Այսօր աուտիզմի միջազգային օրն է: Orange Հիմնադրամը եւ «Արաբկիր» Միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամը «ԱրԲեՍ» Առողջության կենտրոնում ամփոփեցին «Օգնենք աուտիզմով երեխաներին» բարեգործական ծրագրի արդյունքները, որի նպատակն է նպաստել Հայաստանում աուտիզմի դեպքերի վաղ հայտնաբերմանն ու միջամտությանը, աջակցություն ցուցաբերել աուտիզմով երեխաներին եւ նրանց ծնողներին խնդրին առնչվող մասնագետների իրազեկման,ինչպես նաեւ ախտորոշման եւ բուժման ժամանակակից եղանակների ներմուծման միջոցով:
Ինչպես հայտնել են Orange-ում, ամենամյա այս ծրագրի շրջանակներում, որը մեկնարկել է դեռեւս 2010թ., կազմակերպվել են դասընթացներ բուժսպասարկման առաջնային օղակի մասնագետների, աուտիզմով երեխաների, վերջիններս ծնողների համար, որոնց նպատակն է իրազեկել աուտիզմի մասին, ինչպես նաեւ ներդնել աուտիզմի վաղ ախտորոշման ժամանակակից մեթոդը՝ CHAT թեստը: Դասընթացները նպատակ ունեին ուսուցիչներին եւ դաստիարակներին առավել ամբողջական ներկայացնել եւ տեղեկացնել աուտիզմին բնորոշ նշաններին, առաջացման պատճառներին, տարածվածությանը, մասնավորապես պատկերացում տալ աուտիզմով երեխաների հոգեբանական բնութագրի, նրանց բնորոշ հետաքրքրությունների, ուշադրության, ընկալման եւ մտածողության յուրահատկությունների մասին:
Դասընթացներին մասնակցել են Երեւանի եւ Կոտայքի մարզի բուժսպասարկման առաջնային օղակի 170 մասնագետ, 340 մանկավարժ, 60 ծնող եւ 166 երեխա: Ծրագրի շրջանակներում Արաբկիր բարեգործական հիմնադրամի վերականգնողական մասնաճյուղերը հագեցվեցին հատուկ մեթողական խաղերով:
«Ֆրանս Տելեկոմն աշխարհի տարբեր երկրներում իր աջակցությունն է բերում աուտիզմով երեխաներին արդեն 20 տարի ի վեր: Արդեն երեք տարի է, ինչ Հայաստանում Orange Հիմնադրամը համագործակցում է Արաբկիր բարեգործական հիմնադրամի հետ: Ուրախ ենք այս համագործակցության համար, քանի որ աշխատում ենք իրենց գործին տիրապետող մասնագետների հետ, որոնք բազմաթիվ տարիների փորձ ունեն եւ ջանում են, որպեսզի աուտիզմով երեխաները ունենան բարեկեցիկ մանկության եւ պատանեկության»,- ասել է Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Վերականգնողական մասնագիտական կենտրոնների սակավության եւ ծանրաբեռնվածության պատճառով ծրագրի շրջանակներում 2012թ. մեկնարկեց համայնքային առողջապահական-կրթական նոր պիլոտային ծրագիր: Երեւանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի թիվ 9 մանկական պոլիկլինիկան կահավորվեց եւ հագեցվեց վերականգնողական պարագաներով, իսկ պոլիկլինիկայի ողջ անձնակազմը համապատասխան դասընթացներ անցավ ԱրԲեՍ Առողջության կենտրոնի մասնագետների կողմից: Ծրագրի շրջանակներում, արդեն երրորդ անգամ, հունիս-օգոստոս ամիսներին թվով 16 աուտիզմով երեխաներ մայրերի եւ խնամակալների ուղեկցությամբ իրենց ամառային հանգիստն անցկացրեցին Ապարանի լճի ափին գտնվող ամառային առողջարանային ճամբարում, որտեղ երկու շաբաթ նրանց հետ աշխատեցին Ֆրանսիայի Ռոնիի մասնագիտական կրթության դպրոցում (SEPR) մասնագիտական վերապատրաստում անցած երկու ուսուցիչ:
Ծրագրի շրջանակներում Օրանժ Հիմնադրամի հրավերով մեկ բժիշկ-վերականգնողաբան եւ մեկ մանկական հոգեբույժ մասնակցեցին «Նորագույն տեխնոլոգիաներ աուտիզիմի սպեկտրի խանգարումներով մարդկանց համար» առաջին միջազգային կոնֆերանսին Իսպանիայի Վալենսիա քաղաքում: Կոնֆերանսին մասնակցության հիմնական նպատակն էր ծանոթանալ ապագա տեխնոլոգիաների հետ, հայտնաբերել բազմաթիվ նորագույն գործիքներ՝ օգնելու աուտիզմով մարդկանց եւ ուսումնասիրել, թե որ գործիքները հնարավոր կլինի կիրառել Հայաստանում: 2011 թվականին աշխարհում "Աուտիզմի զննման/գնահատման ախտորոշիչ ցանկ" եղանակը (ADOS) ուսուցանվեց եւ ներդրվեց Հայաստանում շվեյցարացի մասնագետների կողմից: Լիարժեք ներդրման, հայ մասնագետներին հասանելիության նպատակով 2012 թվականի ծրագրի շրջանակներում այն թարգմանվեց հայերեն:

Today is World Autism Day. The Orange Foundation and “Arabkir” United Children’s Charity Foundation summed up the results of the project “Let’s Help Autistic Children” in “ArBeS” Health and Day Care Center.
