15:36 | 01.06.10 | Նորություններ | 4115
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է կառավարությունում ստեղծել երկակի նշանակության ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների արտահանման հարցերով աշխատանքային խումբ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունում, այսօր Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի (ՏՏԶԱԽ) նիստում, որը ղեկավարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, «Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության» (UITE) տնօրեն Կարեն Վարդանյանը հանդես է եկել երկակի նշանակության ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների արտահանման ու ՀՀ տարածքով դրանց տարանցիկ փոխադրման վերահսկողության խնդրի մասին վերլուծական զեկույցով:
Նիստի մասնակիցները քննարկել են նաեւ համապատասխան օրենքում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտության եւ նպատակահարմարության հարցը: Աշխատանքային խումբը, որը կստեղծվի ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ, պետք է քննարկի եւ ներկայացնի գրավոր առաջարկություններ օրենքի իրականացման ընթացակարգերի հստակեցման եւ բարելավման վերաբերյալ:
Խորհրդի նիստում քննարկվել են նաեւ «Armtech-2010» համաժողովի կազմակերպման խնդիրները, էլեկտրոնային հասարակության ձեւավորման հայեցակարգը եւ ինտերնետ թրաֆիկի փոխանակման կենտրոնի հիմնադրամի ստեղծումը:

15:36 | 01.06.10 | Новости | 4463
В правительстве Армении будет создана рабочая группа по вопросам экспорта продукции и технологий двойного назначения
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян поручил создать в правительстве рабочую группу по вопросам экспорта продукции и технологий двойного назначения.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе правительства Армении, на состоявшемся сегодня заседании Совета по содействию развитию информационных технологий под руководством премьер-министра, председатель Союза IT-предприятий (UITE) Армении Карен Варданян представил аналитический доклад на тему экспорта продукции и технологий двойного назначения и контроля над их транзитом.
Участники заседания обсудили также необходимость и целесообразность внесения изменений в соответсвующий закон. Рабочая группа, которая будет создана по поручению премьер-министра, должна будет обсудить и представить в письменном виде предложения по поводу уточнения и улучшения процедур реализации закона.
На заседании Совета были также обсуждены вопросы организации саммита «Armtech-2010», концепция формирования электронного общества и создание фонда обмена интернет-трафиком.