09:46 | 09.11.11 | Նորություններ | 2352
Երեւան/Մեդիամաքս/. Google-ի նախագահ Էրիկ Շմիդտն ընդունել է, որ Siri ձայնային տեխնոլոգիան, որն  Apple-ն օգտագործել է iPhone 4S-ում, «շատ լավն է» եւ կարող է Google-ի հիմնական բիզնեսների համար վտանգ հանդիսանալ:
Նման հայտարարությամբ Շմիդտը հանդես է եկել ԱՄՆ Սենատի հակամենաշնորհային կոմիտեում, հայտնում է CyberSecurity.ru-ն:
Siri-ն ձայնային դետեկտոր է, որն ունակ է հասկանալ մարդկային խոսքը եւ տեղափոխել այն փնտրման համակարգ: Տեխնիկապես նման համակարգը կարող է վտանգել աշխարհի խոշորագույն փնտրման համակարգի հռչակին, որը վերջերս ակտիվ կերպով ներդնում է խոսքի ճանաչման եւ ձայնային փնտրման տեխնոլոգիաները:
Siri-ի աշխատանքը կառուցվում է խոսքի ճանաչման տեխնոլոգիայի, Wolfram Alpha համակարգի արհեստական բանականության եւ iPhone 4S-ում տեղադրված այլ հավելումների հետ սերտ ինտեգրման վրա:
Հավելումն ենթադրում նաեւ մուտքային SMS-ների եւ էլեկտրոնային նամակների բարձրաձայն ընթերցում, ինչպես նաեւ թելադրված հաղորդագրություն: Օրինակ, կարելի է Facebook-ում ստատուս փոխել, տեղադրել թարմ գաղափարը նշումների մեջ, երկար նամակ թելադրել:

09:46 | 09.11.11 | Новости | 3176
Ереван/Медиамакс/. Президент Google Эрик Шмидт признал, что голосовая технология Siri, использованная Apple в iPhone 4S, является «очень значительной» и таит в себе угрозу основным бизнесам Google.
С соответствующим заявлением Шмидт выступил в антимонопольном комитете сената США, сообщает CyberSecurity.ru.
Siri представляет собой голосовой детектор, способный понимать человеческую речь и трансформировать ее в поисковый запрос. Технически, такая система может угрожать популярности крупнейшего поисковика мира, в последнее время активно внедряющего технологии распознавания речи и голосового поиска.
Работа Siri строится на технологии распознавания речи, искусственном интеллекте системы Wolfram Alpha и тесной интеграции с другими установленными в iPhone 4S приложениями.
Приложение предлагает также чтение вслух входящих SMS и электронных писем, а также обеспечивает надиктовывание посланий голосом. Например, можно изменить статус в Facebook, поместить свежую мысль в заметки, наговорить длинное письмо.