18:00 | 14.05.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 16629
Ռուս-հայկական համալսարանի (ՌՀՀ) Համակարգային ծրագրավորման լաբորատորիայի վարիչ Վահրամ Մարտիրոսյանի եւ Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Համակարգային ծրագրավորման ինստիտուտի օպերացիոն համակարգերի բաժնի վարիչ Վլադիմիր Ռուբանովի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- ՌՀՀ Համակարգային ծրագրավորման լաբորատորիան մշակում է GNU/Linux օպերացիոն համակարգի հայկական տարբերակը (դիստրիբյուտիվ) NUR Linux անվան ներքո: Ինչպե՞ս է ձեռնարկվել հայկական դիստրիբյուտիվի ստեղծումը:
Վահրամ Մարտիրոսյան. - ՌՀՀ Համակարգային ծրագրավորման լաբորատորիան ստեղծվել է Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի /ՌԳԱ/ Համակարգային ծրագրավորման ինստիտուտի մասնակցությամբ, որը համակարգում է մեր աշխատանքը, մասնավորապես, Linux-ի հայկական տարբերակի մշակումը: Մենք Linux-ի հետ վաղուց ենք «ընկերություն անում» եւ տեսնում ենք, որ այդ օպերացիոն համակարգն ունի բազմաթիվ առավելություններ` տեխնիկականից մինչեւ լիցենզիոն, որոնք թույլ են տալիս ազատ մոդիֆիկացնել ու ադապտացնել համակարգը կոնկրետ սպառողի պահանջներին: Եվ, իհարկե, Linux-ն անվճար օպերացիոն համակարգ է: Սակայն այն Հայաստանում դեռեւս լայն տարածում չի գտնում: Պատճառներից մեկն այն է, որ շարքային սպառողներն այնքան էլ տեղեկացված չեն, թե ինչ է իրենից ներկայացնում Linux-ը, չգիտեն, որ հաճելի նորամուծություններից բացի այնտեղ կան բոլոր հարմարությունները, որոնց նրանք սովորել են:
NUR Linux օպերացիոն համակարգը նախատեսված է հենց հայաստանյան սպառողների` այլ օպերացիոն համակարգերից Linux-ին անցումը հեշտացնելու համար: NUR Linux-ի ինտերֆեյսն առավելագույնս մոտեցված է բոլոր սպառողներին ծանոթ Windows-ին:
Վլադիմիր Ռուբանով. - Մեր կողմից ՌՀՀ Համակարգային ծրագրավորման լաբորատորիայի հիմնումը հայաստանյան բուհի եւ ՌԳԱ միջեւ ձեւավորված սերտ համագործակցության արդյունքն է: Մենք Հայաստանում տեսնում ենք ազատ ծրագրային ապահովման պահանջարկի աճ եւ այն, որ այստեղ դեռեւս լիովին չեն գնահատել բաց կոդի (open source) առավելությունները: Բացի այդ, հեղինակային իրավունքների պահպանման պահանջների խստացումը մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի բաց կոդի հիման վրա ստեղծված ծրագրային ապրանքատեսակների նկատմամբ: Նշված հանգամանքները հանգեցրել են Linux-ի հայկական դիստրիբյուտիվի ստեղծման գաղափարին:
- Որո՞նք են NUR Linux-ի առանձնահատկությունները:
Վահրամ Մարտիրոսյան. - NUR Linux-ը ստեղծվել է Ubuntu դիստրիբյուտիվի հիման վրա, այստեղից էլ նրա անունը` NUR is Ubuntu Reconstructed (NUR-ը վերակառուցված Ubuntu-ն է):
Նշեմ, որ «հայկական դիստրիբուտիվ» հասկացությունը չի նշանակում, թե օպերացիոն համակարգի ինտերֆեյսը լինելու է բացառապես հայերեն լեզվով: Այլ օպերացիոն համակարգերից Linux-ի որակական տարբերություններից մեկն այն է, որ օգտագործողը կարող է փոխել օպերացիոն համակարգի ինտերֆեյսի լեզուն` առանց դրա նոր տարբերակը բեռնելու, այլ ընդամենը մենյուից ընտրելով անհրաժեշտ լեզուն եւ վերբեռնելով համակարգիչը` ինչպես դա սովորաբար արվում է բջջային հեռախոսների դեպքում:
