14:49 | 27.05.14 | Նորություններ | 4617
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մասնացել է համաշխարհային պատմամշակութային արժեքների պահպանության օրվան նվիրված միջոցառմանը
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն (FPWC) իր գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ «Հուշարձանների համաշխարհային հիմնադրամի» (WMF) աջակցությամբ, մասնակցել է Լոռվա մարզի Դսեղ գյուղի Բարձրաքաշ Սբ. Գրիգոր վանքի շրջակայքում կայացած համաշխարհային պատմամշակութային արժեքների պահպանության օրվան նվիրված միջոցառմանը:
Այս տարի, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի շնորհիվ, Լոռվա մարզի Բարձրաքաշ Սբ. Գրիգոր վանքն ընդգրկվել է «Համաշխարհային հուշարձան դիտարկողի»` համաշխարհային պատմամշակութային արժեքների պահպանության 2014 թվականի ծրագրում` տարիներ շարունակ անտեսված լինելու եւ ավելի մեծ ուշադրության ու պաշտպանության տակ առնվելու պատճառով:
Ծրագիրն իրականացվում է FPWC-ի ամենամյա Երկրի օր քարոզարշավի շրջանակներում: Այն ենթադրում է աղբահավաք, ծառատունկ եւ այլ միջոցառումներ: Ծրագրի նպատակն է այսօրինակ միջոցառումների շնորհիվ Լոռվա մարզի Դսեղ գյուղի Բարձրաքաշ Սբ. Գրիգոր վանքի շրջակայքը դարձնել ավելի գրավիչ թե՛ համայնքի, թե՛ զբոսաշրջիկների համար եւ վերականգնել լքված վանքի գրավչությունը: Աղբահավաքման աշխատանքներին մասնակցել են կամավորներ տարբեր կազմակերպություններից, այդ թվում նաեւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից:

14:49 | 27.05.14 | Новости | 4960
ВиваСелл-МТС приняла участие в мероприятии, посвященном Дню сохранения всемирного культурно-исторического наследия
Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC), при поддержке главного партнера компании ВиваСелл-МТС и «Всемирного фонда памятников» (WMF), принял участие в мероприятии, посвященном Дню сохранения всемирного культурно-исторического наследия, которое состоялось возле монастыря Бардзракаш Сурб Григор (село Дсех, Лорийская область).
В этом году, благодаря FPWC, монастырь Бардзракаш Сурб Григор был включен в программу по сохранению всемирного культурно-исторического наследия 2014г «Всемирный мониторинг памятников», так как  долгие годы был игнорирован и нуждался в большем внимании и защите.
Программа осуществляется в рамках ежегодной кампании FPWC День Земли. Она подразумевает сбор мусора, посадку деревьев и другие мероприятия. Цель программы - с помощью подобных мероприятий сделать окрестность монастыря Бардзракаш Сурб Григор более привлекательной для общины и туристов и восстановить притягательность заброшенного монастыря. В работах по сбору мусора участвовали волонтеры из разных организаций, в том числе, из компании ВиваСелл-МТС.