13:44 | 20.01.11 | Նորություններ | 4478
Երեւան/Մեդիամաքս/. Կառավարական կայքերի միջոցով տրամադրվող տեղեկատվության թափանցիկության մակարդակով լավագույնն է ճանաչվել ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության կայքը` www.mtc.am:
Այսօր Երեւանում ներկայացնելով կայքերի շրջանում անցկացված մոնիտորինգի արդյունքները` Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի փորձագետ Մեսրոպ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ թափանցիկության եւ մատչելիության աստիճանով երկրորդ տեղում է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, երրորդում` Կրթության եւ գիտության նախարարության կայքը:
Մեսրոպ Հարությունյանը հավելել է, որ 23 գերատեսչությունների շարքում վերջին 3 տեղերն են զբաղեցնում Ոստիկանության, Արդարադատության նախարարության եւ Պետեկամուտների կոմիտեի կայքերը:
Կայքերի գործունեության դիտարկումն անց է կացվել 2010թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
«Հուսով ենք, որ մոնիտորինգի արդյունքների հրապարակումից հետո որոշ գերատեսչություններ կբարելավեն իրենց կայքերի աշխատանքը»,- ասել է փորձագետը:
Դիտարկման են ենթարկվել նաեւ ՀՀ մարզպետարանների կայքերը: Տեղեկատվության թափանցիկության ցուցանիշով առաջին տեղում է Արմավիրի մարզը, վերջին տեղը զբաղեցնում է Շիրակի մարզը:
«Հայաստանի պետական մարմինների տեղեկատվության թափանցիկություն եւ մատչելիություն» մոնիտորինգն իրականացվել է «Բաց հասարակության հիմնադրամ - Հայաստան» կազմակերպության աջակցությամբ:

13:44 | 20.01.11 | Новости | 4846
Ереван/Медиамакс/. Среди правительственных сайтов лучшим по уровню прозрачности предоставляемой информации признан сайт министерства транспорта и связи Армении www.mtc.am.
Представляя сегодня в Ереване итоги проведенного мониторинга сайтов, эксперт Комитета по защите свободы слова Армении Месроп Арутюнян сообщил, что на втором месте по прозрачности и доступности информации находится сайт министерства труда и социальных вопросов, на третьем - сайт министерства образования и науки Армении.
Месроп Арутюнян добавил, что последние три позиции среди 23 ведомств занимают сайты Полиции, министерства юстиции и Комитета по госдоходам.
Наблюдение за деятельностью сайтов было проведено в сентябре-октябре 2010 года.
«Мы надеемся, что после публикации результатов мониторинга некоторые ведомства улучшат работу своих сайтов», - сказал эксперт.
Мониторингу подверглись также сайты областных администраций Армении. По прозрачности информации первое место занимает Армавирская область, на последнем месте - Ширакская область.
Мониторинг «Прозрачность и доступность информации госорганов Армении» был реализован при поддержке Фонда «Открытое Общество» – Армения.