04:18 | 18.12.12 | Նորություններ | 9736
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մայրուղային ինտերնետ-օպերատոր ՋիԷնՍի-Ալֆա-ն այսօրվանից սկսում է Հայաստանում ծառայություններ մատուցել «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշի ներքո, Երեւանում հայտնել է Ռոստելեկոմի փոխնախագահ Նաում Մարդերը:
2012թ. սկզբին Ռոստելեկոմը $ 22,5 մլն-ով ձեռք էր բերել հայկական ընկերության բաժնետոմսերի 75%-ը:
Հանդես գալով ՋիԷնՍի-Ալֆա-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին, Նաում Մարդերը հայտարարել է, որ այսօրվանից
ՋիԷնՍի-Ալֆա-ն սկսում է ֆիքսված հեռախոսակապի, ինտերնետ-հասանելիության եւ շուտով նաեւ ինտերակտիվ հեռուստաընկերության ծառայություններ մատուցել ֆիզանձանց:
«ՋիԷնՍի-Ալֆայում ենթակառուցվածքային ներդրումներ իրականացնելով` Ռոստելեկոմը կայուն հիմք ստեղծեց ֆիքսված հեռախոսակապի, ինտերնետի եւ ինտերակտիվ հեռուստատեսության ծառայությունների հայաստանյան շուկա մուտք գործելու համար», - նշել է Նաում Մարդերը, հավելելով, որ 2012-ին հայկական ընկերությունում ներդրվել է $10 մլն, իսկ 2013-ին կներդրվի $12 մլն:
Հայկ Ֆարամազյանը տեղեկացրել է, որ մանրածախ ծառայությունների մատուցումը սկսվելու է մարզերից, հաշվի առնելով Երեւանից դուրս ինտերնետի շուկայում թույլ մրցակցային վիճակը եւ, դրա հետ մեկտեղ, տարածաշրջաններում ժամանակակից հեռահաղորդակցության ծառայությունների նկատմամբ մեծ պահանջարկը:
«Այսօր Աբովյանում (որտեղ գտնվում  է ՋիԷնՍի-Ալֆա-ի գլխավոր գրասենյակը) բացվում է «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշի ներքո կապի ծառայությունների առաջին գրասենյակը: Հաջորդ գրասենյակները կբացվեն Աշտարակում եւ Գյումրիում: Մինչեւ տարեվերջ վաճառքի սրահներ կգործարկվեն 5 քաղաքներում, իսկ  հունվարին ընկերությունը պլանավորում է բացել եւս 4-ը», - ասել է Հայկ Ֆարամազյանը, հավելելով, որ 2013-2014թթ. ընկերությունը նախատեսում է սկսել գործել ՀՀ բոլոր քաղաքների, այդ թվում՝ Երեւանի մանրածախ շուկաներում:
Ռոստելեկոմի ինտերնետ-ծառայությունների սակագները Հայաստանում սկսվում են 6000 դրամից 3 մբիթ/վ արագությամբ կապի համար: 2013-ին սպասվում է ընկերության մուտքը թվային հեռուստատեսության շուկա:
ՋիԷնՍի-Ալֆա-ն մինչ այժմ գործում էր միայն մեծածախ ինտերնետի եւ կորպորատիվ հաճախորդների շուկայում: Ընկերության ցանցն առկա է Հայաստանի 47 քաղաքներում:
ՋիԷնՍի-ի ցանցը կառուցված է օպտիկամանրաթելային մալուխի հիմքի վրա՝ ծածկելով Հայաստանի 80%-ը եւ ունենալով շուրջ 2500 կմ երկարություն:
Ընկերությունը 3 սեփական միջազգային ինտերնետ-կապուղի ունի, որոնցից 2-ը Վրաստանի, 1-ը՝ Իրանի տարածքով:
Ռոստելեկոմը ունիվերսալ հեռահաղորդակցային ընկերություն է, որը Ռուսաստանի խոշորագույն ինտերնետ-օպերատորն է (շուրջ 9 մլն հաճախորդ):

04:18 | 18.12.12 | News | 9655
Yerevan/Mediamax/. GNC-Alfa trunk operator will start providing services in Armenia under \"Rostelecom\" brand from now on, Vice President of \"Rostelecom\" Naum Marder stated in Yerevan today.
In early 2012, \"Rostelecom\" purchased 75% of shares of the Armenian company for USD22.5mln.
Speaking at a joint press conference with GNC-Alfa General Director Hayk Farmazyan, Naum Marder announced that starting today, GNC-Alfa will start providing landline, internet services and interactive TV for individuals soon.
\"Making infrastructure investments in GNC-Alfa, Rostelecom created a stable basis for entering the Armenian landline communication, internet and soon - interactive TV- market\", noted Naum Marder adding that in 2012, USD10mln was invested in the Armenian company and USD12mln will be invested in 2013.
Hayk Farmazyan said that providing of retail services will start with the regions of Armenia taking into account the weak competition on the internet market outside Yerevan and simultaneously, the high demand for modern telecommunication services in the regions.
\"The first office under \"Rostelecom\" brand opens in Abovyan (where GNC-Alfa head office is located). The following offices will open in Ashtarak and Gyumri. Till the end of the year, sales offices will be launched in 5 towns and the company is going to open 4 more offices in January\", said Hayk Farmazyan adding that the company is going to start operation on all the retail markets of Armenia including the capital in 2013-2014.
Tariff for Rostelecom internet services in Armenia start from AMD6000 (at 3MBps). In 2013, the company is expected to enter into the market of digital TV.
GNC-Alfa has operated on the wholesale internet market and corporate customers so far. The company\'s chain has been operating in 47 towns of Armenia.
The GNC-Alfa network stretches 2.5km covering 80% of Armenia\'s territory. The company has 3 own international gateways: 2 of them - through Georgia, and 1 - through Iran.
Rostelecom is a universal telecommunication company and largest internet operator in Russia (about 9mln customers).