Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկին
Երեւան/ Մեդիամաքս/. Մեդիամաքս-ը եւ Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այսօր ներկայացրել են Yerevan Web Meetings 2011 նախագիծը, որի նպատակն է Հայաստանում ներկայացնել ցանցային բովանդակության ստեղծման եւ առաջխաղացման լավագույն արտասահմանյան փորձը:
Yerevan Web Meetings 2011 ծրագրի նախաձեռնությունը պատկանում է Մեդիամաքս-ին, իսկ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հանդես գալիս գլխավոր հովանավորի դերում:
Yerevan Web Meetings 2011 ծրագրի շրջանակներում Հայաստան կայցելեն անվանի մասնագետներ, որոնք վարպետության դասեր կանցկացնեն ինտերնետային նախագծերի իրականացմամբ զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչների եւ անհատների համար:
Վարպետության դասերով հանդես կգան.
- Wikimedia Germany-ի նախագահ Սեբաստիան Մոլեսկին (հոկտեմբերի 15);
- Rambler Internet Holding ընկերության նախկին գլխավոր կոմերցիոն տնօրեն, ivi.ru պորտալի հիմնադիր եւ բաժնետեր Աննա Զնամենսկայան (հոկտեմբերի 22);
- Ռուսաստանյան ինտերնետի «կնքահայրերից» մեկը` Անտոն Նոսիկը (հոկտեմբերի 29);
- Լիտվայի առաջատար Delfi.lt պորտալի հասարակության հետ կապերի տնօրեն Աիստե Զիլինսկիենեն (նոյեմբերի 5);
- Ռուսաստանում Facebook սոցիալական ցանցի տնօրեն Եկատերինա Սկորոբոգատովան (նոյեմբերի 12):
«Վերջին տարիների ընթացքում Մեդիամաքս-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ մի շարք հաջողված ծրագրեր է իրականացրել, որոնց համար շատ հպարտ ենք: Այս նոր ծրագիրը յուրահատուկ է նրանով, որ վերաբերվում է կրթությանը, որին թե ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, թե մենք մեծ կարեւորություն ենք տալիս: Մեդիամաքս-ն այսօր ունի մի քանի հաջողված ինտերնետային նախագծեր եւ համարվում է առաջատարներից մեկը Հայաստանում, սակայն մենք գիտակցում ենք, որ հետագա աճն ու հաջողությունները հնարավոր են միայն շուկայի համաչափ զարգացման դեպքում: Կարծում եմ, որ վարպետության դասերը չափազանց կարեւոր փորձառություն կլինեն ինչպես գործող ինտերնետային նախագծերի, այնպես էլ սկսնակների համար», - ասել է Մեդիամաքս-ի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարևորում է այս նախագիծը, գիտակցելով, որ մեր օրերում ինտերնետը հզոր գործիք է տեղեկատվություն ստանալու, կրթության գործընթացն առավել դյուրին դարձնելու, աշխարհի հետ կապի մեջ լինելու և աշխարհին ներկայանալու առումով: Ակնհայտ է, որ ներկայումս ինտերնետում հայկական կոնտենտի պակաս կա, և անհրաժեշտ է լրացնել այդ բացը: Այս նախաձեռնությունը հիանալի միջոց է այդ գործընթացը արդյունավետ և գրագետ կերպով ապահովելու համար»-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վարպետության դասերը կանցկացվեն Մեդիամաքս-ի գրասենյակում: Դրանք նաեւ իրական ժամանակի ռեժիմում (live streaming) կհեռարձակվեն www.Itel.am կայքում:
Կազմակերպիչները վարպետության դասերին մասնակցելու հրավերներ կուղարկեն ոլորտի ներկայացուցիչներին, սակայն որոշակի տեղեր հասանելի կլինեն նաեւ ինտերնետային սկսնակ (start-up) ընկերությունների համար: Վարպետության դասի մասնակցության հայտերը հարկավոր է ուղարկել ywm_2011@mediamax.am հասցեով:

11:18 | 30.09.11 | Новости | 6557
Ереван/Медиамакс/. Медиамакс и мобильный оператор ВиваСелл-МТС представили сегодня проект Yerevan Web Meetings 2011, целью которого является представление в Армении лучшего зарубежного опыта создания и продвижения веб-контента.
Инициатива проведения проекта Yerevan Web Meetings 2011 принадлежит Медиамакс, а ВиваСелл-МТС выступает в роли генерального спонсора.
В рамках Yerevan Web Meetings 2011 Армению посетят известные специалисты, которые проведут мастер-классы для представителей армянских компаний и частных лиц, занятых в сфере интернет-проектов.
С мастер-классами выступят:
- Себастиан Молески, президент Wikimedia Germany (15 октября);
- Анна Знаменская, основатель и со-акционер ivi.ru, бывший коммерческий директор Rambler Internet Holding (22 октября);
- Антон Носик, startup-менеджер, главный редактор БФМ.Ru (29 октября);
- Аисте Зилинскиене, директор по коммуникациям литовского портала Delfi.lt (5 ноября);
- Екатерина Скоробогатова, представитель Facebook в России (12 ноября).
«За последние годы Медиамакс реализовал ряд проектов благодаря поддержке ВиваСелл-МТС, и мы горды этим. Особенностью нового проекта является то, что он касается образования - сферы, которой ВиваСелл-МТС и Медиамакс уделяют большое внимание. Медиамакс со своими несколькими успешными интернет-проектами считается одним из лидеров в Армении, однако мы понимаем, что дальнейший рост и успехи возможны лишь в случае пропорционального развития рынка. Думаю, что мастер-классы послужат хорошим опытом как для действующих интернет-проектов, так и для новичков», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
«ВиваСелл-МТС придает важность этому проекту, осознавая, что интернет в наши дни является мощным инструментом для получения информации, облегчения образовательных процессов, коммуникации с внешним миром. Очевидно, что сегодня в интернете есть недостаток армянского контента, и необходимо восполнить этот пробел. Данная инициатива является прекрасной возможностью для эффективной и грамотной организации этого процесса», - сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Мастер-классы будут проводиться в офисе Медиамакс. Также будет организована их трансляция (live streaming) на сайте www.Itel.am.
Организаторы направят приглашения для участия в мастер-классах представителям интернет-сферы, однако определенное количество мест будет доступно и для начинающих компаний. Заявки на участие в мастер-классах следует отправлять по адресу ywm_2011@mediamax.am.