Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկին
Երեւան/ Մեդիամաքս/. Մեդիամաքս-ը եւ Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այսօր ներկայացրել են Yerevan Web Meetings 2011 նախագիծը, որի նպատակն է Հայաստանում ներկայացնել ցանցային բովանդակության ստեղծման եւ առաջխաղացման լավագույն արտասահմանյան փորձը:
Yerevan Web Meetings 2011 ծրագրի նախաձեռնությունը պատկանում է Մեդիամաքս-ին, իսկ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հանդես գալիս գլխավոր հովանավորի դերում:
Yerevan Web Meetings 2011 ծրագրի շրջանակներում Հայաստան կայցելեն անվանի մասնագետներ, որոնք վարպետության դասեր կանցկացնեն ինտերնետային նախագծերի իրականացմամբ զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչների եւ անհատների համար:
Վարպետության դասերով հանդես կգան.
- Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկին (հոկտեմբերի 15);
- Rambler Internet Holding ընկերության նախկին գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն, ivi.ru պորտալի հիմնադիր եւ բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան (հոկտեմբերի 22);
- Ռուսաստանյան ինտերնետի «կնքահայրերից» մեկը` Անտոն Նոսիկը (հոկտեմբերի 29);
- Լիտվայի առաջատար Delfi.lt պորտալի հասարակության հետ կապերի տնօրեն Աիստե Զիլինսկիենեն (նոյեմբերի 5);
- Ռուսաստանում Facebook սոցիալական ցանցի տնօրեն Եկատերինա Սկորոբոգատովան (նոյեմբերի 12):
«Վերջին տարիների ընթացքում Մեդիամաքս-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ մի շարք հաջողված ծրագրեր է իրականացրել, որոնց համար շատ հպարտ ենք: Այս նոր ծրագիրը յուրահատուկ է նրանով, որ վերաբերվում է կրթությանը, որին թե ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, թե մենք մեծ կարեւորություն ենք տալիս: Մեդիամաքս-ն այսօր ունի մի քանի հաջողված ինտերնետային նախագծեր եւ համարվում է առաջատարներից մեկը Հայաստանում, սակայն մենք գիտակցում ենք, որ հետագա աճն ու հաջողությունները հնարավոր են միայն շուկայի համաչափ զարգացման դեպքում: Կարծում եմ, որ վարպետության դասերը չափազանց կարեւոր փորձառություն կլինեն ինչպես գործող ինտերնետային նախագծերի, այնպես էլ սկսնակների համար», - ասել է Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարևորում է այս նախագիծը, գիտակցելով, որ մեր օրերում ինտերնետը հզոր գործիք է տեղեկատվություն ստանալու, կրթության գործընթացն առավել դյուրին դարձնելու, աշխարհի հետ կապի մեջ լինելու և աշխարհին ներկայանալու առումով: Ակնհայտ է, որ ներկայումս ինտերնետում հայկական կոնտենտի պակաս կա, և անհրաժեշտ է լրացնել այդ բացը: Այս նախաձեռնությունը հիանալի միջոց է այդ գործընթացը արդյունավետ և գրագետ կերպով ապահովելու համար»-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վարպետության դասերը կանցկացվեն Մեդիամաքս-ի գրասենյակում: Դրանք նաեւ իրական ժամանակի ռեժիմում (live streaming) կհեռարձակվեն www.Itel.am կայքում:
Կազմակերպիչները վարպետության դասերին մասնակցելու հրավերներ կուղարկեն ոլորտի ներկայացուցիչներին, սակայն որոշակի տեղեր հասանելի կլինեն նաեւ ինտերնետային սկսնակ (start-up) ընկերությունների համար: Վարպետության դասի մասնակցության հայտերը հարկավոր է ուղարկել ywm_2011@mediamax.am հասցեով:

Sebastian Moleski, Chair, Wikimedia Germany
Yerevan/Mediamax/.Mediamax and the leading mobile operator of Armenia VivaCell-MTS presented the Yerevan Web Meetings 2011 project today aimed at presenting in Armenia the best foreign experience in creating and promoting web content.
The initiative to hold Yerevan Web Meetings 2011 belongs to Mediamax. VivaCell-MTS is the general sponsor of the project.
Famous specialists will visit Armenia within Yerevan Web Meetings 2011 and hold master classes for Armenian companies and individuals engaged in the sphere of internet-projects.
Master classes will be delivered by:
- Sebastian Moleski, Chair, Wikimedia Germany - October 15.
- Anna Znamenskaya, Founder and Co-Owner of ivi.ru, former Chief Commercial Officer at Rambler Internet Holding - October 22.
- Anton Nossik, startup-manager, Chief Editor at BfM.Ru - October 29.
- Aiste Zilinskiene, Communication Director, Lithuaninan Delfi.lt portal – November 5.
- Ekaterina Skorobogatova, Facebook Representative in Russia – November 12.
“Mediamax has realized a number of projects with the support of VivaCell-MTS in recent years, and we are proud of it. The peculiarity of the new project is that it refers to the sphere of education, to which VivaCell-MTS and Mediamax attach great attention. Having several web-projects, Mediamax is considered to be one of the leaders in Armenia. However, we realize that the future growth and achievements are possible only in case of the proportional development of the market. I think these master classes will become a good experience both for existing internet-projects and start-ups,” said Ara Tadevosyan, Director of Mediamax.
“VivaCell-MTS gives importance to this project, realizing that nowadays the Internet is a powerful tool in terms of obtaining information, facilitating the educational process, being in touch with the world, and presenting ourselves to the world. It is obvious that at present there is lack of Armenian content in the Internet, and it is necessary to fill in the gap. This initiative is a great means for ensuring the efficient and high-quality fulfillment of this process,” commented VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Master classes will be held in the office of Mediamax. Live streaming on www.Itel.am will be also organized.
The organizers will send invitations to representatives of the internet sphere to participate in master classes. However, definite number of seats will be allotted also to start-up companies. Applications for participation should be sent to ywm_2011@mediamax.am.