12:44 | 08.04.11 | Նորություններ | 4286
Երեւան: Մեդիամաքս: Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) 2011-2013թթ. ռազմավարության թիրախային ուղղություններ են լինելու կրթության եւ բիզնես մթնոլորտի բարեփոխումները, ինչպես նաեւ երիտասարդ կադրերի ներգրավումը ՏՏ ոլորտ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր ԻՏՁՄ 11-րդ համագումարի ժամանակ հայտարարել է ԻՏՁՄ նախագահ Հովհաննես Ավոյանը:
Նրա խոսքերով, ոլորտի զարգացման հիմնական խոչընդոտներից է որակյալ կադրերի պակասը: Հովհաննես Ավոյանը նշել է, որ այս առումով նպատակ ունեն ակտիվացնել կապերը ԿԳՆ-ի հետ` Տեխնոլոգիական ինստիտուտի ստեղծման ուղղությամբ:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն էլ ասել է, որ 2011թ. ընթացքում շարունակելու են հեռահաղորդակցության, կրթական բարեփոխումների, էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման եւ տեղական շուկայի աջակցության ուղղություններով ոլորտի ընդհանրական կարծիքը ներկայացնել կառավարությանը եւ հետամուտ լինել ոլորտի զարգացման համար անհրաժեշտ օրենսդրական բարեփոխումներին:
Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ 2011թ.-ին նախատեսում են միավորել ոլորտի 25 % ընկերություններին` նրանց թիվը 52-ից հասցնելով 68-ի:

Yerevan/Mediamax/. The main strategy direction for the Union of IT Enterprises (UITE) for 2011-2013 will be reformation in the sphere of education and business, as well as involvement of young personnel in IT.
Mediamax reports that President of the Union Hovhannes Avoyan said this at today’s 11th session of UITE Forum.
According to him, one of the main obstacles for development of this sphere is the deficit of qualified personnel. He noted that the Union intends to stir up contacts with the Ministry of Science and Education for setting up a technological Institute.
Executive Director of UITE Karen Vardanyan stated that UITE will continue initiating legislative changes, necessary for development of the IT sphere in Armenia.
He also noted that in 2011, UITE plans to unite 25% of the companies in the given sphere, increasing the number of the members from 52 to 68.