16:36 | 13.05.15 | Նորություններ | 5200
Կրթության մեջ գործնական մեթոդների կիրառման նպատակով «Այբ» դպրոցում այսօր կայացել է «Ճարտարագիտական կրթություն. դպրոցից մինչեւ արտադրություն» թեմայով գիտագործնական սեմինար:
Սեմինարի կազմակերպիչներն էին «Այբ» կրթական հիմնադրամը, «Կրթական ստեղծարար տեխնոլոգիաներ» ՍՊԸ-ն, LEGO® Education ընկերությունը, գործընկերները՝ ՀՀ ԿԳ նախարարությունը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Սեմինարի նպատակն էր օգնել ուսուցիչներին LEGO® Education-ի տեխնոլոգիաների միջոցով խթանել աշակերտների հետաքրքրությունը ճարտարագիտության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ռոբոտիկայի, ֆիզիկայի եւ մաթեմատիկայի հանդեպ եւ նրանց ներգրավել այս ոլորտներում:
«Արագորեն փոփոխվող ժամանակակից աշխարհում չափազանց կարեւոր է առաջընթացին համընթաց շարժվել բոլոր, այդ թվում՝ տեխնոլոգիաների ոլորտում: Դա հնարավոր կլինի, եթե դպրոցում ներդրվեն դասավանդման նորարարական, ստեղծագործականությունը խթանող մեթոդներ, իսկ երեխաները վաղ տարիքից ծանոթանան տեխնոլոգիական հնարավորություններին ու լուծումներին: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է այս նախաձեռնությանը, քանի որ այն առնչվում է երկրի զարգացման համար առանցքային նշանակություն ունեցող հարցերի՝ կրթությանը, տեխնիկական առաջընթացին եւ նորարարական մտածելակերպին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այբ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանի խոսքով՝ 21-րդ դարի կրթությունը պետք է հնարավորություն ընձեռի երեխաներին սովորելու խնդիրներ լուծել եւ փորձարկումներ իրականացնել:
Ելույթ են ունեցել նաեւ Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում LEGO® Education-ի կրթական ծրագրերի տնօրեն Օլգա Լոմբասը, «Կրթական ստեղծարար տեխնոլոգիաներ» ՍՊԸ-ի նախագահ Ռուբեն Հարությունյանը:
Զեկույցներին հաջորդել են վարպետության դասեր՝ նախատեսված տարրական ու միջին դպրոցների ուսուցիչների համար:

16:36 | 13.05.15 | Новости | 5591
С целью применения практических методов образования в школе «Айб» сегодня прошел научно-практический семинар «Инженерное образование: от школы до производства».
Организаторы семинара – образовательный фонд «Айб», ООО «Креативные образовательные технологии», компания LEGO® Education. Партнеры – Министерство образования и науки Армении и ВиваСелл-МТС.
Цель семинара – помочь педагогам стимулировать посредством технологий LEGO® Education интерес учеников к инженерии, информационным технологиям, роботике, физике и математике.
«В быстро меняющемся современном мире чрезвычайно важно двигаться вперед во всех сферах параллельно с прогрессом, в том числе и в области технологий. Это возможно, если в школах будут введены инновационные методы, стимулирующие креативность. А дети с раннего возраста должны знакомиться с технологическими возможностями и решениями. ВиваСелл-МТС поддерживает эту инициативу, так как она касается вопросов, имеющих ключевое значение для развития страны: образования, технического прогресса и новаторского мышления»,- сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Исполнительный директор фонда «Айб» Давид Саакян отметил, что образование 21-го века должно предоставлять детям возможность учиться решать проблемы и проводить опыты.
Выступили также директор по развитию образовательных программ LEGO® Education в России и СНГ Ольга Ломбас, глава ООО «Креативные образовательные технологии» Рубен Арутюнян.