NUR Linux-ի հիմնական առանձնահատկություններից մեկը հայկական այբուբենի կոդավորմամբ (ARMSCII` կոդավորում, որը թույլ է տալիս ստեղծել եւ կարդալ տեքստեր Arial Armenian, Arial LatArm եւ այլ տառատեսակներով) փաստաթղթեր ստեղծելու եւ կարդալու հնարավորությունն է: Դա հնարավոր է դարձել մեր կողմից Linux-ի համար ստեղծված առաջին հայկական «ոչ յունիկոդային» ստեղնաշարի շարվածքի շնորհիվ:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում ավելի ու ավելի շատ սպառողներ են անցնում Unicode կոդավորմանը, մենք ստեղծել ենք նաեւ տեքստերի փոխարկիչ NUR Linux-ի համար` ARMSCII-ից UNICODE եւ հակառակը:
NUR Linux-ում ներառված է «առաջին անհրաժեշտության» ծրագրերի բավականին ծավալուն փաթեթ, այդ թվում` OpenOffice (Microsoft Office-ի անվճար անալոգ), Firefox ինտերնետ-բրաուզեր, արխիվատորներ, VLC անվճար մեդիանվագարկիչ, որը թույլ է տալիս բեռնել ամենատարբեր ֆորմատների մեդիաֆայլեր, եւ այլն: Ավելին, առկա է հատուկ էմուլյատոր, որը Linux-ի սպառողներին թույլ է տալիս աշխատել նույն ծրագրերով, որոնցով նրանք օգտվում են Windows-ում:
Linux-ի հայկական դիստրիբյուտիվն ունի եւս մի քանի առանձնահատկություններ, այդ թվում` մեր կողմից մշակված ծրագիրը` Bluetooth-ի միջոցով համակարգչի հեռակառավարում բջջային հեռախոսից, ինչը թույլ է տալիս, օրինակ, հեռակառավարել մեդիանվագարկիչը կամ պրեզենտացիաներ կատարել, անջատել եւ վերբեռնել համակարգիչը: Նշեմ նաեւ, որ մեր թիմը մշակել եւ դիստրիբյուտիվում ներառել է մի քանի խաղեր, որոնց «փակ» տարբերակներն արդեն ծանոթ են սպառողների լայն շրջանակի:
- Ե՞րբ կթողարկվի օպերացիոն համակարգը:
Վահրամ Մարտիրոսյան. - Արդեն թողարկվել է եւ մեր http://www.nurlinux.org/ կայքէջում ներբեռնելու համար տեղադրված է NUR Linux Developer Edition ալֆա-տարբերակը, որն ավելի շատ նախատեսված է ծրագրավորողների, քան ձեռնարկատերերի ու տնային սպառողների համար:
Այս ամիս արդեն լույս կտեսնեն NUR Linux Office (ձեռնարկատերերի համար), NUR Linux Home (տնային սպառողների համար) եւ NUR Linux Education (կրթական հաստատությունների եւ նրանց համար, ովքեր զբաղվում են ինքնակրթությամբ այդ ոլորտում):
- Եթե օպերացիոն համակարգը տարածվելու է անվճար, ո՞րն է լինելու NUR Linux-ի մշակող թիմի շահը:
Վահրամ Մարտիրոսյան. - NUR Linux-ը նախատեսված է սպառողների ամենալայն շրջանակի համար. տուն, ընկերություններ, պետական հիմնարկներ, կրթական հաստատություններ եւ այլն: Եվ սպառողների այդ բոլոր շերտերի համար մենք նախատեսում ենք օգտագործել աշխարհում ընդունված ազատ ծրագրային ապահովման դասական բիզնես-մոդելը: Մասնավորապես, մենք կանցկացնենք վճարովի ուսումնական դասընթացներ, կօգնենք ընկերություններին եւ պետական հաստատություններին ներդնել Linux-ը (այդ թվում կոնկրետ պատվիրատուի համար մասնագիտացված տարբերակները), ինչպես նաեւ կապահովենք մշտական տեխնիկական աջակցություն այդ օպերացիոն համակարգին:
Նոր օպերացիոն համակարգին ձեռնարկությունների անցման տեւողությունը կախված է ընկերության մեծությունից: Փոքր ձեռնարկությունների համար նախապատրաստման եւ Linux-ին անցման գործընթացը կտեւի մեկ ամսից ոչ ավել:
- Ինչպե՞ս է տեղի ունենալու NUR Linux-ի առաջխաղացումը, ո՞ր սեգմենտներն եք համարում թիրախային: Ինչպե՞ս է տեղի ունեցել GNU/Linux-ի տարածումը Ռուսաստանում:
Վլադիմիր Ռուբանով. - Այսօր Հայաստանում Linux-ն ընկալվում է գրեթե նույն կերպ, ինչպես Ռուսաստանում շուրջ 5 տարի առաջ: Սակայն այդ տարիների ընթացքում Ռուսաստանում պատկերը դինամիկ կերպով փոխվել է այդ համակարգի գրեթե բացարձակ անհայտությունից մինչեւ լայն ճանաչում եւ որոշ հատվածներում օգտագործման գերիշխում: Ուրախալի է, որ Linux-ի առաջխաղացման լոկոմոտիվը պետությունն է: Բաց ելակետային կոդով ծրագրային ապահովումն օգտագործվում է տարբեր պետական հաստատություններում, այդ թվում` պաշտպանության նախարարությունում, որտեղ ամենից շատ են գիտակցում փակ ծրագրային կոդով ծրագրային ապահովման անկանխատեսելիությունը, որում հեղինակները կարող են ներմուծել վնասակար «նշաններ» եւ այդպիսով լուրջ սպառնալիքներ ստեղծել ողջ պետության տեղեկատվական անվտանգության համար: Linux-ի եւ բաց կոդով ծրագրային ապահովման առավելություններն իրավամբ գնահատել են նաեւ ՌԴ կրթության եւ գիտության նախարարությունում: Անցկացվել է ռուսաստանյան բոլոր դպրոցներում Linux-ի ներդրման զանգվածային ծրագիր:
Համաշխարհային եւ ռուսաստանյան փորձի ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ազատ ծրագրային ապահովման զարգացման համանման սցենար է ակնկալվում նաեւ Հայաստանում:

18:00 | 14.05.10 | Интервью | exclusive 17128
Интервью заведующего Лабораторией системного программирования Российско-Армянского университета (РАУ) Ваграма Мартиросяна и заведующего сектором операционных систем Института системного программирования Российской академии наук Владимира Рубанова агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Лаборатория системного программирования РАУ разрабатывает армянскую версию (дистрибутив) операционной системы GNU/Linux под названием NUR Linux. Как возникла инициатива создания армянского дистрибутива?
Ваграм Мартиросян: - Лаборатория системного программирования РАУ была создана при участии Института системного программирования Российской академии наук (РАН), который координирует нашу работу, в частности, разработку армянского дистрибутива Linux. Мы уже давно «дружим» с Linux и видим, что эта операционная система обладает множеством преимуществ - от технических до лицензионных, позволяющих свободно модифицировать и адаптировать систему под нужды конкретного пользователя. Ну и, конечно, Linux - это бесплатная операционная система. Однако она пока не находит широкого распространения в Армении. Одна из причин состоит в том, что рядовые пользователи не очень знают, что представляет из себя Linux, и не осведомлены о том, что кроме приятных новшеств там есть все те удобства, к которым они привыкли.
Операционная система NUR Linux предназначена как раз для того, чтобы облегчить переход к Linux армянских пользователей с других операционных систем. Интерфейс NUR Linux максимально приближен к знакомым всем пользователям Windows.
Владимир Рубанов: - Учреждение нами Лаборатории системного программирования РАУ является результатом тесного сотрудничества, сложившегося между армянским вузом и РАН. Мы видим рост потребности свободного программного обеспечения в Армении и то, что здесь еще не вполне оценены преимущества открытого кода (open source). К тому же, ужесточение требований по соблюдению авторских прав вызовет повышенный интерес к программным продуктам на основе открытого кода. Названные обстоятельства привели к идее создания армянского дистрибутива Linux.
- В чем заключаются особенности NUR Linux?
Ваграм Мартиросян: - NUR Linux основан на дистрибутиве Ubuntu, отсюда и его название - NUR is Ubuntu Reconstructed (NUR – это реконструированный Убунту).
