16:35 | 03.05.11 | Նորություններ | 3753
Երեւան: Մեդիամաքս: 2011թ. մայիսի 1-ից Արցախում գործարկվել են ինտերնետ-հասանելիության ծառայության անսահմանափակ ամսական տրաֆիկով փաթեթներ, որոնց սակագները նախկինների հետ համեմատ էժան են ավելի քան 10 անգամ:
Այդ մասին Մեդիմաքսին հայտնեցին Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում (ՀԾԿՀ), նշելով, որ նման կտրուկ փոփոխություները հնարավոր դարձան ՀՀ եւ ԼՂՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովների համագործակցության եւ անհրաժեշտ տեխնիկական լուծումների արդյունքում:
Հանձնաժողովում նշեցին, որ 2010 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ ԼՂՀ-ում 1 Մբիթ/վ արագության միջազգային IP տարանցման հոսքի միջին գինը կազմում էր 268 252 դրամ, որը ներկայումս իջել է մոտ 5 անգամ` ԼՂՀ տարածք մուտք գործող նոր միջազգային IP տարանցման կապուղիների շնորհիվ:
ՀԾԿՀ-ում տեղեկացին նաեւ ԼՂՀ-ում հեռահաղորդակցության այլ տեսակի ծառայությունների մատչելիության բարձրացման մասին (30%-ից մինչեւ 47% նվազել են ամրակցված հեռախոսակապի սակագները, շարժական հեռախոսակապինը՝ 30%-ից մինչեւ 51%, ինտերնետ հասանելիության (մեգաբայթային փաթեթներ)`մինչեւ 54%):
ԼՂՀ հանրային ծառայությունների ոլորտում պետական կարգավորման ինստիտուտի կայացման գործում ներդրված ջանքերի, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային հաղորդակցության ոլորտի կարգավորման նպատակով ցուցաբերած օժանդակության համար ՀՀ ՀԾԿՀ անդամ Սամվել Արաբաջյանը պարգեւատրվել է ԼՂՀ վարչապետի մեդալով, իսկ հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գեւորգ Գեւորգյանը՝ ԼՂՀ կառավարության պատվոգրով:

16:35 | 03.05.11 | Новости | 3759
Ереван/Медиамакс/. С 1 мая 2011 года в Арцахе задействованы тарифные пакеты с ежемесячным безлимитным трафиком интернет-доступа, цены которых в 10 раз дешевле прежних.
Об этом Медиамакс сообщили в Комиссии по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ), отметив, что подобные существенные изменения стали возможны в результате сотрудничества и необходимых технических решений Комиссий по регулированию общественных услуг Армении и Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
В Комиссии отметили, что по данным на 1 октября 2010 года средняя цена на поток международного IP транзита интернета со скоростью в 1 Мбт/сек составляла 268 252 драмов, которая, благодаря поставляемым в НКР новым сетям связи международного IP транзита, на данный момент снизилась почти в 5 раз.
В КРОУ также сообщили о снижении тарифов на другие услуги в телекоммуникационной сфере НКР (на 30-47% снизились тарифы на фиксированную связь, на 30-51% - тарифы на мобильную связь, до 54% - на интернет-доступ (мегабайтовые пакеты)).
За вклад в становление государственного регулирующего института в сфере общественных услуг НКР, а также содействие в вопросе регуляции сферы электронных коммуникаций член КРОУ Армении Самвел Арабадажян награжден медалью премьер-министра НКР, а начальник отдела телекоммуникаций Геворг Геворгян - дипломом правительства НКР.