13:55 | 24.09.09 | Նորություններ | 4767
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը /ՏՄՊՀ/ այսօր “ԱրմենՏել” (Beeline ապրանքանիշ) եւ Fibernet ընկերությունները ճանաչել է ՀՀ մեծածախ ինտերնետի շուկայում գերակա դիրք զբաղեցնողներ:
Ինչպես հայտնել է հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը, “ԱրմենՏելը” զբաղեցնում է շուկայի 53.9%-ը, իսկ Fibernet-ը` 46.1%-ը: Նրա խոսքերով, հաշվարկները հիմնված են մեծածախ ինտերնետի շուկայում երկու ընկերությունների դրամաշրջանառության վերլուծության վրա:
Աշոտ Շահնազարյանը բացատրել է, որ “ԱրմենՏելի” նկատմամբ վարչական վարույթ է հարուցվել այն պրովայդերների բողոքների հիման վրա, որոնք Beeline-ին մեղադրում են չարդարացված գնային քաղաքականության համար: Նրա խոսքերով, հանձնաժողովը պետք է “ԱրմենՏել”-ին գերակա դիրք զբաղեցնող ճանաչեր, որպեսզի հետագայում իրավական հիմք ունենար դադարեցնել այդ դիրքի չարաշահման հատկանիշները:
“ԱրմենՏելի” իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը վրդովմունք է հայտնել պետական երկու ատյանների չհամաձայնեցված գործողությունների կապակցությամբ: Նրա խոսքերով, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ եւ ՏՄՊՀ-ն “ԱրմենՏելին” ճանաչել են գերակա դիրք զբաղեցնող` հիմնվելով տարբեր չափորոշիչների` տվյալների փոխանցման միավորների եւ դրամաշրջանառության ծավալի վրա: Նրա խոսքերով, մեծածախ ինտերնետի շուկան ողջ աշխարհում չափվում է տվյալների փոխանցման միավորներով:

13:55 | 24.09.09 | Новости | 5162
Ереван /Медиамакс/. Комиссия по защите экономической конкуренции (КЗЭК) Армении признала сегодня компании «АрменТел»  (бренд Beeline) и Fibernet доминирующими на рынке оптового интернета.
Как сообщил председатель комиссии Ашот Шахназарян, «АрменТел» занимает 53.9% рынка, а Fibernet - 46.1%. По его словам, подсчеты основаны на основе анализа денежных оборотов двух компаний на рынке оптового интернета.
Ашот Шахназарян разъяснил, что в отношении к «АрменТел» было возбуждено административное производство на основании жалоб провайдеров, обвиняющих Beeline в неоправданной ценовой политике. По его словам, комиссия должна была признать «АрменТел» занимающей доминирующее положение, чтобы в дальнейшем иметь правовое основание пресекать признаки злоупотребления этим положением.
Руководитель юридической службы «АрменТел» Давид Сандухчян выразил возмущение по поводу несогласованной деятельности двух государственных инстанций. По его словам, Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) и КЗЭК признали «АрменТел» доминирующей, основываясь на различных критериях - единицах передачи данных и объемах денежного оборота. По его словам, рынок оптового интернета во всем мире измеряется в единицах передачи информации.