07:43 | 30.10.12 | Նորություններ | 3709
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ), էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիան եւ STR սպորտային ակումբն ամփոփեցին անցած կիրակի Երեւանում տեղի ունեցած «BeeCross 2012» ավտոքրոսի հանրապետական մրցույթի արդյունքները:
Երեւանի Նուբարաշենի հրաձգարանի տարածքում հատուկ պատրաստված օղակաձեւ մայրուղում միմյանց հետ մրցում էին 14 թմեր, իսկ մրցույթի ընթացքին հետեւում էին ավելի քան 2000 հանդիսատեսներ Երեւանից եւ Հայաստանի տարբեր մարզերից: Ավտոքրոսի մրցույթի հանձնաժողովը  նախագահում էր ավտոմոբիլային սպորտի վաստակավոր վարպետ Միշա Սիրադեղյանը:
Համաձայն անվտանգության միջազգային նորմերի, մասնակիցները մրցույթին մասնակցում էին անվտանգության կարկաս ունեցող ավտոմեքենաներով: Մասնակիցներից յուրաքանչյուրը հաղթանակի համար պայքարում էր օլիմպիական համակարգով` երեք անգամ անցնելով 1,3կմ երկարություն ունեցող մայրուղին: Հինգ ժամ պայքարից հետո հաղթողներրը որոշվեցին հետեւյալ կերպ. ավտոմեքենաների «А» դասում (շարժիչի ծավալը ոչ ավել քան 1,6 լիտր) Honda Civic Type-R մակնիշի մեքենայով առաջին տեղը գրավեց արհեստավարժ մարզիկ Անդրանիկ Հարությունյանը:
Ավտոմեքենաների «В» դասում (շարժիչի ծավալը ոչ ավել քան 2,0 լիտր) հաղթող ճանաչվեց արհեստավարժ վարորդ Արթուր Հարությունյանը, ով մասնակցեց մրցույթին  ВАЗ 2105 մակնիշի մեքենայով: «С» դասում (շարժիչի ծավալը 2,0 լիտրից ավել) հաղթող ճանաչվեց վարորդ-սիրահար Արսեն Մանուկյանը, ով հանդես եկավ  Subaru Impreza մակնիշի մեքենայով:
Մրցույթի բոլոր հաղթողները ստացան նվերներ էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիայի եւ միջոցառման գլխավոր հովանավոր «ԱրմենՏել»  ընկերության կողմից:
«ԱրմենՏել-ի անունից շնորհավորում եմ հանրապետական ավտոքրոս մրցույթի հաղթողներին: Ցանկանում եմ նշել, որ իմ կողմից ղեկավարած ընկերությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում սպորտին եւ երիտասարդությանը: Հետեւելով կյանքն ավելի վառ դարձնելու սկզբունքին` մենք ուրախ ենք վարորդներին ընձեռել եւս մեկ հնարավորություն փորձելու իրենց ուժերն, իսկ ավտոքրոսի սիրահարներին եւ հանդիսատեսներին պարգեւել անմոռանալի տպավորություններ եւ դրական տրամադրություն», - նշել է ԱրմենՏել-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
«Այս միջոցառման կազմակերպումն ու իրականացումը եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիան, հավատարիմ մնալով իր սկզբունքին, շարունակում է զարգացնել էքստրեմալ սպորտաձեւերը Հայաստանում: Երկարատեւ դադարից հետո մեզ հաջողվեց բարձր մակարդակի վրա կազմակերպել ավտոքրոսի մրցություն` ադրենալինի մեծ չափաբաժին պարգեւելով ոչ միայն մարզիկներին, այլեւ բոլոր ներկաներին», - նշել է Էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիայի նախագահ Արտաշես Ստեփանյանը:
«BeeCross 2012» ավտոքրոսի մրցույթում` ավտոմեքենաների «А» դասում երկրորդ եւ երրորդ տեղը զբաղեցրեցին երեւանաբնակ Արեգ Հակոբյանը եւ Ռոբերտ Առաքելյանը, ովքեր հանդես եկան համապատասխանաբար Վազ 2105 եւ Վազ 21011 մակնիշի ավտոմեքենաներով: Ավտոմեքենաների «В» դասում արծաթ եւ բրոնզ նվաճեցին Գուրգեն Սեֆիլյանը եւ Կարեն Հարությունյանը Peugeot եւ Վազ 21011 մակնիշի ավտոմեքենաներով: «С» դասի անվանակարգում մրցանակները նվաճեցին Անդրանիկ Հարությունյանը (Honda Civic Type-R) եւ Լյուդվիգ Երմազյանը  (Jeep Wrangler):

07:43 | 30.10.12 | Новости | 4563
Ереван/Медиамакс/. Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline), ассоциация экстремального спорта Армении «Адреналин» и спортивный клуб STR подвели итоги республиканского гоночного чемпионата по автокроссу «BeeCross 2012», который прошел в минувшее воскресенье в Ереване.
