18:00 | 14.05.10 | Հարցազրույցներ | exclusive 16629
Ռուս-հայկական համալսարանի (ՌՀՀ) Համակարգային ծրագրավորման լաբորատորիայի վարիչ Վահրամ Մարտիրոսյանի եւ Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի Համակարգային ծրագրավորման ինստիտուտի օպերացիոն համակարգերի բաժնի վարիչ Վլադիմիր Ռուբանովի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- ՌՀՀ Համակարգային ծրագրավորման լաբորատորիան մշակում է GNU/Linux օպերացիոն համակարգի հայկական տարբերակը (դիստրիբյուտիվ) NUR Linux անվան ներքո: Ինչպե՞ս է ձեռնարկվել հայկական դիստրիբյուտիվի ստեղծումը:
Վահրամ Մարտիրոսյան. - ՌՀՀ Համակարգային ծրագրավորման լաբորատորիան ստեղծվել է Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի /ՌԳԱ/ Համակարգային ծրագրավորման ինստիտուտի մասնակցությամբ, որը համակարգում է մեր աշխատանքը, մասնավորապես, Linux-ի հայկական տարբերակի մշակումը: Մենք Linux-ի հետ վաղուց ենք «ընկերություն անում» եւ տեսնում ենք, որ այդ օպերացիոն համակարգն ունի բազմաթիվ առավելություններ` տեխնիկականից մինչեւ լիցենզիոն, որոնք թույլ են տալիս ազատ մոդիֆիկացնել ու ադապտացնել համակարգը կոնկրետ սպառողի պահանջներին: Եվ, իհարկե, Linux-ն անվճար օպերացիոն համակարգ է: Սակայն այն Հայաստանում դեռեւս լայն տարածում չի գտնում: Պատճառներից մեկն այն է, որ շարքային սպառողներն այնքան էլ տեղեկացված չեն, թե ինչ է իրենից ներկայացնում Linux-ը, չգիտեն, որ հաճելի նորամուծություններից բացի այնտեղ կան բոլոր հարմարությունները, որոնց նրանք սովորել են:
NUR Linux օպերացիոն համակարգը նախատեսված է հենց հայաստանյան սպառողների` այլ օպերացիոն համակարգերից Linux-ին անցումը հեշտացնելու համար: NUR Linux-ի ինտերֆեյսն առավելագույնս մոտեցված է բոլոր սպառողներին ծանոթ Windows-ին:
Վլադիմիր Ռուբանով. - Մեր կողմից ՌՀՀ Համակարգային ծրագրավորման լաբորատորիայի հիմնումը հայաստանյան բուհի եւ ՌԳԱ միջեւ ձեւավորված սերտ համագործակցության արդյունքն է: Մենք Հայաստանում տեսնում ենք ազատ ծրագրային ապահովման պահանջարկի աճ եւ այն, որ այստեղ դեռեւս լիովին չեն գնահատել բաց կոդի (open source) առավելությունները: Բացի այդ, հեղինակային իրավունքների պահպանման պահանջների խստացումը մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի բաց կոդի հիման վրա ստեղծված ծրագրային ապրանքատեսակների նկատմամբ: Նշված հանգամանքները հանգեցրել են Linux-ի հայկական դիստրիբյուտիվի ստեղծման գաղափարին:
- Որո՞նք են NUR Linux-ի առանձնահատկությունները:
Վահրամ Մարտիրոսյան. - NUR Linux-ը ստեղծվել է Ubuntu դիստրիբյուտիվի հիման վրա, այստեղից էլ նրա անունը` NUR is Ubuntu Reconstructed (NUR-ը վերակառուցված Ubuntu-ն է):
Նշեմ, որ «հայկական դիստրիբուտիվ» հասկացությունը չի նշանակում, թե օպերացիոն համակարգի ինտերֆեյսը լինելու է բացառապես հայերեն լեզվով: Այլ օպերացիոն համակարգերից Linux-ի որակական տարբերություններից մեկն այն է, որ օգտագործողը կարող է փոխել օպերացիոն համակարգի ինտերֆեյսի լեզուն` առանց դրա նոր տարբերակը բեռնելու, այլ ընդամենը մենյուից ընտրելով անհրաժեշտ լեզուն եւ վերբեռնելով համակարգիչը` ինչպես դա սովորաբար արվում է բջջային հեռախոսների դեպքում:
