15:34 | 20.05.10 | Նորություններ | 4158
Երեւան/Մեդիամաքս/. Microsoft Office 2010-ի վաճառքը Հայաստանում կմեկնարկի հունիսին, այսօր հայտնել է Microsoft-ի ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում Գրիգոր Բարսեղյանն ասել է, որ «Office-ի բազմազան տարբերակները կվաճառվեն Երեւանում մեզ հետ համագործակցող ծրագրային ապահովման եւ համակարգչային տեխնիկայի բոլոր խանութներում»:
Նրա խոսքերով, Հայաստանում ծրագրերի փաթեթի գները համահունչ կլինեն համաշխարհային շուկայի գներին: «Office 2010-ի բնակարանային տարբերակը, որը ներառում է 3 արտոնագիր (այսինքն` կարելի է տեղադրել 3 համակարգչում), կարժենա շուրջ $150, իսկ ձեռնարկությունների համար նախատեսված MS Office պրոֆեսիոնալ տարբերակները` $500-600-ի սահմաններում»,- ասել է Գրիգոր Բարսեղյանը:
Նա նշել է, որ Հայաստանում Microsoft-ի ներկայության 4 տարիների ընթացքում երկրում պիրատական ծրագրային ապահովման մակարդակը կրճատվել է 6-8%-ով: Եթե մինչեւ ներկայացուցչության բացումը պիրատական ծրագրային ապահովման տարածման մակարդակը երկրում գնահատվում էր 96-98%-ի սահմաններում, ապա ներկայումս այդ ցուցանիշը մոտենում է 90%-ի:
«Միայն Microsoft-ի լիցենզավորված ապրանքատեսակների վաճառքի շնորհիվ ՀՀ պետբյուջե է մտել ավելի քան $5 մլն»,- ասել է Գրիգոր Բարսեղյանը` նշելով, որ այսօր Հայաստանում Microsoft-ի արտոնագրված գործընկերներ են հանդիսանում շուրջ 80 ընկերություններ:
Անդրադառնալով Երեւանում Հարավային Կովկասի առաջին Microsoft նորարարական կենտրոնի ստեղծմանը` Գրիգոր Բարսեղյանն ասել է, որ ներկայումս կենտրոնում (որը գտնվում է Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի տարածքում) ընթանում է շինարարություն, որը նախատեսվում է ավարտել առաջիկա ամիսներին:
«Կենտրոնը կսկսի գործել արդեն այս տարի եւ կզբաղվի հայաստանյան բուհերի դասախոսների, ուսանողների եւ IT-ընկերությունների մասնագետների պատրաստմամբ եւ վերապատրաստմամբ, կանցկացնի Microsoft-ի արտոնագրված դասընթացներ եւ խթան կհանդիսանա ՀՀ IT-ոլորտի ընկերությունների զարգացման համար, որոնք օժանդակություն կստանան հայաստանյան եւ արտասահմանյան շուկաներում աութսորսինգից դեպի սեփական ապրանքատեսակների ստեղծմանն ու առաջխաղացմանն անցնելու գործում»,- ասել է Գրիգոր Բարսեղյանը:

Ереван/Медиамакс/. В июне Microsoft Office 2010 поступит в продажу в Армении, сообщил сегодня руководитель представительства Microsoft Григор Барсегян.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на пресс-конференции,  Григор Барсегян сказал, что «различные версии Office поступят в продажу во всех сотрудничающих с нами ереванских магазинах программного обеспечения и компьютерной техники».
По его словам, цены пакета программ в Армении будут созвучны с ценами на мировом рынке. «Домашняя версия Office 2010, включающая 3 лицензии (то есть ее можно будет установить на 3 комьютера) будет стоить около $150, а профессиональные версии MS Office, предназначенные для предприятий, будут стоить в пределах $500-600», - сказал Григор Барсегян.
Он отметил, что за 4 года присутствия Microsoft в Армении уровень пиратского ПО в стране снизился на 6-8%. Если ко времени открытия представительства уровень распространения пиратского ПО в стране оценивался в пределах 96-98%, то в настоящее время данный показатель приближается к 90%.
«Только благодаря продажам лицензированных продуктов Microsoft в госбюджет Армении за 4 года поступило свыше $5 млн», - сказал Григор Барсегян, отметив, что сегодня сертифицированными партнерами Microsoft в Армении являются около 80 компаний.
Обращаясь созданию в Ереване первого на Южном Кавказе инновационного центра Microsoft, Григор Барсегян сказал, что в настоящее время в центре (находящемся на территории Армянского государственного инженерного университета) идет строительство, которое планируется завершить в ближайшие месяцы.
«Центр начнет действивать уже в этом году и будет заниматься подготовкой и переподготовкой преподавателей армянских вузов, студентов и специалистов IT-компаний, проводить сертификационные курсы Microsoft и станет стимулом для развития компаний IT-сектора Армении, которые получат содействие в деле перехода от аутсорсинга к созданию и продвижению собственных продуктов на армянском и мировом рынках», - сказал Григор Барсегян.