The project aims to improve early detection of autism in Armenia, to support autistic children and their parents in all related issues and to implement autism diagnostic and treatment modern tools, the company informs.
In the scope of this annual large-scale project, launched since 2010, special courses were organized for the medical specialists directly involved treatment processes, for the autistic children and their parents, in order to raise awareness on autism, as well as to implement the autism early detection modern method – the CHAT test. These courses aimed to provide a better understanding of autism to teachers and nurses, to present the symptoms of autism, reasons for its occurrence, spread, and in particular, to provide general understanding of psychological characteristics of autistic children, of the interests typical of these children, as well as of their concentration, perception and thinking peculiarities. 170 medical specialists, 340 teachers, 60 parents and 166 children from Yerevan and Kotayk participated in these courses. In the scope of the project the rehabilitation centers of “Arabkir” United Children’s Charity Foundation were furnished with special methodical games.
“For already 20 years France Telecom has been supporting the autistic children in many countries of the world. In Armenia, the Orange Foundation has been cooperating with “Arabkir” United Children’s Charity Foundation for already 3 years. We are happy for this partnership, as we are working with real professionals, who have many years of experience and do their best to ensure that the autistic children have good childhood and adolescence,” said Francis Gelibter, CEO of Orange Armenia.
Due to lack and load of the special rehabilitation centers, a new pilot project on community health and education was launched in 2012. N 9 polyclinic in Yerevan Malatia-Sebastia community was furnished and equipped with rehabilitation tools, and the whole staff of the polyclinic participated in special courses organized by the specialists of “ArBeS” Health and Day Care Center. In the scope of this project, already for the 3rd time in June-August months 16 autistic children accompanied by their parents/nurses and special teachers were hosted by summer recreation camp located on the bank of Lake Aparan.
In order to better integrate into the society and gain certain independence, the education of children cannot be limited to school only. That’s why part of the program was dedicated to a difficult process: vocational education of children with autism. The French-Armenian educational center was selected as partner. For the good implementation of this project two Armenian specialists visited France, in order to get acquainted with the experience of Rhone professional educations school (SEPR) and to study the model implementedthere. Ms. Marlene Parod, responsible for education of disabled at SEPR, was invited to Armenia. Two teachers from the French-Armenian educational center worked at the summer camp during two weeks, in order to get to know and communicate with children.
On the invitation of the Orange Foundation one specialist of rehabilitative care and one children psychiatrist participated in the first international conference “Modern technologies for people with autism disorders”, held in Valencia, Spain. The main objective of participating in the conference was to get acquainted with the future technologies, discover new modern tools and analyze the best tools that can be used in Armenia. The ADOS (Autism Diagnostic Observation Schedule) method was earlier implemented in Armenia by Swiss specialists. For its best implementation and accessibility it was translated into Armenian in 2012.
For the realization of the whole project in 2012 the Orange Foundation has allotted total 25.869,000 AMD. The project will be continued in 2013.