11:25 | 28.07.11 | Նորություններ | 2090
Երեւան/Մեդիամաքս/. BitDefender ընկերության անվտանգության փորձագետները Facebook ցանցում հայտնաբերել են Trojan.FakeAV.LVT նոր վտանգավոր վիրուսը, գրում է Cnews-ը:
Մասնագետների կարծիքով, Trojan.FakeAV.LVT անվանումը ստացած վիրուսը հեռացնում է օգտվողների հակավիրուսային ծրագրերը եւ դրանք փոխարինում դրանց կեղծ նմանակով:
«Վիրուսի տարածման սցենարը հետեւյալն է. ձեր ընկերը կապ է հաստատում ձեր հետ Facebook-ի չաթի կայքում: Խոսակցությունը ստացվում է մի փոքր տարօրինակ եւ շուտով դուք սկսում եք հաղորդագրություններ ստանալ հետեւյալ հարցերի ձեւով «Այդ դու՞ ես տեսահոլովակում» կամ «Ուզու՞մ ես դիտել»: Հարցերի հետ տրվում են հղումներ, որոնց հետեւելով իբր կարելի է դիտել տեսահոլովակը, որի գործող անձ է հանդիսանում հենց հաղորդագրություն ստացած օգտվողը», - ասվում է ուսումնասիրության մեջ:
Հղումին հետեւելուց հետո օգտվողը հայտնվում է YouTube-ի էջում եւ տեսնում է մի հոլովակ, որի անվանումը ներառում է Facebook-ի իր անունը: Ավելին, տեսահոլովակի էջը ունի նաեւ կեղծ մեկնաբանություններ օգտվողի սոցիալական ցանցի ընկերներից: Այդ տեսանյութը դիտելու համար նրանից պահանջվում է ներբեռնել Flash Player-ի նոր տարբերակը, քանի որ «եղածը համարվում է հնացված»: Սակայն Flash Player-ի փոխարեն համակարգիչը ներբեռնում է FakeAV.LVT վիրուսը:

11:25 | 28.07.11 | Новости | 2252
Ереван/Медиамакс/. Эксперты по безопасности из компании BitDefender обнаружили в соцсети Facebook новый опасный вирус Trojan.FakeAV.LVT, пишет Cnews.
По словам специалистов, троян, получивший название Trojan.FakeAV.LVT, отличается хорошей функциональностью, которая включает в себя удаление антивирусных программ пользователей и замену их собственными бесполезными имитациями.
«Сценарий распространения вируса таков - друг начинает разговор с вами на странице чата Facebook. Диалог получается немного странным и скоро вы начинаете получать сообщения с вопросами типа «Это ты на видео?» или «Хочешь посмотреть?». Вопросы сопровождаются ссылкой, по которой якобы находится видеоролик, главным действующим лицом которого является сам пользователь, получивший сообщение», - говорится в исследовании.
После нажатия ссылки пользователь оказывается на странице YouTube с видеороликом, название которого включает его имя из Facebook. Более того, страница с видео даже содержит фальшивые комментарии от друзей пользователя по социальной сети. Чтобы посмотреть это видео, от него требуется только скачать новую версию плеера Flash Player, так как нынешняя «является устаревшей». Однако вместо Flash Player на компьютер скачивается вирус FakeAV.LVT.