13:44 | 20.01.11 | Նորություններ | 4478
Երեւան/Մեդիամաքս/. Կառավարական կայքերի միջոցով տրամադրվող տեղեկատվության թափանցիկության մակարդակով լավագույնն է ճանաչվել ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության կայքը` www.mtc.am:
Այսօր Երեւանում ներկայացնելով կայքերի շրջանում անցկացված մոնիտորինգի արդյունքները` Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի փորձագետ Մեսրոպ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ թափանցիկության եւ մատչելիության աստիճանով երկրորդ տեղում է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության, երրորդում` Կրթության եւ գիտության նախարարության կայքը:
Մեսրոպ Հարությունյանը հավելել է, որ 23 գերատեսչությունների շարքում վերջին 3 տեղերն են զբաղեցնում Ոստիկանության, Արդարադատության նախարարության եւ Պետեկամուտների կոմիտեի կայքերը:
Կայքերի գործունեության դիտարկումն անց է կացվել 2010թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին:
«Հուսով ենք, որ մոնիտորինգի արդյունքների հրապարակումից հետո որոշ գերատեսչություններ կբարելավեն իրենց կայքերի աշխատանքը»,- ասել է փորձագետը:
Դիտարկման են ենթարկվել նաեւ ՀՀ մարզպետարանների կայքերը: Տեղեկատվության թափանցիկության ցուցանիշով առաջին տեղում է Արմավիրի մարզը, վերջին տեղը զբաղեցնում է Շիրակի մարզը:
«Հայաստանի պետական մարմինների տեղեկատվության թափանցիկություն եւ մատչելիություն» մոնիտորինգն իրականացվել է «Բաց հասարակության հիմնադրամ - Հայաստան» կազմակերպության աջակցությամբ:

13:44 | 20.01.11 | News | 4562
Yerevan/Mediamax/. The website of the Ministry of Transport and Communication of Armenia www.mtc.am is recognized the best among governmental websites as to the level of transparency of the provided information.
Presenting the results of the realized monitoring of websites in Yerevan today, expert of the Freedom of Speech Protection Committee of Armenia Mesrop Harutyunyan informed that the second place as to transparency and availability of information is occupied by the website of the Ministry of Labor and Social Affairs, and the third line belongs to the Ministry of Science and Education of Armenia.
Mesrop Harutyunyan added that the last three positions among 23 establishments are the websites of the Police, the Ministry of Justice and the State Revenue Committee.
Monitoring over the activity of the websites was carried out in September-October, 2010.
“We hope that after publication of the monitoring results, some establishments will improve the work of their websites”, the expert stated.
Websites of regional administrations of Armenia also underwent monitoring. As to transparency of information, the first place is occupied by Armavir region, and the last place – by Shirak region.
“Transparence and Availability of Armenian Governmental Structures’ Information” monitoring was realized, given support of “Open Society” – Armenia Foundation.