13:55 | 24.09.09 | Նորություններ | 4767
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը /ՏՄՊՀ/ այսօր “ԱրմենՏել” (Beeline ապրանքանիշ) եւ Fibernet ընկերությունները ճանաչել է ՀՀ մեծածախ ինտերնետի շուկայում գերակա դիրք զբաղեցնողներ:
Ինչպես հայտնել է հանձնաժողովի նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը, “ԱրմենՏելը” զբաղեցնում է շուկայի 53.9%-ը, իսկ Fibernet-ը` 46.1%-ը: Նրա խոսքերով, հաշվարկները հիմնված են մեծածախ ինտերնետի շուկայում երկու ընկերությունների դրամաշրջանառության վերլուծության վրա:
Աշոտ Շահնազարյանը բացատրել է, որ “ԱրմենՏելի” նկատմամբ վարչական վարույթ է հարուցվել այն պրովայդերների բողոքների հիման վրա, որոնք Beeline-ին մեղադրում են չարդարացված գնային քաղաքականության համար: Նրա խոսքերով, հանձնաժողովը պետք է “ԱրմենՏել”-ին գերակա դիրք զբաղեցնող ճանաչեր, որպեսզի հետագայում իրավական հիմք ունենար դադարեցնել այդ դիրքի չարաշահման հատկանիշները:
“ԱրմենՏելի” իրավաբանական ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը վրդովմունք է հայտնել պետական երկու ատյանների չհամաձայնեցված գործողությունների կապակցությամբ: Նրա խոսքերով, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը /ՀԾԿՀ/ եւ ՏՄՊՀ-ն “ԱրմենՏելին” ճանաչել են գերակա դիրք զբաղեցնող` հիմնվելով տարբեր չափորոշիչների` տվյալների փոխանցման միավորների եւ դրամաշրջանառության ծավալի վրա: Նրա խոսքերով, մեծածախ ինտերնետի շուկան ողջ աշխարհում չափվում է տվյալների փոխանցման միավորներով:

13:55 | 24.09.09 | News | 4842
Yerevan /Mediamax/. Committee for Protection of Economic Competition (CPEC) of Armenia declared “ArmenTel” (Beeline brand) and FiberNet companies as dominating in the market of wholesale internet today.
Chairman of the Committee Ashot Shahnazaryan stated that “ArmenTel” occupies 53.9% of the market and FiberNet – 46.1%. According to him, the estimations are based on the analysis of financial turnovers of two companies in the market of wholesale internet.
Ashot Shahnazaryan explained that concerning “ArmenTel”, administrative proceedings were initiated basing on complaints from the part of providers, which accused Beeline of unjustified price policy. According to him, the Committee was to declare “ArmenTel” as occupying a dominating position to later have legal basis to suppress signs of this position abuse.
Head of “ArmenTel” Legal Service David Sandukhchyan expressed indignation in connection with uncoordinated activity of two state structures. According to him, Public Services Regulatory Committee (PSRC) and CPEC declared “ArmenTel” as dominating, basing on different criteria: data transfer and money turnover volume. According to him, the market of wholesale internet in the whole world is estimated basing on units of information transfer.