16:30 | 27.07.11 | Նորություններ | 3638
Երեւան: Մեդիամաքս: Հնդկական Param սուպերհամակարգիչն արդեն ուղարկվել է Հայաստան, հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով Indian Express թերթը:
Բարձր տեխնոլոգիաների հայ-հնդկական կենտրոնը Երեւանում կստեղծվի երկու ամսվա ընթացքում. ներկայումս Հայաստանի մայրաքաղաքում պատրաստում են կենտրոնի տարածքը:
Նախագծի իրականացման գործընկերներն են հնդկական Բարդ համակարգչային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնը (Centre for Development of Advanced Computing) եւ հայկական Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը:
Հայ-հնդկական կենտրոնը կգործի Երեւանի պետական համալսարանի տարածքում: Հնդկական կողմի ներդրումների ծավալը կենտրոնի սարքավորումների համար կազմել է շուրջ $ 1 մլն:
Param սուպերհամակարգիչը օգտագործվելու է համակարգիչների, համակարգչային տեխնիկայի եւ ծրագրային ապահովման հնարավորությունների մեծացման (High Performance Computing), կենսաինֆորմատիկայի եւ քիմիայի ոլորտներում հետազոտությունների անցկացման նպատակով:

16:30 | 27.07.11 | Новости | 4754
Ереван/Медиамакс/. Индийский суперкомпьютер Param уже отправлен в Армению, сообщает Медиамакс со ссылкой на газету Indian Express.
Газета отмечает, что армяно-индийский центр высоких технологий будет создан в Ереване в течение 2 месяцев, и в настоящее время в столице Армении готовится помещение.
Партнерами в реализации проекта выступают индийский Центр развития сложных компьютерных технологий (Centre for Development of Advanced Computing) и армянский Фонд Инкубатор предприятий.
Армяно-индийский центр высоких технологий будет действовать на территории Ереванского государственного университета. Объем инвестиций индийской стороны в оборудование для центра составляет около $ 1 млн.
Суперкомпьютер Param будет использоваться для проведения исследований в области IT (в направлении повышения возможностей компьютеров и компьютерной техники и программного обеспечения  - High Performance Computing), биоинформатики и химии.