10:28 | 09.02.11 | Նորություններ | 4760
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2011 թվականի ընթացքում նախատեսվում է ինտերնետին միացնել ՀՀ հանրակրթական 414 դպրոց:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ Կրթական Տեխնոլոգիաների Ազգային Կենտրոնի (ԿՏԱԿ) փոխտնօրեն Արմեն Կուլախսզյանը:
414 դպրոցների միացումից հետո համացանցին միացված դպրոցների թիվը կկազմի 1358, կամ բոլոր դպրոցների 93,5%-ը:
2003 թվականին իրականացվեց Հայաստանի դպրոցների ինտերնետով ապահովելու ծրագրի առաջին մասը, որն իրականացվեց «Փրոջեքթ Հարմոնի» կազմակերպության կողմից` ԱՄՆ պետդեպարտամենտի հատկացրած միջոցներով:
2003-2007 թվականներին ինտերնետին միացված դպրոցների թիվը կազմեց 324:
Ցանցի երկրորդ հատվածը ստեղծվեց 2008 թվականին` Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրի շրջանակներում: Այդ հատվածին միացվեց 320 դպրոց:
2010 թվականին ԿՏԱԿ-ը ստեղծված ենթակառուցվածքին միացրեց եւս 300 դպրոց:
2011 թվականի սկզբի դրությամբ Հայաստանի դպրոցների ինտերնետային ցանցում ընդգրկված էին 944 դպրոցներ: Ինտերնետը հասանելի է եւս 236 դպրոցներում` հաստատությունների սեփական միջոցների շնորհիվ:
Դպրոցների ինտերնետային ցանցը ընդգրկում է ՀՀ բոլոր մարզերը, իսկ մայրաքաղաքի բոլոր դպրոցները արդեն միացված են ինտերնետին:
2011 թվականի սկզբի տվյալներով ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում համակարգիչների թիվը կազմում է 14 061: 2010 թվականին այս ցուցանիշը կազմել էր 13 027: Դպրոց-համակարգիչ փոխհարաբերակցությունը միջինում կազմում է 1/9,7:
Արմեն Կուլախսզյանը Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում հայտնեց, որ շատ երկրներում դպրոցները ապահովվում են ինտերնետով, սակայն չունեն դպրոցական ցանց:
“Մեր պարագայում դպրոցները մեկ կենտրոնից ստանում են հնարավորին չափ ֆիլտրված ինտերնետ, որի նպատակն է աշակերտներին զերծ պահել ոչ ցանկալի բովանդակությամբ կայքերից”, - նշել է նա:
Մասնավորապես, Հայաստանի դպրոցների ինտերնետային ցանցի սպասարկման պայմանագրի համաձայն, հնարավորինս արգելափակվում է մուտքը սեռական սանձարձակություն, բռնություն քարոզող կայքեր:
Համեմատության համար, նշենք որ ինտերնետի ներթափանցման մակարդակը Ադրբեջանի միջնակարգ ուսումնական հաստատություններում 2011 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ կազմել է 22%: Ադրբեջանի կրթության եւ գիտության նախարարության զեկույցի համաձայն, այդ ցուցանիշը վերջին 5 տարիների ընթացքում աճել է 15 անգամ:

10:28 | 09.02.11 | Новости | 5098
Ереван/Медиамакс/. В 2011 году 414 среднеобразовательных школ Армении планируется подключить к интернету.
Об этом в интервью Медиамакс сообщил заместитель директора Национального центра образовательных технологий (НЦОТ) Армен Кулахсзян.
После подключения 414 школ к интернету общее число подключенных к сети школ составит 1358, или 93,5% от общего числа школ.
В 2003 году организация Project Harmony осуществила первый этап подключения школ Армении к интернету. Финансирование проекта осуществил Госдепартамент США.
В 2003-2007 гг. число школ, подключенных к интернету, составило 324.
Вторая часть сети была создана в 2008 году в рамках кредитной программы Всемирного банка. Тогда к сети было подключено еще 320 школ. В 2010 году НЦОТ подключил еще 300 школ к уже созданной инфраструктуре.
По состоянию на начало 2011 года в Армении к интернету были подключены 944 школы. Интернет доступен также в еще 236 школах благодаря их собственным средствам.
Школьная сеть действует во всех марзах Армении, к интернету подключены все столичные школы.
По данным на начало 2011 года, число компьютеров в средних школах Армении составляет 14 061. В 2010 году это число составляло 13 027. На каждую школу в среднем приходится 9,7 компьютеров.
В интервью Медиамакс Армен Кулахсзян сообщил, что во многих странах школы обеспечены интернетом, но не имеют школьной сети. «В нашем случае школы получают из одного центра максимально отфильтрованный интернет, это преследует цель отгородить учеников от сайтов с нежелательным содержанием»,- отметил он.
В частности, согласно договору об обслуживании интернет-сети в школах Армении, максимально закрыт вход на сайты с сексуальным контентом и пропагандой насилия.
Для сравнения отметим, что в Азербайджане уровень интернет-проникновения в средних учебных заведениях по состоянию на 1 января 2011 года составил 22%. Согласно сообщению министерства образования и науки Азербайджана, этот показатель за последние 5 лет вырос в 15 раз.