13:35 | 27.06.13 | Նորություններ | 5323
«Արս Լունգա» դուետի եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցության արդյունքում թողարկվել է սկավառակների նոր հավաքածու:
Իրականացվել է հայ երաժշտության պատմության մեջ իր ձեւով եւ բովանդակությամբ եզակի մի ծրագիր, որը կրում է «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» խորագիրը:
«Արս լունգա» դուետը հավաքել է 20-21-րդ դդ. հայ 60 կոմպոզիտորների թավջութակի եւ դաշնամուրի համար գրված ստեղծագործությունները, դրանք կատարվել եւ ձայնագրվել են` ժամանակակից տեխնիկայի վերջին պահանջներին համապատասխան:
Արդյունքում թողարկվել են ձայնագրությունների ժողովածուներ, որոնցից կազմված յուրաքանչյուր ավարտուն տուփն (12 ձայնասկավառակ) ամփոփում է այդ շարքում ընդգրկված հեղինակների կենսագրականները ներառող գրքույկով:
«Հոգեւոր ժառանգությունը բաց մատյան չէ եւ հնարավոր չէ այն մեկ ակնթարթում ներկայացնել աշխարհին: Խելացի է այն ազգը, որին հաջողվում է դա անել իմաստուն ձեւով եւ չփոշիացնել դարերի ձեռքբերումը: Այդ առումով չափազանց կարեւոր են այսօրինակ նախաձեռնությունները: Դրանք մեկնաբանում են մեր անցյալը եւ ստեղծում են ապագան»,- նշեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ձայնագրությունների ժողովածուները նախատեսված չեն վաճառքի համար: Դրանք տրամադրվելու են աշխարհի խոշոր համալսարանների գրադարաններին, երաժշտական փառատոներին, երաժշտական քոլեջներին եւ ինստիտուտներին, կոմպոզիտորների միություններին, դասական երաժշտություն պրոպագանդող ռադիոկայաններին:

13:35 | 27.06.13 | News | 4507
The cooperation between the “Ars Lunga” duo and VivaCell-MTS helped the new Anthology of Armenian Chamber Music collection – a unique project in form and content – come to life.
The initiative belonged to the “Ars Lunga” duo (Aram Talalyan and Julietta Vardanyan). The project was implemented with VivaCell-MTS general sponsorship and the support of the Ministry of Culture of Armenia.
The collection includes pieces of the Armenian academic musical thought from the beginning of the 20th century to our days and works by the representatives of the younger generation of musicians. The “Ars Lunga” duo has gathered together pieces for piano and cello by 60 Armenian composers of the 20th-21st centuries. The recordings fully meet the modern day requirements for sound footage. The 12 compact discs in the collection are also provided with composers’ biographies complied in booklets.
“The spiritual heritage is not an open book and can’t be presented to the world’s attention in a short time. Clever is the nation, which manages to find wise ways for that and conserve the achievements of centuries. Therefore initiatives like this one are important. They tell us about our past and create our future,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The recordings are not for sale. They will be donated to the libraries of the largest universities of the world, music festivals, colleges and educational institutions of music, composers’ unions, and radio stations playing classical music.
The “Anthology of Armenian Chamber Music” project is comprised of several parts. The “Ars Lunga” duo plans to continue the series of recordings and to include chamber pieces for piano trios, quartets, quintets and other as well in the collection.