպե՞ս եւ զարգացման ո՞ր փուլում գտնել ներդրող:
-Ներդրող գտնելը բարդ է. այն ծանր աշխատանք եւ կապեր է պահանջում: Գուցե անհրաժեշտ է, որ Հայաստանում ներդրողների համաժողո՞վ կազմակերպվի:
Ստարտափներին խորհուրդ կտամ ֆինանսավորում գտնելու համար օգտագործել հանրադրամային (crowdfunding) հարթակները, օրինակ Indiegogo, Kickstarter եւ այլն: Հարկավոր է պարզել, թե արդյոք եղել են հայկական ընկերություններ, որոնք crowdfunding-ի միջոցով հասել են հաջողության: Եթե այո, ինչպե՞ս է դա տեղի ունեցել: Կցանկանայի նաեւ զուտ հայկական հանրադրամային հարթակ տեսնել:
Իմ փորձը ցույց է տալիս, որ պետք է ինքնաֆինանսավորվել այնքան ժամանակ, որքան հնարավոր է, հետո միայն ներգրավել ներդրողներին: Սակայն վաղ ներդրումը վատ բան չէ. ավելի լավ է ունենալ ֆինանսավորում իրականացնելու ներուժ, քան ընդհանրապես ֆինանսավորում չունենալ: Չափազանց կարեւոր է իսկապես հասկանալ ձեր բիզնես մոդելը, թե որքան կանխիկ գումար է ձեզ իրականում պետք եւ երբ է այն ձեզ անհրաժեշտ: Ապա պետք է այդ երկու գործոնները հաշվի առնելով՝ պատկերացում կազմել, թե որքան գումար է ներկայում ձեզ հարկավոր: Եթե ես ձեռնարկատեր եմ եւ ինձ կանխիկ գումար է անհրաժեշտ, ես այն, անկասկած, կգտնեմ եւ կվերցնեմ, այլապես իմ բիզնեսը «կմահանա»: Եթե դուք իսկապես հավատում եք ձեր նախագծին, ապա դրա համար ֆինանսավորում կգտնեք, ուղղակի պետք է օգտագործել բոլոր հնարավոր տարբերակները:
-Հայկական ստարտափներին ո՞ր շուկաներ խորհուրդ կտաք մուտք գործել:
- Ամերիկյան շուկան մեծ է, սակայն չէի կենտրոնանա միայն դրա վրա: Օրինակ, ասիական շուկան հսկայական է: Եթե ունեք պրոդուկտ կամ ծառայություն, որը բավարարում է նրանց հիմնական կարիքները, ապա պետք է անպայման ուշադրություն դարձնել այդ շուկային:
Իրականում ամեն ինչ կախված է ձեր պրոդուկտից կամ ծառայությունից: Օրինակ, Uber-ը սկսել է ԱՄՆ-ից, սակայն հետո տարածվել է ամբողջ աշխարհում: Այն ունի բիզնես մոդել, որը ոչ միայն ամերիկյան շուկային է հետաքրքիր, այլեւ ամբողջ աշխարհին:
Հայաստանը թեստավորման համար լավ տարածք է, ինչին կարող է հաջորդել ընկերության սահմանների ընդլայնումը: Միշտ խորհուրդ եմ տալիս ստարտափներին եւ ձեռնարկատերերին տեղական թեստավորում անցկացնել: Եթե ծրագիրն աշխատում է տեղական պայմաններում, ապա այն կարելի է փորձել դուրս բերել արտաքին շուկա:

09:52 | 04.06.15 | Interviews | exclusive 8485
Enterprise Incubator Foundation (EIF) and CRDF Global held “STEP Armenia” one-day technology entrepreneurship workshop in Yerevan on May 29.
Itel.am had an exclusive interview with American entrepreneur, angel-investor and mentor Raymond R. Johnson, who was one of workshop speakers.
-It’s your first time in Armenia. What impressions did you get from workshop participants and the technology sector?
-The audience was large and I was asked a number of good questions. Besides, a few good ideas were voiced. I was delighted to see the knowledge of the participants. Some of them said they were going to engage in entrepreneurship, and there were also some who had already started their own businesses.
Before my visit to Armenia, I had no notion of the local IT and entrepreneurship ecosystem. However, here I came to meet smart specialists with relevant technical education. At the same time, I also saw that they lack practice to attract investors. Practice of marketing and business development also seems to lack. Instead, they concentrate on the technological aspect.
In reality, to achieve success potential business angels and investors should be brought together within the framework of a conference – they will teach startups how to properly present their project to investors. I would suggest organizing a six-12-week training for local startups using Techstars, U.S. startup accelerator model.
-The most frequently asked question of Armenian startups – how and in what stage of development should they find an investor?
-Finding an investor is painstaking – it’s hard and requires connections. What about holding an investor forum in Armenia?
I would recommend startups using Crowdfunding, such as Indiegogo and Kickstarter to seek funding. We should find out whether there are any Armenian companies that have attained success through crowdfunding. If yes, how? I would also like to see a purely Armenian crowdfunding platform.
My practice has showed that one should opt for self-funding for as long as possible and only then attract investors. However, early funding is not something bad – it’s better to have funding potential than not to have funding at all. It is overly important for you to really understand your business model, to know how much cash you will need and when. Afterwards, considering the two factors, you should have an idea of how much money you need at present. If I am an entrepreneur who needs cash, I will beyond doubt find it and take, otherwise my business might “kick the bucket.” If you really have faith in your project, you will find funding for it – you should simply use all possible ways.
-Which markets would you recommend Armenian startups entering?
-The U.S. market is large but I wouldn’t focus on only it. For example, the Asian market is huge. If you have a product or a service, which meets their main needs, then in no way you should ignore that market.
In reality, everything depends on your product or service. For example, Uber started in the U.S. and then spread around the world. It has a business model in which not only the U.S. market is interested but also the entire world.
Armenia is a good testing place and the testing can be followed by the company’s enlargement. I always recommend startups and entrepreneurs passing a local testing. If the startup is a success locally, then you can try to launch it in the foreign market.