Երեւան/Մեդիամաքս/. “ԱրմենՏել” ընկերության (ապրանքանիշը` Beeline) աջակցությամբ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում մեկնարկում է “Ստեղծագործականություն եւ երեւակայություն” նոր մանկական ծրագիր:
“Ստեղծագործականություն եւ երեւակայություն” ծրագրի շրջանակում 6-ից 12 տարեկան երեխաները կծանոթանան ճանաչված չեխ ապակեգործ Իվանա Շրամկովայի աշխատանքներին: Երեխաներին կցուցադրվի արվեստագետի կողմից պատրաստված մուլտֆիլմ, որում ներկայացվում է արվեստի գործի ստեղծման գործընթացը` մտահաղացման ի հայտ գալուց մինչեւ իրականացումը: Այնուհետեւ, երեխաներին հնարավորություն կընձեռվի հատուկ խաղ-դասերի ժամանակ ստեղծել իրենց սեփական աշխատանքները:
“ԱրմենՏել” ընկերության հետ համագործակցության շրջանակներում մենք շարունակում ենք կրթական եւ ստեղծագործական ծրագրերի շարքը Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում: Մեր փորձը ցույց տվեց, որ հայ երեխաները հաճույքով են շփվում արվեստի գործերի հետ, ոգեշնչված  ստեղծագործում եւ  ուրախությամբ գալիս մեր կենտրոն”, - նշեց  Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի գործադիր տնօրենի ժ/պ Վահագն  Մարաբյանը:
“Այս նախագիծը բացառիկ է, քանի այն որ թույլ է տալիս երեխաներին, ոչ միայն դիտորդի կարգավիճակում շփվել արվեստի գործերի հետ, այլ նաեւ ստեղծել իրենց սեփականը: Հենց այս ինտերակտիվ եւ անհատական մասնակցության ձեւը, կարծում եմ, ամենաշատը կհետաքրքրի պատանի նկարիչներին: Ընկերությունը հնարավորություն է տալիս երիտասարդներին հարստացնել իրենց ստեղծագործական փորձը, որը կուղեկցի նրանց ամբողջ կյանքի ընթացքում”, - ասաց “ԱրմենՏել” ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
“Ստեղծագործականություն եւ երեւակայություն” ծրագրին մասնակցությունն անվճար է:
Ծրագրին կարող են մասնակցել երեխաները եւ նրանց ընտանիքների անդամները: Դասերը տեղի կունենան երեքշաբթի եւ շաբաթ օրերին, սկսած 2011թ-ի մայիսի 14-ից: Ծրագրին մասնակցելու համար կարելի է դիմել Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն` 010541932  եւ  010541934 հեռախոսահամարներով:
“ԱրմենՏել” ընկերությունը հանդիսանում է մանուկների եւ պատանիների համար Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի կողմից կազմակերպվող ստեղծագործական ծրագրերի կորպորատիվ գործընկեր եւ հովանավոր: “ԱրմենՏել” ընկերության եւ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի միջեւ երկարատեւ համագործակցության շրջանակում Կենտրոնում պարբերաբար անցկացվում են ստեղծագործական սեմինարներ, մանկական եւ պատանեական ծրագրեր, դասական երաժշտության համեգներ եւ այլ ստեղծագործական սեմինարներ` ուղված երեխաների եւ պատանիների գեղագիտական դաստիրակմանը:

16:07 | 13.05.11 | News | 3778
Yerevan/Mediamax/. “Creativity and Imagination” program for children is launching at Cafesjian Center for the Arts given support of “ArmenTel” CJSC (Beeline trademark).
Within the framework of “Creativity and Imagination” program, children at the age of 6-12 will familiarize with the works of Czech sculptor Ivana Shramkova. A cartoon will be showed for them. It is produced by the artist and it tells about the process of creation of an art piece from conception of the idea and to realization. Then during special classes children in the process of games will get the chance to create their own works.
“In partnership with “ArmenTel” we continue a cycle of educational and art programs for children at Cafesjian Center for the Arts. Our experience has proved that Armenian children get in contact with art and create with pleasure and gladly visit our Center”, Acting Executive Director of Cafesjian Center for the Arts Vahagn Marabyan said.
“I consider this project unique, since it allows children, who are our future, not only familiarizing with art as an audience, but also creating something new themselves. This very interactive, personal form of participation will be most interesting for young artists, I believe. The Company provides the younger generation the chance to enrich their creative experience, which they will carry with themselves along their entire life”, General Director of “ArmenTel” CJSC Igor Klimko said.
Participation in “Creativity and Imagination” program is free of charge. Both children and members of their families can participate in the program. Classes will be held on Tuesday and Saturday, starting from May 14, 2011. Concerning questions of participation in the program, one should contact Cafesjian Center for the Arts at 010541932 and 010541934 phone numbers.
“ArmenTel” is the corporate partner and sponsor of art programs for children and the youth, organized by Cafesjian Center for the Arts. Within the framework of the long-term cooperation between “ArmenTel” CJSC and Cafesjian Center for the Arts, art seminars, programs for children and the youth, classical music concerts and other educational projects, directed at aesthetic education of children and the youth, are regularly held at the Center.