Отмечу, что понятие «армянский дистрибутив» не означает, что интерфейс операционной системы будет исключительно на армянском языке. Одно из качественных отличий Linux от других операционных систем заключается в том, что пользователь может поменять язык интерфейса операционной системы, не устанавливая ее новой версии, а лишь выбрав нужный язык в меню и перезагрузив компьютер, как это обычно делается на мобильных телефонах.
Одна из главных отличительных особенностей  NUR Linux - возможность читать и создавать документы с кодировкой армянского алфавита ARMSCII (кодировка, позволяющая создавать и читать тексты шрифтом Arial Armenian, Arial LatArm и т.д.). Это стало возможным благодаря созданной нами первой армянской «не юникодной» раскладки клавиатуры для Linux.
С учетом того, что все больше пользователей в Армении переходят к кодировке Unicode, мы создали также конвертер текстов для NUR Linux из ARMSCII в UNICODE и наоборот.
В NUR Linux включен достаточно объемный пакет программ «первой необходимости», в числе которых OpenOffice (свободный аналог Microsoft Office), интернет-браузер Firefox, архиваторы, свободный медиаплеер VLC, позволяющий проигрывать медиафайлы самых различных форматов и т.д. Более того, существует специальный эмулятор, позволяющий пользователям Linux работать с теми же программами, которыми они пользуются в Windows.
У армянского дистрибутива Linux есть еще несколько особенностей, в числе которых разработанная нами программа дистанционного управления компьютером с мобильного телефона через Bluetooth, что позволяет, к примеру, дистанционно управлять презентациями, медиаплеером, выключать и перезагружать компьютер. Отмечу также, что наша команда разработала и включила в дистрибутив несколько игр под NUR Linux, «закрытые версии» которых уже знакомы широкому кругу пользователей.
- Когда состоится выпуск операционной системы?
Ваграм Мартиросян: - Уже выпущена и доступна дня скачивания на нашем вебсайте http://www.nurlinux.org/ альфа версия NUR Linux Developer Edition, которая больше предназначена для программистов, нежели для предприятий и домашних пользователей.
Уже в этом месяце выйдут в свет версии NUR Linux Office (для предприятий), NUR Linux Home (для домашних пользователей) и NUR Linux Education (для образовательных учреждений и тех, кто занимается самообразованием в данной области).
- С учетом того, что операционная система будет распространяться бесплатно, в чем будет заключаться выгода команды разработчиков NUR Linux?
Ваграм Мартиросян: - NUR Linux предназначен для самого широкого круга пользователей: домашних, компаний, государственных ведомств, образовательных учреждений и т.д. И для всех этих категорий пользователей мы планируем использовать классическую бизнес-модель, принятую в мире свободного ПО. А именно - мы будем проводить платные обучающие курсы, помогать компаниям и госучреждениям внедрять Linux (в том числе специализированные под конкретного заказчика версии), а также осуществлять постоянную техническую поддержку этой операционной системы.
Длительность перехода предприятия к новой операционной системе зависит от размера компании. Для небольших предприятий процесс подготовки и перехода к Linux займет не больше месяца.
- Как будет происходить продвижение NUR Linux, какие сегменты считаются целевыми? Как, в частности, происходило распространение GNU/Linux в России?
Владимир Рубанов: - Сегодня в Армении Linux воспринимается практически так же, как это было в России около 5 лет назад. Однако за эти годы картина в России динамично изменялась от практически полной безызвестности этой системы до широкой узнаваемости и практического доминирования в реальном использовании в некоторых сегментах. Радует, что локомотивом в продвижении Linux является государство. Программное обеспечение с открытым исходным кодом применяется в различных государственных учреждениях, в том числе в министерстве обороны, где более всего осознают непредсказуемость ПО с закрытым программным кодом, в который ее авторы могут внести вредоносные «закладки» и таким образом создать серьезные угрозы для информационной безопасности целого государства. Преимущества Linux и ПО с открытым кодом по праву оценили также в Министерстве образования и науки РФ. Проведен масштабный проект по внедрению Linux во всех российских школах.
Анализ мирового и российского опыта позволяет сделать вывод, что аналогичный сценарий развития свободного ПО ожидается и в Армении.