16:30 | 27.07.11 | Նորություններ | 3638
Երեւան: Մեդիամաքս: Հնդկական Param սուպերհամակարգիչն արդեն ուղարկվել է Հայաստան, հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով Indian Express թերթը:
Բարձր տեխնոլոգիաների հայ-հնդկական կենտրոնը Երեւանում կստեղծվի երկու ամսվա ընթացքում. ներկայումս Հայաստանի մայրաքաղաքում պատրաստում են կենտրոնի տարածքը:
Նախագծի իրականացման գործընկերներն են հնդկական Բարդ համակարգչային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնը (Centre for Development of Advanced Computing) եւ հայկական Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը:
Հայ-հնդկական կենտրոնը կգործի Երեւանի պետական համալսարանի տարածքում: Հնդկական կողմի ներդրումների ծավալը կենտրոնի սարքավորումների համար կազմել է շուրջ $ 1 մլն:
Param սուպերհամակարգիչը օգտագործվելու է համակարգիչների, համակարգչային տեխնիկայի եւ ծրագրային ապահովման հնարավորությունների մեծացման (High Performance Computing), կենսաինֆորմատիկայի եւ քիմիայի ոլորտներում հետազոտությունների անցկացման նպատակով:

16:30 | 27.07.11 | News | 3630
The newspaper notes that Armenian-Indian High-Tech Center will be set up in Yerevan within 2 months and the premises are currently being prepared in Armenia’s capital.
Indian Centre for Development of Advanced Computing and Armenian Enterprise Incubator Foundation are the partners of the project’s implementation.
Armenian-Indian High-Tech Center will operate on the territory of Yerevan State University. The volume of investments into equipment of the center from the Indian part makes approximately $ 1mln.
Indian “Param” supercomputer is to be placed in the center to realize research in the sphere of High Performance Computing, bioinformatics and chemistry.