NUR Linux-ի հիմնական առանձնահատկություններից մեկը հայկական այբուբենի կոդավորմամբ (ARMSCII` կոդավորում, որը թույլ է տալիս ստեղծել եւ կարդալ տեքստեր Arial Armenian, Arial LatArm եւ այլ տառատեսակներով) փաստաթղթեր ստեղծելու եւ կարդալու հնարավորությունն է: Դա հնարավոր է դարձել մեր կողմից Linux-ի համար ստեղծված առաջին հայկական «ոչ յունիկոդային» ստեղնաշարի շարվածքի շնորհիվ:
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում ավելի ու ավելի շատ սպառողներ են անցնում Unicode կոդավորմանը, մենք ստեղծել ենք նաեւ տեքստերի փոխարկիչ NUR Linux-ի համար` ARMSCII-ից UNICODE եւ հակառակը:
NUR Linux-ում ներառված է «առաջին անհրաժեշտության» ծրագրերի բավականին ծավալուն փաթեթ, այդ թվում` OpenOffice (Microsoft Office-ի անվճար անալոգ), Firefox ինտերնետ-բրաուզեր, արխիվատորներ, VLC անվճար մեդիանվագարկիչ, որը թույլ է տալիս բեռնել ամենատարբեր ֆորմատների մեդիաֆայլեր, եւ այլն: Ավելին, առկա է հատուկ էմուլյատոր, որը Linux-ի սպառողներին թույլ է տալիս աշխատել նույն ծրագրերով, որոնցով նրանք օգտվում են Windows-ում:
Linux-ի հայկական դիստրիբյուտիվն ունի եւս մի քանի առանձնահատկություններ, այդ թվում` մեր կողմից մշակված ծրագիրը` Bluetooth-ի միջոցով համակարգչի հեռակառավարում բջջային հեռախոսից, ինչը թույլ է տալիս, օրինակ, հեռակառավարել մեդիանվագարկիչը կամ պրեզենտացիաներ կատարել, անջատել եւ վերբեռնել համակարգիչը: Նշեմ նաեւ, որ մեր թիմը մշակել եւ դիստրիբյուտիվում ներառել է մի քանի խաղեր, որոնց «փակ» տարբերակներն արդեն ծանոթ են սպառողների լայն շրջանակի:
- Ե՞րբ կթողարկվի օպերացիոն համակարգը:
Վահրամ Մարտիրոսյան. - Արդեն թողարկվել է եւ մեր http://www.nurlinux.org/ կայքէջում ներբեռնելու համար տեղադրված է NUR Linux Developer Edition ալֆա-տարբերակը, որն ավելի շատ նախատեսված է ծրագրավորողների, քան ձեռնարկատերերի ու տնային սպառողների համար:
Այս ամիս արդեն լույս կտեսնեն NUR Linux Office (ձեռնարկատերերի համար), NUR Linux Home (տնային սպառողների համար) եւ NUR Linux Education (կրթական հաստատությունների եւ նրանց համար, ովքեր զբաղվում են ինքնակրթությամբ այդ ոլորտում):
- Եթե օպերացիոն համակարգը տարածվելու է անվճար, ո՞րն է լինելու NUR Linux-ի մշակող թիմի շահը:
Վահրամ Մարտիրոսյան. - NUR Linux-ը նախատեսված է սպառողների ամենալայն շրջանակի համար. տուն, ընկերություններ, պետական հիմնարկներ, կրթական հաստատություններ եւ այլն: Եվ սպառողների այդ բոլոր շերտերի համար մենք նախատեսում ենք օգտագործել աշխարհում ընդունված ազատ ծրագրային ապահովման դասական բիզնես-մոդելը: Մասնավորապես, մենք կանցկացնենք վճարովի ուսումնական դասընթացներ, կօգնենք ընկերություններին եւ պետական հաստատություններին ներդնել Linux-ը (այդ թվում կոնկրետ պատվիրատուի համար մասնագիտացված տարբերակները), ինչպես նաեւ կապահովենք մշտական տեխնիկական աջակցություն այդ օպերացիոն համակարգին:
Նոր օպերացիոն համակարգին ձեռնարկությունների անցման տեւողությունը կախված է ընկերության մեծությունից: Փոքր ձեռնարկությունների համար նախապատրաստման եւ Linux-ին անցման գործընթացը կտեւի մեկ ամսից ոչ ավել:
