16:30 | 26.04.10 | Նորություններ | 4272
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ «մեր առաջնահերթ խնդիրը գիտությունը կրթության եւ տնտեսության հետ սերտ շաղկապելն է»:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, նախագահն այդ մասին ասել է այսօր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի /ԳԱԱ/ անդամների եւ Ակադեմիայի գիտահետազոտական ինստիտուտների ղեկավարների հետ հանդիպման ընթացքում:
Նախագահը նախանշել է Հայաստանում գիտությունը եւ կրթությունը զարգացնելու երեք առանցքային ուղիներ.
«Առաջին ճանապարհը, որով մենք պետք է շարժվենք, առկա ուսումնական եւ գիտական հաստատությունների վերակազմավորումն ու ավելի արդյունավետ օգտագործումն է: Երկրորդ ճանապարհը նոր տիպի ուսումնական եւ գիտական հաստատությունների ստեղծումն է, ինչպիսին է, օրինակ, Տավուշի ժամանակակից ինտերնատ- դպրոցը, որտեղ ուսուցումը լինելու է օտար լեզվով եւ կիրառվելու են ուսման բնագավառում ամենաժամանակակից ձեռքբերումները: Երրորդ ճանապարհը մեր ուսանողներին եւ երիտասարդ գիտնականներին աշխարհի լավագույն ուսումնական ու գիտական հաստատություններում կրթվելու, փորձ ձեռք բերելու հնարավորություն ընձեռելն է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ այս տարի բազմապատկվելու են հայ ուսանողների ուսումն արտերկրյա առաջատար բուհերում ֆինանսավորող «Լույս» հիմնադրամի միջոցները:
Անդրադառնալով գիտնականների սոցիալական խնդիրներին` Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Գիտեմ, որ երիտասարդ գիտնականներին բնակարաններով ապահովելու խնդիր կա, եւ մենք պատրաստ ենք շատ լուրջ ներդրում կատարել այդ գործում»:
«Սակայն այդ աջակցությունը պետք է ստանան միայն ու միայն այն երիտասարդ գիտնականները, ովքեր գիտության մեջ իսկապես խորանալու մտադրություն ունեն, ոչ թե նրանք, ովքեր ասպիրանտուրան ավարտելուց հետո մի քանի ամիս աշխատում են ինչ-որ գիտական հաստատությունում, ապա գնում են այլ ուղղությամբ»,- ընդգծել է ՀՀ նախագահը:

16:30 | 26.04.10 | Новости | 4197
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что «наша приоритетная задача - тесно связать науку с образованием и экономикой».
Как сообщает Медиамакс, президент сказал об этом сегодня на встрече с членами Национальной академии наук (НАН) Армении и руководителями научно-исследовательских институтов академии.
Президент обозначил три ключевых направления развития науки и образования в Армении.
«Первый путь, по которому мы должны двигаться - это реорганизация образовательных и научных учреждений и их более эффективное использование. Второй путь - создание нового типа образовательных и научных учреждений, как, например тавушская школа-интернат, где обучение будет вестись на иностранном языке с применением самых современных достижений в области образования. Третий путь - предоставить нашим студентам и молодым ученым возможность пройти обучение и практику в лучших образовательных и научных заведениях мира», - сказал Серж Саргсян.
Он сообщил, что в текущем году будут приумножены средства фонда «Луйс», финансирующего обучение армянских студентов в передовых зарубежных вузах.
Обращаясь к социальным проблемам ученых, Серж Саргсян сказал: «знаю, что есть проблема обеспечения молодых ученых жильем, и мы готовы сделать в данном направлении очень серьезные инвестиции».
«Однако это содействие должны получить только те молодые ученые, которые действительно намерены посвятить себя науке, а не те, которые после окончания аспирантуры работают несколько месяцев в каком-либо научном учреждении, после