04:18 | 18.12.12 | Նորություններ | 9736
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մայրուղային ինտերնետ-օպերատոր ՋիԷնՍի-Ալֆա-ն այսօրվանից սկսում է Հայաստանում ծառայություններ մատուցել «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշի ներքո, Երեւանում հայտնել է Ռոստելեկոմի փոխնախագահ Նաում Մարդերը:
2012թ. սկզբին Ռոստելեկոմը $ 22,5 մլն-ով ձեռք էր բերել հայկական ընկերության բաժնետոմսերի 75%-ը:
Հանդես գալով ՋիԷնՍի-Ալֆա-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին, Նաում Մարդերը հայտարարել է, որ այսօրվանից
ՋիԷնՍի-Ալֆա-ն սկսում է ֆիքսված հեռախոսակապի, ինտերնետ-հասանելիության եւ շուտով նաեւ ինտերակտիվ հեռուստաընկերության ծառայություններ մատուցել ֆիզանձանց:
«ՋիԷնՍի-Ալֆայում ենթակառուցվածքային ներդրումներ իրականացնելով` Ռոստելեկոմը կայուն հիմք ստեղծեց ֆիքսված հեռախոսակապի, ինտերնետի եւ ինտերակտիվ հեռուստատեսության ծառայությունների հայաստանյան շուկա մուտք գործելու համար», - նշել է Նաում Մարդերը, հավելելով, որ 2012-ին հայկական ընկերությունում ներդրվել է $10 մլն, իսկ 2013-ին կներդրվի $12 մլն:
Հայկ Ֆարամազյանը տեղեկացրել է, որ մանրածախ ծառայությունների մատուցումը սկսվելու է մարզերից, հաշվի առնելով Երեւանից դուրս ինտերնետի շուկայում թույլ մրցակցային վիճակը եւ, դրա հետ մեկտեղ, տարածաշրջաններում ժամանակակից հեռահաղորդակցության ծառայությունների նկատմամբ մեծ պահանջարկը:
«Այսօր Աբովյանում (որտեղ գտնվում  է ՋիԷնՍի-Ալֆա-ի գլխավոր գրասենյակը) բացվում է «Ռոստելեկոմ» ապրանքանիշի ներքո կապի ծառայությունների առաջին գրասենյակը: Հաջորդ գրասենյակները կբացվեն Աշտարակում եւ Գյումրիում: Մինչեւ տարեվերջ վաճառքի սրահներ կգործարկվեն 5 քաղաքներում, իսկ  հունվարին ընկերությունը պլանավորում է բացել եւս 4-ը», - ասել է Հայկ Ֆարամազյանը, հավելելով, որ 2013-2014թթ. ընկերությունը նախատեսում է սկսել գործել ՀՀ բոլոր քաղաքների, այդ թվում՝ Երեւանի մանրածախ շուկաներում:
Ռոստելեկոմի ինտերնետ-ծառայությունների սակագները Հայաստանում սկսվում են 6000 դրամից 3 մբիթ/վ արագությամբ կապի համար: 2013-ին սպասվում է ընկերության մուտքը թվային հեռուստատեսության շուկա:
ՋիԷնՍի-Ալֆա-ն մինչ այժմ գործում էր միայն մեծածախ ինտերնետի եւ կորպորատիվ հաճախորդների շուկայում: Ընկերության ցանցն առկա է Հայաստանի 47 քաղաքներում:
ՋիԷնՍի-ի ցանցը կառուցված է օպտիկամանրաթելային մալուխի հիմքի վրա՝ ծածկելով Հայաստանի 80%-ը եւ ունենալով շուրջ 2500 կմ երկարություն:
Ընկերությունը 3 սեփական միջազգային ինտերնետ-կապուղի ունի, որոնցից 2-ը Վրաստանի, 1-ը՝ Իրանի տարածքով:
Ռոստելեկոմը ունիվերսալ հեռահաղորդակցային ընկերություն է, որը Ռուսաստանի խոշորագույն ինտերնետ-օպերատորն է (շուրջ 9 մլն հաճախորդ):

04:18 | 18.12.12 | Новости | 11023
Ереван/Медиамакс/. Оператор магистрального интернета ДжиЭнСи-Альфа с сегодняшнего дня начинает предоставлять услуги в Армении под брендом “Ростелеком”, заявил в Ереване вице-президент “Ростелеком” Наум Мардер.
В начале 2012 года “Ростелеком” приобрел 75% акций армянской компании за $22,5 млн.
Выступая на совместной пресс-конференции с гендиректором ДжиЭнСи-Альфа Айком Фарамазяном, Наум Мардер объявил, что с сегодняшнего дня ДжиЭнСи-Альфа начинает предоставлять услуги фиксированной связи, интернета, а вскоре и интерактивного телевидения для физических лиц.
“Выполняя инфраструктурные инвестиции в ДжиЭнСи-Альфа, Ростелеком создал стабильную основу для входа на армянский рынок фиксированной связи, интернета, а вскоре и интерактивного телевидения”,- отметил Наум Мардер и добавил, что в 2012 году в армянскую компанию было инвестировано $10 млн., а в 2013 году будет инвестировано $12 млн.
Айк Фарамазян сообщил, что предоставление розничных услуг начнется с областей Армении, учитывая слабую конкуренцию в сфере интернета за пределами Еревана, и параллельно с этим - большой спрос на современные телекоммуникационные услуги в регионах.
«Сегодня в Абовяне (где находится головной офис ДжиЭнСи-Альфа) открывается первый офис услуг связи под брендом “Ростелеком”. Следующие офисы откроются в Аштараке и Гюмри. До конца года офисы по продажам будут задействованы в 5 городах, а в январе компания планирует открыть еще 4 офиса”,- сказал Айк Фарамазян и добавил, что компания планирует начать работу на всех розничных рынках Армении, в том числе и столицы с 2013-2014гг.
Тарифы на интернет-услуги Ростелеком в Армении начинаются с 6000 драмов (со скоростью в 3 мбт/сек). В 2013 году ожидается выход компании на рынок цифрового телевидения.
ДжиЭнСи-Альфа до сих пор действовала только на рынке оптового интернета и корпоративных клиентов. Сеть компании существует в 47 городах Армении.
Длина сети GNC Alfa 2,5 тыс. километров и покрывает 80% территории республики.
У компании есть 3 собственных международных интернет-канала, 2 из которых - через Грузию, а один – через Иран.
Ростелеком является универсальной телекоммуникационной компанией и крупнейшим интернет-оператором  России (около 9 млн. клиентов).