- Ինչպե՞ս է տեղի ունենալու NUR Linux-ի առաջխաղացումը, ո՞ր սեգմենտներն եք համարում թիրախային: Ինչպե՞ս է տեղի ունեցել GNU/Linux-ի տարածումը Ռուսաստանում:
Վլադիմիր Ռուբանով. - Այսօր Հայաստանում Linux-ն ընկալվում է գրեթե նույն կերպ, ինչպես Ռուսաստանում շուրջ 5 տարի առաջ: Սակայն այդ տարիների ընթացքում Ռուսաստանում պատկերը դինամիկ կերպով փոխվել է այդ համակարգի գրեթե բացարձակ անհայտությունից մինչեւ լայն ճանաչում եւ որոշ հատվածներում օգտագործման գերիշխում: Ուրախալի է, որ Linux-ի առաջխաղացման լոկոմոտիվը պետությունն է: Բաց ելակետային կոդով ծրագրային ապահովումն օգտագործվում է տարբեր պետական հաստատություններում, այդ թվում` պաշտպանության նախարարությունում, որտեղ ամենից շատ են գիտակցում փակ ծրագրային կոդով ծրագրային ապահովման անկանխատեսելիությունը, որում հեղինակները կարող են ներմուծել վնասակար «նշաններ» եւ այդպիսով լուրջ սպառնալիքներ ստեղծել ողջ պետության տեղեկատվական անվտանգության համար: Linux-ի եւ բաց կոդով ծրագրային ապահովման առավելություններն իրավամբ գնահատել են նաեւ ՌԴ կրթության եւ գիտության նախարարությունում: Անցկացվել է ռուսաստանյան բոլոր դպրոցներում Linux-ի ներդրման զանգվածային ծրագիր:
Համաշխարհային եւ ռուսաստանյան փորձի ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ ազատ ծրագրային ապահովման զարգացման համանման սցենար է ակնկալվում նաեւ Հայաստանում:

Vahram Martirosyan (see the next photo)
Interview of Head of System Programming Laboratory of Russian-Armenian University (RAU) Vahram Martirosyan and Head of Operational Systems Sector of the System Programming Institute of Russian Academy of Sciences Vladimir Rubanov to Mediamax Agency and Itel.am portal
- RAU Programming Laboratory is elaborating the Armenian version (distribution kit) of GNU/Linux operational system under NUR Linux name. How was the initiative for creating the Armenian distribution kit born?
Vahram Martirosyan: - RAU System Programming Laboratory was set up, given participation of System Programming Institute of Russian Academy of Sciences (RAS), which coordinates our work, in particular, elaboration of the Armenian distribution kit of Linux. We have already for a long time “been friends” with Linux and we see that this operational system possesses numerous advantages from technical to license ones, which allow freely modifying and adapting the system to the needs of a particular user. And, of course, Linux is a free operational system. However, it does not yet find wide spreading in Armenia. One of the reasons is that average users do not know well what Linux is, and are not aware of the fact that besides pleasant novelties, there are all conveniences there they are used to.
NUR Linux operational system is exactly meant to facilitate the transition of Armenians users from other operational systems to Linux. NUR Linux interface is maximally close to Windows so familiar to all users.