На специально подготовленном для кросса грунтовом кольцевом треке нубарашенского полигона соревновались 14 экипажей из Еревана. В общей сложности мероприятие собрало более 2000 зрителей из Еревана и регионов Армении, а в качестве председателя жюри чемпионата по автокроссу был приглашен заслуженный мастер автомобильного спорта Миша Сирадегян.
В соответствии с международными нормами безопасности автогонщики приняли участие в заезде на гоночных автомобилях с укрепленным каркасом. Каждый из спортсменов боролся за победу по олимпийской системе, пройдя 3 круга гоночной трассы протяженностью 1,3 километра. После пятичасовой борьбы победители определились следующим образом: в классе «А» (объем двигателя до 1,6л) первое место занял профессиональный спортсмен из Еревана Андраник Арутюнян на автомобиле Honda Civic Type-R.
В классе «В» (объем двигателя до 2,0 л) победителем стал профессиональный водитель Артур Арутюнян, выступивший на автомобиле ВАЗ 2105. Среди гонщиков, участвовавших в кроссе на внедорожниках и автомобилях с объемом двигателя более двух литров (класс «С») лучшим стал водитель-любитель Арсен Манукян на автомобиле Subaru Impreza. Все финалисты получили подарки от ассоциации экстремального спорта Армении «Адреналин» и главного спонсора – компании «АрменТел» (торговая марка Beeline).
«От имени компании «АрменТел» я поздравляю всех финалистов республиканского чемпионата по автокроссу и хочу отметить, что возглавляемая мною компания уделяет большое внимание спорту и молодежи. Преследуя цель сделать жизнь ярче, мы рады подарить автомобилистам еще одну возможность проверить свои силы и отточить мастерство, а зрителям и любителям автогонок – массу красочных заездов и позитивного настроения», - отметил Генеральный директор ЗАО «АрменТел» Игорь Климко.
«Проведение этого мероприятия еще раз доказывает, что ассоциация «Адреналин» остается верной стратегии развития экстремального спорта в Армении. После продолжительного перерыва мы смогли на высоком уровне организовать чемпионат по автокроссу и подарить массу адреналина не только самим гонщикам, но и зрителям», - отметил председатель ассоциации экстремального спорта Армении «Адреналин» Арташес Степанян.
Второе и третье места автокросса «BeeCross 2012» в классе «А» заняли жители столицы Арег Акопян и Роберт Аракелян, выступившие, соответственно, на автомобилях ВАЗ 2105 и ВАЗ 21011. В классе «В» серебро и бронзу завоевали профессиональные водители из Еревана Гурген Сефилян и Карен Арутюнян на автомобилях Peugeot 306 и ВАЗ 21011. Соответствующих наград в классе «С» удостоились жители столицы Андраник Арутюнян (Honda Civic Type-R) и Людвиг Ермазян (Jeep Wrangler).