Vladimir Rubanov: - Establishment of RAU System Programming Laboratory is a result of close cooperation, formed between the Armenian higher educational institution and RAS. We see increase in demand of free software support in Armenia and the fact that here the advantages of open source have not yet been fully assessed. Besides, toughening of requirements on observation of copyright will cause increased interest towards the software products basing on open source. The mentioned conditions led to the idea of setting up the Armenian distribution kit of Linux.
- Which are the peculiarities of NUR Linux?
Vahram Martirosyan:- NUR Linux is based on Ubuntu distribution kit. Its name NUR Ubuntu Reconstructed comes from that.
I should note that “Armenian distribution kit” idea does not mean that interface of the operational system will exclusively be in Armenian language. One of the quality differences of Linux from other operational systems is that the user may change the language of the operational system interface, without installing its new version, but by only choosing the necessary language on the menu and by restarting the PC, just like it is usually done on cell phones.
One of the main peculiarities of NUR Linux is the opportunity to read and create documents with ARMSCII Armenian alphabet coding (coding, which allows creating and reading tests in Arial Armenian, Arial LatArm, and other fonts). This became possible due to the first Armenian “non-Unicode” keyboard layout for Linux, created by us.
Taking into account the fact that more and more users in Armenia shift to Unicode coding, we created also a converter of texts for NUR Linux from ARMSCII to UNICODE and vice versa.
NUR Linux includes a quite volume package of “first need” programs, among which are the OpenOffice (free analogue to Microsoft Office), Firefox browser, archivers, free VLC media player, which allows playing media files of most various formats, etc. Moreover, there is a special emulator, which allows Linux users working with the same programs, which they use in Windows.
The Armenian distribution kit of Linux also has a few peculiarities, among which is the computer distance management program from a cell phone through Bluetooth, which we have elaborated. It allows, for instance, distance management of presentations, the media player, starting on and restarting the PC. I should also note that our team has elaborated and included a few games in the distribution kit under NUR Linux, “the close versions” of which are already familiar to a wide circle of users.
- When will the issue of the operational system take place?
Vahram Martirosyan:- Alfa version of NUR Linux Developer Edition has already been issued and is available at our http://www.nurlinux.org/ website. It is to greater extent meant for programmers, rather than for enterprises and home users.
Already this month, NUR Linux Office (for enterprises), NUR Linux Home (for home users) and NUR Linux Education (for educational establishments and ones, who deal with self education in this sphere), will also be issued.
- Taking into account the fact that the operational system will be distributed free of charge, which is the benefit of NUR Linux developer team?
Vahram Martirosyan:- NUR Linux is meant for the widest circle of users: home users, companies, governmental structures, educational establishments, etc. And for all those categories we plan to use a classic model, adopted in the world of free SS. In particular, we will hold paid training courses, help companies and governmental structures implement Linux (including specialized ones under the particular consumer of the version), as well as realize constant technical support of this operational system.
The duration for transition of the enterprise to the new operational system depends on the size of the company. For small companies, the preparation and transition process to Linux will make no longer than a month.
- How will NUR Linux promotion be carried out? What segments are considered target ones? How, in particular, did GNU/Linux promotion take place in Russia?
Vladimir Rubanov: - Today, Linux is perceived in Armenia almost the same way as it was in Russia 5 years ago. However, over these years, the picture in Russia has dynamically changed from practically complete obscurity of this program to wide popularity and practical domination in real use in certain segments. It is pleasant that the government was the locomotive of Linux promotion. Software support with open source code is applied in various governmental structures, including the Defense Ministry, which most of all realized the unpredictability of SS with closed software code, in which the authors may introduce dangerous “bookmarks” and thus create serious threats for information security of the entire country. Advantage of Linux and SS with open source code was rightly assessed also by RF Ministry of Education and Science. A large-scale project has been realized on implementing Linux in all Russian schools.
Analysis of the global and Russian experience allows making conclusion that analogous scenario of Open SS development is also expected to take place in Armenia.